Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013
2013-09-05 11:51
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2013
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Indeks finansów kwartalny wzrósł o jeden punkt do 46 pkt, a indeks roczny pozostał nadal na poziomie 46 pkt. Skumulowany wynik finansowy sektora przedsiębiorstw za pierwsze półrocze wprawdzie się pogorszył w stosunku do roku ubiegłego, ale spadek miał miejsce w I. kwartale, podczas gdy w drugim odnotowano wysoki wzrost. W rezultacie ich wskaźnik rentowności pozostał na podobnym wysokim poziomie jak rok temu, a wskaźnik płynności nawet wzrósł. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostaje więc względnie dobra, a mimo spowolnienia nie maleją ich depozyty bankowe. Niestety po kilku miesiącach przyrostu kredyt korporacyjny uległ ponownemu zahamowaniu, gdyż w ciągle niepewnej sytuacji gospodarczej firmy wstrzymują się z inwestycjami i na razie upłynniają zapasy, co nie wymaga zaciągania nowych kredytów obrotowych. Na razie nie widać też większego efektu obniżek stóp procentowych.
fot. mat. prasowe
Roczne indeksy czynników
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny kwartalny uległ poprawie o jeden punkt do 46 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do 48 pkt. Niskie notowania indeksu, poniżej połowy skali, wynikają ze wzrostu wykonania deficytu budżetowego i długu publicznego, jednak mimo nowelizacji budżetu i zawieszenia progu ostrożnościowego mamy lekki wzrost indeksu, czyli nie wydają się one zagrażać stabilności makroekonomicznej gospodarki. Indeks obciąża natomiast malejące zatrudnienie i wysokie bezrobocie. Wiarygodność makroekonomiczną podnosi niska inflacja oraz nadwyżka w obrotach towarowych z zagranicą. Eksporterom pomaga realna deprecjacja złotego, przy jego nominalnej deprecjacji w połączeniu z niską inflacją.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeksy wpływu czynników politycznych tym razem skoczyły w górę. Indeks kwartalny wzrósł o dziesięć punktów, a indeks roczny o dziewięć punktów, w obu przypadkach osiągając poziom 33 pkt. Nastąpiło wyraźne przełamanie utrzymującego się od początku roku spadkowego trendu i odbicie od dna z ubiegłego miesiąca.
fot. mat. prasowe
Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII-VIII 2013
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)