Przeczytaj także: Europa Środkowa: największe firmy 2011
Ranking banków
Największym bankiem w naszej części Europy pozostaje PKO Bank Polski, który jest większy od drugiego na liście czeskiego CSOB o około 10 mld euro. Jednak lider w 2012 r. miał zysk o 3 proc. niższy niż rok wcześniej. Bank Pekao przesunął się na pozycję numer trzy, spychając z podium Ceską Sporitelnę. W pierwszej dziesiątce widoczny jest awans ING Banku Śląskiego, który przesunął się o trzy pozycje na ósme miejsce. Polska zwiększyła liczbę banków w zestawieniu do 15, dystansując Czechy i Węgry, które mają po siedmiu reprezentantów. W 2012 roku suma aktywów 50 największych banków wzrosła o 6,6 proc. Aż 37 spośród 50 analizowanych instytucji finansowych odnotowało ich wzrost. Mediana wzrostu dla wszystkich 50 banków wyniosła 4,9 proc. „Znaczenie sektora bankowego dla całej gospodarki Europy Środkowej najlepiej pokazuje fakt, że osiem z nich znalazło się w grupie 25 spółek o najwyższej kapitalizacji w regionie” – zauważa Tomasz Ochrymowicz.
Ranking ubezpieczycieli
Liderem wśród ubezpieczycieli jest wciąż PZU. W pierwszej dziesiątce podobnie jak rok temu znajduje się pięć polskich firm, zaś w całym zestawieniu jest ich 17. W 2012 r. aż 26 spośród 50 największych ubezpieczycieli odnotowało spadek składki przypisanej brutto.
Największy wzrost przychodów w 2012 roku odnotował sektor dóbr konsumpcyjnych i transportu (o 4,8 proc.), którego reprezentacja wzrosła o cztery do 158 spółek. Wśród nich 66 proc. zwiększyło swoje przychody. Przedsiębiorstwa tego sektora mają już 32 proc. udział ilościowy w liście w porównaniu do 27 proc. w 2007 roku. Zwiększone przychody (3,5 proc.) odnotowano także w sektorze energetycznym reprezentowanym przez 150 spółek (30 proc. udział). Była to też branża, która w ubiegłym roku w największym stopniu zwiększyła swoją reprezentację (o 9 spółek). Reprezentacja sektora TMT spadała z 48 spółek (2008 r.) do 33 (2012 r.). Najsłabiej wypada jednak branża budowlana, w której znacznie spadła dynamika przychodów (-11,7 proc.). Ze względu na słabe wyniki jedynie osiem spółek z tego sektora zakwalifikowało się do tegorocznej edycji rankingu.
Rok 2012 był czasem trudnym dla środkowoeuropejskich spółek. Jak ze spowolnieniem gospodarczym radzą sobie przedsiębiorcy? „Od firm, z którymi rozmawialiśmy podczas tworzenia raportu usłyszeliśmy, że coraz mocniej koncentrują się one na strategii. Jak ujął to jeden z naszych rozmówców, firmy przykładają większą wagę do planów długoterminowych, do jakości swych produktów i usług, wiedzy fachowej i morale swych kadr, a przede wszystkim do zarządzania ryzykiem gospodarczym. Dlatego nie ma wątpliwości, że z chwilą powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu największe spółki w Europie Środkowej będą liderami w wykorzystywaniu potencjału tego regionu” – podsumowuje Alastair Teare.
fot. mat. prasowe
Największe firmy w Europie Środkowej w 2012 r. – Top 10
PKN Orlen jest wciąż niekwestionowanym liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej. Na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się odpowiednio węgierski koncern energetyczny MOL i czeska Skoda Auto.
Metodologia/ Informacje o raporcie:
Siódma edycja Raportu „CE Top 500” została opublikowana 3 września br. i zawiera listę500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki (TMT/ Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany). Dodatkowo raport zawiera ranking 50 największych firm ubezpieczeniowych oraz 50 największych banków. Przy analizie uwzględniono przychody spółek za 2012 r. oraz I kwartał 2013 r. wyrażone w euro po kursie średnim z danego okresu, dla banków – sumę aktywów, dla firm ubezpieczeniowych – składkę przypisaną brutto. Badanie obejmuje 18 krajów Europy Środkowej oraz Ukrainę. Raport został wzbogacony o analizy i komentarze ekspertów Deloitte.
![CE TOP 500: PKN Orlen znowu bezkonkurencyjny [© fotofabrika - Fotolia.com] CE TOP 500: PKN Orlen znowu bezkonkurencyjny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/CE-TOP-500/CE-TOP-500-PKN-Orlen-znowu-bezkonkurencyjny-181178-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)