Działalność edukacyjna: ruszyło 1700 firm
2013-09-03 11:51
Prawie 1700 firm ruszyło z działalnością edukacyjną © Zlatan Durakovic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Działalność edukacyjna zwolniona z podatku VAT i dochodowego?
W okazji rozpoczęcia roku szkolnego Tax Care sprawdził, jak wygląda sytuacja w zakresie wznowienia i otwierania działalności gospodarczej związanej z edukacją. Zestawiliśmy dane z CEIDG z ostatnich dwóch tygodni (od 16.08 do 01.09).We wznowieniach króluje nauka języków obcych
Zdecydowana większość wznawianych działalności związanych z edukacją to nauka języków obcych – widać wyraźnie, że nauczyciele wrócili do pracy po okresie wakacyjnym.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Pozwala to na oszczędność na składkach ZUS. Jednocześnie przedsiębiorca nie rozlicza się w tym okresie z fiskusem (w tym nie trzeba składać deklaracji tzw. „zerówek”).
Tylko w ostatnich dwóch tygodniach działalność w tym zakresie wznowiło 644 przedsiębiorców. Jest to jednocześnie ok. 6,5% wszystkich wznowionych działalności w tym okresie. Na drugim miejscu znalazły się pozaszkolne formy edukacji (318). Wraz z rozpoczęciem roku aktywność wznowiły firmy zajmujące się pozaszkolną formą edukacji sportowej (199) oraz artystycznej (168). W sumie w ostatnich dwóch tygodniach aktywowanych zostało 1329 firm z branży edukacyjnej.
fot. mat. prasowe
Wznowienia działalności zw. z edukacją
369 nowych firm
Ostatnie dwa tygodnie dały także całkiem dobry wynik w otwieraniu działalności o profilu edukacyjnym. Na taki krok zdecydowało się 369 przedsiębiorców – wynika ze statystyk CEIDG. W tym ujęciu także dominują osoby nauczające języków obcych (187) oraz prowadzące pozaszkolne formy edukacji (166).
fot. mat. prasowe
Założenia działalności zw. z edukacją
Edukacyjne biznesy mają duże szanse na sukces
Według Jakuba Domerackiego, menedżera w Inkubatorze Przedsiębiorczości Idea Banku, biznesy związane z edukacją czy też kreatywną rozrywką dla dzieci mają duże szanse powodzenia. – Wynika to stąd, że rodzice, zwłaszcza z tzw. klasy średniej, chętnie wydają pieniądze na rozwój swoich dzieci. Prędzej zrezygnują z markowych ubrań czy własnej rozrywki niż z wydatków na edukację – ocenia Jakub Domeracki. – W naszym inkubatorze szczególnie cenimy takie biznesy z branży edukacyjnej, które podchodzą całościowo do problemu czasu wolnego dziecka, czyli są mu w stanie zapewnić rozrywkę i opiekę nie na godzinę, ale na co najmniej kilka godzin po szkole czy po przedszkolu – dodaje. Oczywiście, jak w każdym biznesie, podstawą jest otwarcie na klienta. – W przypadku przedsięwzięć związanych z dziećmi ważne jest przy tym, aby oferta odpowiadała na ich potrzeby edukacyjne, ale jednocześnie była dopasowana do rodziców, np. w zakresie godzin pracy czy rozliczeń.
fot. Zlatan Durakovic - Fotolia.com
Prawie 1700 firm ruszyło z działalnością edukacyjną
Zawieszenia i likwidacje mało popularne
Chociaż martwy dla branży edukacyjnej okres wakacji właśnie się skończył, to dopiero teraz część przedsiębiorców zdecydowało się na zawieszenie działalności swoich firm. Są to jednak sporadyczne przypadki, które mogą się wiązać np. ze sprawami osobistymi. Łącznie w całym kraju w ostatnich dwóch tygodniach zawiesiło swoją działalność gospodarczą w zakresie edukacji 29 osób. Jest to zaledwie 0,13% wszystkich zawieszeń. Wszystkich zawieszeń było w sumie ponad 21 tys. Najwięcej z nich to firmy prowadzące obiekty noclegowe i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
fot. mat. prasowe
Zawieszenia działalności zw. z edukacją
Nieco więcej osób (55) postanowiło w ostatnich dwóch tygodniach wdrożyć w życie decyzję związaną z zakończeniem działalności biznesowej w branży edukacyjnej. W tej grupie dominują firmy, które prowadziły pozaszkolne formy edukacji (29). W sumie czasowo lub definitywnie w ostatnich dwóch tygodniach zniknęły z rynku 84 biznesy związane z edukacją.
fot. mat. prasowe
Zakończenia działalności zw. z edukacją
Katarzyna Rola-Stężycka, współpraca Katarzyna Miazek, Berenika Wyrzykowska
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)