Polski Internet a jazda na rowerze
2013-09-09 13:21
Przeczytaj także: Polacy a jazda na rowerze: wybieramy "holendry"
Mężczyźni patrzą nie tylko na wyglądZarówno kobiety jak i mężczyźni szukają w Internecie informacji na temat turystyki rowerowej i sprzętu. Kobiety dużo częściej skupiają się na estetyce niż na parametrach technicznych. Od pewnego czasu można zauważyć w dużych miastach rozwój trendu cycle chic. Zgodnie z nim wyjątkowy rower powinien być dodatkiem do codziennych stylizacji. To głównie panie upiększają i wzbogacają swoje jednoślady gadżetami.
fot. mat. prasowe
Rowerzyści wg płci
Zarówno kobiety jak i mężczyźni szukają w Internecie informacji na temat turystyki rowerowej i sprzętu.
Mężczyzn dużo bardziej interesuje stan techniczny jednośladu – szukają opinii o sprzęcie, sklepach, warsztatach. Rowerzystów i rowerzystki łączy jedno – uwielbiają dzielić się swoimi przeżyciami z wypraw rowerowych. 39% badanych, aktywnych w Internecie cyklistów, jest w wieku od 26 do 40 lat, choć równie chętnie udzielają się w sieci młodsi rowerzyści.
fot. mat. prasowe
Rowerzyści wg wieku
39% badanych, aktywnych w Internecie cyklistów, jest w wieku od 26 do 40 lat, choć równie chętnie udzielają się w sieci młodsi rowerzyści.
Do niedawna rowerzystów można było spotkać głównie na leśnych trasach, na obrzeżach miast, z dala od miejskiego zgiełku. Obecnie w świadomości Polaków coraz częściej pojawia się wizja roweru jako codziennego środka transportu. Z możliwości ominięcia korków, uwolnienia się od często bezowocnych poszukiwań miejsca parkingowego i zaoszczędzenia funduszy wydawanych na paliwo, korzysta coraz więcej mieszkańców miast. To właśnie oni stanowią w Internecie najbardziej widoczną grupę.
fot. mat. prasowe
Najaktywniejsi rowerzyści wg miast
Według statystyk portalu MojRower.pl, najaktywniejsi w Internecie rowerzyści pochodzą z Warszawy. Choć szukają informacji o trasach rowerowych nad morzem, na Mazurach i w górach, to zdecydowanie najbardziej zainteresowani są własnym miastem - trasami w centrum, na przedmieściach i nad Wisłą.
Według statystyk portalu MojRower.pl, najaktywniejsi w Internecie rowerzyści pochodzą z Warszawy. Choć szukają informacji o trasach rowerowych nad morzem, na Mazurach i w górach, to zdecydowanie najbardziej zainteresowani są własnym miastem - trasami w centrum, na przedmieściach i nad Wisłą. Warszawa posiada obecnie ok. 300 km ścieżek rowerowych, co jest rekordem w skali kraju. Niestety ścieżki nie docierają do ścisłego centrum stolicy, co jest dużym mankamentem szczególnie z perspektywy turysty. Rowerzyści z Poznania uplasowali się na 2. miejscu zestawienia. Preferują wycieczki po mieście, ale szukają także nowych tras na terenie całej Wielkopolski. Sekcja Rowerzystów Miejskich działa w mieście od 1993 roku. Dzięki staraniom zrzeszonych w niej poznaniaków powstały nowe kilometry tras rowerowych oraz uzupełniono oznakowanie ścieżek rowerowych. Warto wspomnieć, że w całym województwie istnieje ok 3 tys. km tras rowerowych (ok. 1600 to Wielkopolski System Szlaków Rowerowych). Kraków to 3. miasto w zestawieniu najbardziej aktywnych miejskich rowerzystów. Centrum miasta, ze względu na obecność licznych zabytków, codziennie przepełnione jest turystami. Niezwykle przydatny jest w takiej sytuacji rower, na którego przesiedli się studenci, krakowska bohema, zapracowani biznesmeni. Artystyczny charakter miasta spowodował szybki rozwój trendu cycle chic.
Kilometry na Facebooku, cycle chic na Instagramie
Media społecznościowe są ulubionym miejscem rowerzystów w Internecie. Facebook jest najpopularniejszym serwisem, głównie dzięki jego licznym funkcjonalnościom – użytkownicy mogą dzielić się opiniami, zdjęciami, filmami nie tylko ze znajomymi, ale także dołączać do specjalistycznych grup. Dzięki temu poszerzają swoją wiedzę i rozwijają zainteresowania.
fot. mat. prasowe
Źródła wpisów o rowerach
Media społecznościowe są ulubionym miejscem rowerzystów w Internecie. Facebook jest najpopularniejszym serwisem, głównie dzięki jego licznym funkcjonalnościom
Według danych Brand24 większość rowerzystów udzielających się na Facebooku to mężczyźni. - Rowerzystki wolą mikroblogi (np. Twitter), co nie jest typowe dla ogółu internautek. Powodem może być szybkość dodawania wpisów oraz ich globalny zasięg. Twitter to miejsce spotkań międzynarodowej społeczności – bardziej od znajomości liczą się wspólne zainteresowania użytkowników. Coraz większą popularność zyskuje wśród polskich rowerzystów Instagram – co raz popularniejszy w Polsce serwis wymiany zdjęć. Dominują tam fotografie stylowe i ciekawe, wpisujące się w nurt cycle chic. Dla pań, które chętnie śledzą światowe trendy, może być to dużą zaletą –komentuje Mikołaj Winkiel z Brand24.
![Najpopularniejsze rowery wg internautów [© Kirill Perepjolkin - Fotolia.com] Najpopularniejsze rowery wg internautów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rower/Najpopularniejsze-rowery-wg-internautow-117217-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)