VoIP - sposób na tanie rozmowy
2005-07-25 11:38
Użytkownicy internetu już od pewnego czasu uzyskali możliwość łatwego komunikowania się za pomocą głosu z innymi internautami oraz wykonywania z własnego komputera połączeń na telefony stacjonarne czy komórkowe znajdujące się w niemal każdym kraju na świecie. Umożliwiła to technologia określana ogólnym mianem VoIP, pozwalająca na przesyłanie głosu poprzez sieci teleinformatyczne. Pomimo pewnych braków tej technologii, jej popularność stale rośnie, a wraz z nią przeznaczane na jej rozwój nakłady finansowe.
Przeczytaj także: Telefonia internetowa VoIP: usługi ważniejsze niż cena
Według analityków z firmy Infonetics w ubiegłym roku na rozwój VoIP wydano 1,7 mld USD. Do roku 2008 nakłady wzrosną do poziomu 5,8 mld USD.Jak to działa
W dużym uproszczeniu, technologia VoIP (Voice over Internet Protocol) polega na przesyłaniu głosu przez sieci komputerowe - łącza internetowe lub dedykowane sieci wykorzystujące protokół IP. Technologię VoIP popularnie nazywa się telefonią internetową, choć siecią wykorzystywaną do przesyłania danych niekoniecznie musi być Internet. Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co wyklucza niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.
Pomijając szczegółowe opisy techniczne, VoIP polega na przetworzeniu głosu - czyli sygnału analogowego - na postać cyfrową, czyli ciąg zer i jedynek, skompresowaniu go (dla zmniejszenia objętości przesyłanych danych) i podzieleniu na niewielkie pakiety danych. W punkcie odbiorczym realizowany jest odwrotny proces.
Wykorzystanie Internetu jako kanału transmisyjnego niesie za sobą problem zakłóceń - utraty pakietów oraz częstokroć dość znacznych opóźnień, które powstają w wyniku nieciągłości transmisji. Właśnie nienajlepsza jakość (w porównaniu z telefonią tradycyjną) jest obecnie największą wadą telefonii VoIP. Problem ten daje się łatwo rozwiązać w dedykowanych lub wewnętrznych sieciach firmowych, w których można zapewnić dla usług VoIP odpowiednie pasmo (przepustowość łącza) i wysoki priorytet dla pakietów danych „głosowych”.
Praktyczne korzystanie z technologii VoIP sprowadza się w istocie - jak w przypadku dowolnej technologii telekomunikacyjnej - do posiadania odpowiednich urządzeń. Połączenia VoIP w zakresie podstawowym można realizować przy użyciu komputera wyposażonego w kartę dźwiękową z mikrofonem i głośnikiem/słuchawkami. Komputer powinien być oczywiście podłączony do Internetu łączem o wystarczających parametrach - odpowiedniej przepustowości i niewielkich stratach oraz opóźnieniach.
Oczywiście usługi VoIP mogą również realizować nie tylko komputery. Urządzeniami funkcjonującymi niezależnie od "pecetów" są specjalne telefony i bramki VoIP, które po podłączeniu do sieci uzyskają swój własny adres IP, stając się dostępnymi z każdego komputera podłączonego do Internetu czy innego telefonu VoIP wpiętego do światowej pajęczyny.
Mit bezpłatności
Największym mitem związanym z telefonią VoIP, a dokładnej z telefonią internetową (dane przesyłane przez standardowe łącza, bez dodatkowych kanałów dedykowanych bądź wydzielonego specjalnie pasma), jest kwestia rozmawiania za darmo. Częściowo jest to prawda - częściowo, bo umożliwia niemal bezpłatne rozmowy głosowe tylko pomiędzy osobami dysponującymi komputerami lub telefonami IP. Nie jest to oczywiście pełna "bezpłatność", bowiem osoby korzystające z tego sposobu komunikowania się ponoszą wydatki na opłacenie łącza internetowego - czy to abonamentowe (łącza stałe) czy to rozliczanego czasowo (zwykłe połączenia wdzwaniane). Uwzględniwszy te wydatki, bardziej poprawnym określeniem telefonii internetowej byłoby nie "darmowa" ale "bardzo oszczędna" - odpada bowiem typowy dla klasycznej telefonii sposób rozliczania za czas połączenia, o stawkach zależnych od odległości pomiędzy rozmówcami.
Telefonia internetowa umożliwia też znaczne oszczędności na połączeniach realizowanych z komputera czy telefonu VoIP do sieci klasycznych (stacjonarnych lub komórkowych). Dostęp do takich połączeń wiąże się bowiem z koniecznością wykupienia u operatora odpowiedniej usługi i ponoszenia dodatkowych kosztów, które są jednak dużo niższe od cen połączeń oferowanych przez operatorów telefonii tradycyjnej - w niektórych przypadkach telefonia internetowa oferuje ceny nawet kilkanaście razy niższe od konwencjonalnych operatorów telefonicznych, różnica ta jest szczególnie widoczna w przypadku połączeń międzynarodowych. Właśnie niska cena połączeń realizowanych za pomocą technologii VoIP jest główną przyczyną jej stale rosnącej popularności.
Przeczytaj także:
Dlaczego warto pokochać VoIP?
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl