Spam w VII 2013 r.
2013-09-04 13:56
Przeczytaj także: Spam w II kw. 2013 r.
Sześć na dziesięć miejsc w rankingu zajmują przedstawiciele rodziny ZeuS/Zbot. Jest to jeden z najpopularniejszych trojanów szpiegujących, a jego modyfikacje były rozprzestrzeniane w dużych ilościach za pośrednictwem poczty e-mail przez ostatnie pięć lat. Celem tego trojana była kradzież poufnych informacji, w tym danych uwierzytelniających karty kredytowe.
Oszuści najczęściej wykorzystują szkodniki z rodziny Zbot w fałszywych powiadomieniach wysyłanych rzekomo przez banki, sklepy internetowe, portale społecznościowe lub popularne serwisy dostawcze. Powiadomienia te mają skłonić odbiorcę do otwarcia szkodliwego załącznika.
fot. mat. prasowe
Szkodliwy program
Oszuści najczęściej wykorzystują szkodniki z rodziny Zbot w fałszywych powiadomieniach wysyłanych rzekomo przez banki, sklepy internetowe, portale społecznościowe lub popularne serwisy dostawcze
Modyfikacje z rodziny Zbot stanowiły 23,4% wszystkich szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty elektronicznej w lipcu 2013 r.
Email-Worm.Win32.Bagle.gt. uplasował się na trzecim miejscu, o jedną pozycję niżej niż w poprzednim miesiącu (-0,1 punktu procentowego). Podobnie jak większość robaków pocztowych, szkodnik ten rozprzestrzenia się samodzielnie na adresy zawarte w książce adresów ofiary. Potrafi również kontaktować się z centrum kontroli i pobierać na komputer użytkownika inne szkodliwe programy.
Na 8 miejscu znalazł się Email-Worm.Win32.Mydoom.m (+0,14 punktu procentowego). Oprócz możliwości samodzielnego rozprzestrzeniania się szkodnik ten wysyła również ukryte żądania wyszukiwania do takich wyszukiwarek jak Google, Yahoo, Altavista oraz Lycos. Robak ten porównuje adresy stron wyświetlanych na pierwszej stronie wyników wyszukiwania z adresami, które pobrał z serwerów oszustów. Po znalezieniu pasujących adresów otwiera odsyłacz na stronie wyszukiwarki, a tym samym zwiększa ruch na stronie i jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
Pierwszą dziesiątkę zamyka Trojan-Dropper.Win32.Dorifel.afpu. Jego główną funkcją jest wykonywanie poleceń ze zdalnego serwera oraz pobieranie i uruchamianie innych szkodliwych programów.
Co ciekawe, 15 miejsce zajął SMS-Flooder.AndroidOS.Didat.a. Po raz pierwszy szkodliwy program dla Androida uplasował się tak wysoko w rankingu. Funkcjonalność programu SMS-Flooder.AndroidOS.Didat.a umożliwia rozprzestrzenianie masowych wysyłek SMS-ów. Zwiększone ilości szkodliwego oprogramowania dla Androida są zgodne z trendem przewidującym przyszły wzrost tego rodzaju szkodliwych programów.
fot. mat. prasowe
Rozkład wykryć przy użyciu komponentu ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem według państwa
Po czerwcowych anomaliach swoje pozycje odzyskali tradycyjni liderzy: na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (+4,1 punktu procentowego), a za nimi Niemcy (+1,7 punktu procentowego) oraz Indie (+0,8 punktu procentowego)
Po czerwcowych anomaliach swoje pozycje odzyskali tradycyjni liderzy: na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (+4,1 punktu procentowego), a za nimi Niemcy (+1,7 punktu procentowego) oraz Indie (+0,8 punktu procentowego).
Wielka Brytania awansowała z 8 miejsca na 4, spychając Australię na 5 miejsce.
Udział wykryć przy użyciu komponentu ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem dla innych państw nie różnił się znacząco.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)