Centra handlowe w Polsce: najwięksi najemcy 2012
2013-09-27 10:12
Najwięksi najemcy w centrach handlowych 2012 © Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
2012 rok był kolejnym, trudnym okresem dla sieci handlowych działających w Polsce. Wiele z nich zakończyło miniony rok na minusie, podobnie jak rok 2011 – wynika z publikacji TOP 300 będącej zestawieniem największych najemców centrów handlowych w Polsce, przygotowanej przez redakcję serwisu propertynews.pl i firmę Bisnode. Jest też jednak duża grupa firm, które porażkę konkurencji potrafią przekuć we własny sukces.
Przeczytaj także: 49 nowych i rozbudowanych obiektów handlowych w 2023 roku
TOP 300 to kompendium wiedzy obrazujące kondycję sektora centrów handlowych z perspektywy najemców, ich wyników finansowych i liczby posiadanych sklepów. Listę największych najemców centrów handlowych w Polsce pod względem rocznej sprzedaży za 2012 i 2011 rok otwierają Tesco, Carrefour oraz Auchan.Ze względu na sprzedaż, najemcy spożywczy (w rankingu nie uwzględniono sieci dyskontowych) to zdecydowani liderzy na rynku firm wynajmujących powierzchnię w centrach handlowych. Swoją konkurencję zdecydowanie wyprzedza Tesco Polska z rocznymi przychodami na poziomie 11,95 mld zł*. Kolejne miejsce w rankingu zajmują Carrefour Polska (7,68 mld zł*), Auchan Polska (6,03 mld zł*) czy Real (5,93 mld zł*).
Wśród firm wynajmujących powierzchnię handlową, poza sieciami spożywczymi, najwyższe przychody wypracowują spółki prowadzące sklepy budowlane. W dziesiątce największych są Castorama Polska (5,25 mld zł*) z 5. pozycją w rankingu oraz Leroy Merlin Polska (2,93 mld zł*), który zajął 8. miejsce.
Gigantów z branży spożywczej i budowlanej gonią firmy odzieżowe – LPP z takimi sieciami jak Reserved, Mohito czy House ze sprzedażą na poziomie 2,76 mld zł* zajmuje 10. miejsce w rankingu największych najemców centrów handlowych w Polsce. Z kolei Empik Media & Fashion, który prowadzi w naszym kraju sklepy takich brandów jak New Look, GAP czy River Island, wypracował sprzedaż na poziomie 3,24 mld zł* (7. pozycja).
Ze względu na przychody do największych firm na tym rynku należą także Rossmann Supermarkety Drogeryjne (3,6 mld zł*) oraz Euro-Net – właściciel sieci RTV Euro AGD (2,90 mld zł*) – odpowiednio na 6. i 9. miejscu w zestawieniu.
fot. Dmitry Vereshchagin - Fotolia.com
Najwięksi najemcy w centrach handlowych 2012
Ranking największych najemców centrów handlowych układa się zupełnie inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę sklepów, jaką prowadzą firmy z tej branży. Pierwszą trójkę otwierają spółki LPP, Rossmann i CCC (CCC, Quazi, Boti i Lasocki) z odpowiednio ok. 860, 750 i 640 placówkami. Empik Media & Fashion z ok. 630 salonami zajmuje 4. miejsce w tym zestawieniu.
Po około 600 sklepów i lokali mają w Polsce także firmy Carrefour i HDS Polska (m.in. sieci Relay, In Medio).
Dalsze miejsca zajmują firmy Pepco Poland z siecią ponad 440 dyskontów, które oferują m.in. artykuły przemysłowe i odzieżowe oraz Tesco z ponad 400 super- i hipermarketami.
Dziesiątkę najemców z największą liczbą sklepów zamykają dwie firmy prowadzące lokale gastronomiczne – McDonald's z ok. 390 lokalami oraz AmRest rozwijający w naszym kraju sieci KFC, Pizza Hut, Burger King, Starbucks z ok. 290 restauracjami.
W ostatnim roku Polskę opuściły między innymi takie sieci jak LaSenza i S.Oliver. Kolejne – jak na przykład Charles Vogele – stoją u progu takiej decyzji. Inne – jak Humanic, Bata czy Kukartka – zamknęły znaczną część lokalizacji. Optymalizację sieci sprzedaży poprzez rezygnację z rozwoju części marek podjęła też firma Empik Media & Fashion.
Wyniki firm przedstawione w TOP 300 nasuwają pytanie: Czy możemy spodziewać się kolejnych bankructw bądź znaczącego zahamowania rozwoju części przedsiębiorstw?
Trudna sytuacja finansowa części spółek, nie oddaje kondycji całej branży. Polskie firmy takie jak LPP czy CCC radzą sobie świetnie w trudnej rzeczywistości i okres spowolnienia wykorzystują do jeszcze szybszej ekspansji i mnożenia zysków. Z kolei przykład sieci Monnari pokazuje, że nawet z najtrudniejszej sytuacji da się wyjść obronną ręką.
*Ostatnia dostępna sprzedaż w KRS
Informacje o rankingu
Lista powstała na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego. W pierwszej fazie zostały wytypowane przedsiębiorstwa handlowe i produkcyjne, które rozwijają sieci sprzedaży m.in. w centrach handlowych. Następnie na wyodrębnione podmioty zostały nałożone ostatnio dostępne dane finansowe za lata 2012, 2011 i 2010. Zestawienie zostało uzupełnione o dane finansowe sieci detalicznych, które wypełniły i odesłały ankietę opublikowaną na stronach serwisu propertynews.pl. Liczba punktów sprzedaży poszczególnych podmiotów powstała na podstawie ankiet, wywiadów telefonicznych oraz informacji z firmowych stron www.
Przeczytaj także:
Rynek handlowy 2024. A jaki będzie 2025 rok?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
centra handlowe, galerie handlowe, powierzchnie handlowe, rynek powierzchni handlowych, obiekty handlowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)