eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy eksporterzy: są problemy z kontrahentami

Polscy eksporterzy: są problemy z kontrahentami

2013-09-17 10:29

Przeczytaj także: Gospodarka USA: polscy eksporterzy raczej bezpieczni


Wyższa sprzedaż za granicę wiąże się także z większym ryzykiem, zwłaszcza na Zachodzie

Średnia wartość pojedynczej faktury (a więc i potencjalnej szkody…) wystawianej odbiorcy zagranicznemu jest wyższa niż tej na rynku lokalnym. Większe kwoty to nie jedyny powód, który skłania polskich przedsiębiorców do ostrożności – jak mówi Tomasz Starus z Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes: - Oceniając dla polskich firm odbiorców zagranicznych, stosunkowo często mamy do czynienia z sytuacją (zwłaszcza na rynkach zachodnioeuropejskich), iż tamtejsi przedsiębiorcy nie mogą znaleźć lokalnych dostawców chcących ich nadal kredytować z powodu ewidentnie złej sytuacji i opinii na rodzimym rynku, dlatego nie mając wyboru zwracają się w stronę dostawców z zagranicy, najchętniej z Europy Wschodniej, którzy jak liczą – słabiej są zorientowani w ich sytuacji, a także gorzej sobie radzą, są mniej zdeterminowani w ewentualnym windykowaniu należności.

Polska, jako największy kraj w regionie jest z reguły ich pierwszym wyborem….

Potwierdza to Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes: - Ostrożność jest uzasadniona – od pół roku obserwujemy wzrost ilości szkód z tytułu niezapłaconych faktur w eksporcie, głównie przez odbiorców z Europy Zachodniej. Wyraźnie odbicie na rynkach zachodnioeuropejskich jeszcze nie nastąpiło – a przynajmniej nie widać jeszcze pozytywnych efektów dla wyników finansowych tamtejszych przedsiębiorstw, nawet z najlepiej sobie radzącej gospodarki niemieckiej. Trzeba o tym pamiętać – wzrost sprzedaży nie oznacza jeszcze dla eksporterów automatycznie analogicznego przypływu gotówki, a niestety w zbyt wielu przypadkach wiąże się niestety jedynie z kosztami poniesionych nakładów i podatków.

fot. mat. prasowe

PKB wybranych krajów

W Rumunii wzrost przyspiesza stopniowo w latach 2013-14 (z niecałego 1% w tym roku do ponad 2% w przyszłym).


Warto wiedzieć o rynkach Europy Środkowo-Wschodniej
  • Rosja: osłabienie popytu wewnętrznego i średniorocznie niższe ceny surowców zmniejszy wzrost PKB do 3,2% w 2013 roku. W 2014 r. spodziewamy się skromnego (w stosunku do lat poprzednich) ożywienia, które wyrazi się wzrostem PKB o 3,8%.
  • Czechy, Węgry, Chorwacja i Ukraina pozostają w 2013 r. w recesji lub rosną w symbolicznym tempie. W 2014 r. ich wzrost w najlepszym wypadku nadal będzie skromny.
  • Rumunia: wzrost przyspiesza stopniowo w latach 2013-14 (z niecałego 1% w tym roku do ponad 2% w przyszłym).
  • Kryzys w strefie euro zagraża popytowi zewnętrznemu, co jest groźne dla gospodarek krajów o mniejszym rynku wewnętrznym, nastawionych głównie na eksport, o czym świadczy wzrost upadłości przedsiębiorstw (Czechy +10%, Słowacja +5%).
  • Słowenia: recesja pogłębi się w 2013 r. (-3% PKB) i trwać będzie jeszcze w 2014 r. (-0,5%) z powodu kryzysu w sektorze bankowym i konsolidacji fiskalnej. Upadłości i zatory płatnicze znacznie wzrastają.
  • Niestabilne przepływy kapitału, kursy walutowe i inflacja ograniczają możliwości pobudzania gospodarki za pomocą polityki pieniężnej, zwłaszcza na Węgrzech, w Rumunii, Ukrainie i Serbii.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: