Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013
2013-09-05 11:51
Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013 © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2013
Wyniki gospodarki za II. kwartał, a zwłaszcza odnotowany wzrost PKB, wydają się to potwierdzać. Odwrócenie spadkowego trendu potwierdzają także wyniki gospodarki za pierwsze dwa miesiące III. kwartału. Z miesiąca na miesiąc rośnie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, podobnie jak sprzedaż detaliczna, a spadek produkcji budowlanej r/r okazał się w sierpniu najmniejszy od ośmiu miesięcy. Wzrost produkcji utrzymuje się jednak nadal przede wszystkim dzięki dodatniemu eksportowi netto przy rosnącej nadwyżce w bilansie handlowym. Pojawiają się też oznaki odbicia w górę popytu konsumpcyjnego, odnotowane już w drugim kwartale, jednak w inwestycjach obserwujemy pogłębiający się spadek, a jeszcze bardziej w poziomie zapasów, co skutkuje spadkiem popytu krajowego.fot. mat. prasowe
Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu Lewiatana w sierpniu w notowaniu kwartalnym wzrósł o kolejne dwa punkty do poziomu 28 pkt., w notowaniu na II. półrocze o jeden punkt do 34 pkt., i podobnie w notowaniu rocznym o jeden punkt do poziomu 33 pkt. Indeks kolejny miesiąc odnotował wzrost, chociaż niewielki. Jest to wyraźny sygnał przełamania spadkowego trendu i stopniowego wychodzenia z dołka. Wyniki gospodarki za II. kwartał, a zwłaszcza odnotowany wzrost PKB, wydają się to potwierdzać. Odwrócenie spadkowego trendu potwierdzają także wyniki gospodarki za pierwsze dwa miesiące III. kwartału. Z miesiąca na miesiąc rośnie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, podobnie jak sprzedaż detaliczna, a nawet spadek produkcji budowlanej r/r okazał się w sierpniu najmniejszy od ośmiu miesięcy. Wzrost produkcji utrzymuje się nadal przede wszystkim dzięki dodatniemu eksportowi netto i rejestrowanej od trzech miesięcy nadwyżce w bilansie handlowym. Pojawiają się też oznaki odbicia w górę popytu konsumpcyjnego, odnotowane już w drugim kwartale. Wydaje się, że ta tendencja może się utrzymać, bo przyspiesza tempo wzrostu funduszu płac, z jednej strony na skutek szybszego tempa wzrostu samych wynagrodzeń, z drugiej malejącego tempa spadku zatrudnienia. Niestety w inwestycjach obserwujemy pogłębiający się spadek, a jeszcze bardziej w poziomie zapasów, co sprawia, że popyt krajowy spada jeszcze bardziej i gdyby nie eksport netto mielibyśmy recesję. Z drugiej strony upłynniane zapasy mogą być dobrym prognostykiem ożywienia popytu globalnego i odwrócenia spadkowej tendencji popytu krajowego w przyszłości, gdy firmy zaczną je odbudowywać.
fot. mat. prasowe
Kwartalny i roczny indeks biznesu
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu kwartalny wzrósł o kolejne dwa punkty do 12 pkt., indeks półroczny o jeden punkt do 16 pkt., chociaż indeks roczny pozostał na dotychczasowym poziomie 11 pkt. Sugeruje to, że można oczekiwać ożywienia popytu w drugim półroczu, jednak na ciągle niskim poziomie. Poprawa wydatków konsumpcyjnych odnotowana w II. kwartale jest niewielka, jednak spadkowy trend został przełamany. Tendencja ta powinna się utrzymać dzięki obserwowanemu już od czterech miesięcy wzrostowi funduszu płac, na skutek coraz mniejszych spadków zatrudnienia i rosnącego tempa wzrostu wynagrodzeń. Jednak ciągle wysokie bezrobocie i malejące zatrudnienie wzmagają tendencje do oszczędzania i poprawa sytuacji będzie raczej powolna. Można jednak sądzić po wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej, że proces odbijania się od dna już się rozpoczął. Niestety w inwestycjach obserwujemy nadal tendencję spadkową, podobnie jak w poziomie zapasów. Niepokojący jest także spadek napływu inwestycji zagranicznych. Na razie najważniejszym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki jest dodatni i rosnący eksport netto, dzięki utrzymującej się od kilku miesięcy się nadwyżce w bilansie handlowym.
fot. mat. prasowe
Kwartalne indeksy czynników
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)