Europa: wydarzenia tygodnia 37/2013
2013-09-15 15:14
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 36/2013
- W ocenie banku Barclays Capital (BC) wiele wskazuje na to, że w produkcji przemysłowej eurostrefy najprawdopodobniej pojawi się zauważalny spadek. Może się nawet okazać, że spadek może okazać się głębszy niż wynosi jego aktualna prognoza -1,3 proc. m/m. Ogłoszone lipcowe wyniki produkcji przemysłowej we Francji (spadek w lipcu o -0,6 proc. m/m po spadku o -1,4 proc. m/m w czerwcu) to znaczący sygnał ostrzegawczy i potwierdzenie prognozy Barclays Capital dla perspektywy wzrostu w III kw. br.
- Parlament Europejski przegłosował w czwartek ustanowienie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro. Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad około 6 tys. banków w eurolandzie, a PE będzie informowany o sposobie podejmowania decyzji przez EBC. Wspólny nadzór bankowy eurolandu to odpowiedź na kryzys finansowy i pierwszy krok w kierunku utworzenia unii bankowej.
- Szwajcarski parlament ostatecznie zatwierdził w poniedziałek porozumienie podatkowe z USA, w ramach którego miejscowe banki mają obowiązek dostarczania amerykańskim władzom danych bankowych Amerykanów, którzy lokują swoje pieniądze poza krajem. Porozumienie zaaprobowane w maju przez rządy w Waszyngtonie i Bernie stało się podstawą głosowanej w poniedziałek ustawy.
- W Polsce, z niepokojem obserwowaliśmy przygotowania do dyskusji i głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie tzw. dyrektywy środowiskowej. Jednak na szczęście w ostatniej chwili PE zdecydował się na przesunięcie na październik głosowania nad tą dyrektywą. Zdano sobie sprawę, że jej przyjęcie w formie dotychczasowych, restrykcyjnych przepisów mogłoby zatrzymać, a przynajmniej ograniczyć i utrudnić inwestycje w łupki na terenie UE.
- Według urzędu statystycznego Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w II kw. 2013 r. o 0,3 proc. kw/kw, po spadku w I kw. o 0,6 proc. W ujęciu r/r PKB spadł w II kw. o 2,1 proc., po spadku w I kw. o 2,4 proc. To już 8 z kolei kwartał, gdy włoski PKB spadł m/m.
- Według urzędu statystycznego stopa bezrobocia w Grecji wzrosła w czerwcu 2013 r. do 27,9 proc. z 27,6 proc. w maju (w czerwcu 2012 r. stopa bezrobocia wynosiła 24,6 proc., w czerwcu 2011 17,1 proc., a w VI 2010 12,3 proc.). W czerwcu bez pracy było 1,403 mln osób. Grecki rząd szacuje, że w 2013 r. grecka gospodarka skurczy się o 3,7-3,8 proc.
- Według urzędu statystycznego Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrósł w II kw. 2013 r. o 1,0 proc. r/r, po wzroście w I kw. o 1,3 proc. r/r.
- Według urzędu statystycznego inflacja w Czechach w sierpniu wyniosła 1,3 proc. r/r wobec 1,4 proc. r/r w lipcu. W ujęciu m/m ceny spadły o 0,2 proc.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PARLAMENT EUROPEJSKI w sprawie ZŁÓŻ GAZU ŁUPKOWEGO
W Polsce, z niepokojem obserwowaliśmy przygotowania do dyskusji i głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie tzw. dyrektywy środowiskowej. Jednak na szczęście w ostatniej chwili PE zdecydował się na przesunięcie na październik głosowania nad tą dyrektywą. Zdano sobie sprawę, że jej przyjęcie w formie dotychczasowych, restrykcyjnych przepisów mogłoby zatrzymać, a przynajmniej ograniczyć i utrudnić inwestycje w łupki na terenie UE. O co chodzi w tym dokumencie i na czym polega problem?...
Dokument w dotychczasowej formie został przygotowany przez komisję środowiska (ENVI) zdominowaną przez ekologów i jeśli byłby przyjęty, to narzucałby firmom wydobywczym nowe wymagania, a więc przygotowywanie szczegółowych raportów oddziaływania inwestycji związanych wydobyciem gazu na środowisko już na wstępnym etapie przed rozpoczęciem poszukiwań. Oznacza to, że rozwiązania prawne przygotowane przez ENVI proponują Parlamentowi Europejskiemu zatwierdzenie rozwiązań prawnych, skutkiem czego byłoby zwiększenie kosztów o wydatki na ekspertyzy, wydłużenie procesów przygotowawczych poprzedzających podjęcie decyzji dotyczących ew. eksploatacji złoża. Są podstawy sądzić, że mogłoby to wpłynąć także na opłacalność wydobycia gazu łupkowego.
Obawialiśmy się, że wprowadzenie tych przepisów w obecnej formie mogłoby skutkować ucieczką z Polski potencjalnych inwestorów poza obszar UE i zainteresowaniem się np. Ukrainą, gdzie są podobne warunki geologiczne. Utracilibyśmy potencjalną szansę na powstanie nowej branży, nowe stanowiska pracy, dodatkowe wpływy do budżetu i zmniejszenie naszego uzależnienia od importu gazu. Nowy termin wyznaczony przez PE oznacza, że ten miesiąc to jeszcze jedna szansa na refleksję i debatę, a także możliwość wprowadzenia poprawek do tekstu dyrektywy.
Polska występowała dotąd przeciw tym regulacjom wychodząc z tego, że obowiązujące dotąd rozwiązania prawne pozwalają każdemu krajowi Unii na własne uregulowania dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Polskę popiera w tym sprzeciwie także Wielka Brytania, która też jest żywotnie zainteresowana uruchomieniem wydobycia gazu łupkowego u siebie. Dotąd byliśmy w mniejszości i ENVI przygotowało propozycje praktycznie utrudniające rozwój tego przemysłu...
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)