Plany polskich pracodawców VIII 2013
2013-09-10 12:43
Pracodawcy szukają pracowników © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców V 2013
Zatrudnienie wzrosło, są też dobre perspektywy na kolejne miesiąceWedług wyników najnowszej 19 edycji sondażu „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS w ostatnim półroczu 39% badanych pracodawców zwiększyło poziom zatrudnienia. Jest to bardzo istotna zmiana w stosunku do poprzedniego pomiaru (wzrost z 27% w maju do 39% obecnie). W tym samym okresie redukcje zatrudnienia miały miejsce w co piątej firmie (20%) i był to najniższy poziom deklarowanych zwolnień w okresie minionego roku.
Jak podkreśla Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad: „W ciągu najbliższych sześciu miesięcy nadal największa grupa, bo prawie 3 na 5 przedsiębiorców, nie planuje żadnych zmian w poziomie zatrudnienia. Jednak zwiększenie liczby pracowników planuje 28% badanych firm. Jest to istotny wzrost optymizmu - o 8 punktów procentowych - w porównaniu do poprzedniej, majowej edycji badania. Kolejny już kwartał spada też odsetek pracodawców biorących pod uwagę redukcję poziomu zatrudnienia – już tylko 9% badanych firm deklaruje taką możliwość.”
fot. mat. prasowe
Zmiany dokonane w poziomie zatrudnienia w firmach w ciągu ostatnich 6 miesięcy
„Do końca sierpnia br. 33 inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ podjęło decyzje o inwestycji w Polsce. W najbliższym czasie dzięki nim powstanie 9,5 tys. miejsc pracy – to prawie tyle samo ile zadeklarowały firmy współpracujące z PAIiIZ w całym 2012 r. Rosnąca liczba miejsc pracy to z jednej strony znak, że Polska stwarza odpowiednie warunki dla inwestycji z drugiej – czynnik napędzający gospodarkę” – ujawnia Monika Piątkowska, Członek Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Planowane zmiany zatrudnienia nie będą bardzo rozbieżne w skali całego kraju. Tradycyjnie nieco mniej optymizmu pracodawców można się spodziewać w regionie wschodnim (zwiększenie zatrudnienia na poziomie 20% wobec średniej w kraju 28%), a częściej zatrudniać będą firmy regionów zachodniego (32%) i centralnego (31%). Relatywnie częściej zwiększyć zatrudnienie mają zamiar firmy zajmujące się transportem, gospodarką magazynową i łącznością (44% wobec 27% średnio dla całości rynku), a także branża przemysłowa (32%). Najsłabsze perspektywy wzrostu zatrudnienia prognozują przedstawiciele branży pośrednictwa finansowego oraz w sektorze usług.
fot. mat. prasowe
Zmiany dokonane w poziomie wynagrodzeń w firmach w okresie ostatnich 6 miesięcy
Plany wzrostu zatrudnienia w najbliższym półroczu są bezpośrednio związane z przewidywaną poprawą sytuacji gospodarczej w kraju - w porównaniu do poprzedniego kwartału istotnie wzrosła liczba firm zakładających wzrost gospodarczy (25% obecnie wobec 14% w maju br.). Również istotnie mniejszy odsetek badanych firm spodziewa się recesji (spadek z 20% w maju do 12% w sierpniu 2013 r.). „Spodziewana poprawa sytuacji gospodarczej oraz zwiększenie planów zatrudnieniowych pracodawców wskazują, że jest realna szansa na to, że również jesienią zatrudnienie utrzyma się na wyższym poziomie.” – dodaje Kajetan Słonina.
fot. mat. prasowe
Ocena tempa wzrostu gospodarczego w okresie najbliższych 6 miesięcy
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)