eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak migracje wpływają na rozwój?

Jak migracje wpływają na rozwój?

2013-09-27 10:43

Przeczytaj także: Emigracja łatwiejsza niż przeprowadzka do innego miasta?


FAKTY I LICZBY
  • Większość migrantów na świecie pochodzi z krajów południa (ok. 69%). Jednakże, jak wskazują badania, to osoby pochodzące z państw północy częściej migrują: emigranci stanowią pomiędzy 3,6% i 5,2% populacji krajów północy i ok. 3% populacji krajów południa.
  • Większość imigrantów na świecie żyje w krajach północy (ok. 56%): migranci stanowią między 10% a 12% całkowitej liczby populacji państw północy,
    podczas gdy w krajach południa stanowią oni tylko 2% zamieszkałego tam społeczeństwa.
  • Większość migrantów na świecie to mężczyźni, z wyjątkiem migracji pomiędzy państwami północy – w tym przypadku większość migrantów stanowią kobiety.
  • Migranci decydujący się przenieść do krajów północy, częściej niż migrujący na południe, znajdują się w niskich oraz w wysokich wartościach krańcowych struktury wiekowej. Migranci zamieszkujący kraje północy częściej znajdują się w wieku produkcyjnym. Większość studentów, którzy decydują się rozpocząć pracę poza granicami kraju urodzenia, przemieszcza się do krajów północy.
  • Ponad połowa z 20-stu największych korytarzy migracyjnych tworzona jest przez ludzi przemieszczających się pomiędzy państwami południa. Największymi korytarzami migracyjnymi w ramach czterech ścieżek są:
    • południe-południe: z Ukrainy do Federacji Rosyjskiej (3,7 mln) i odwrotnie (3,5 mln), następnie z Bangladeszu do Bhutanu, z Kazachstanu do Federacji Rosyjskiej
      i z Afganistanu do Pakistanu;
    • południe-północ: z Meksyku do Stanów Zjednoczonych (12,2 mln, czyli 6% światowego ogółu migracji), następnie z Turcji do Niemiec oraz Chin, oraz z Filipin i Indii do Stanów Zjednoczonych;
    • północ-północ: z Niemiec do Stanów Zjednoczonych (1,3 mln), a następnie z Wielkiej Brytanii do Australii i Kanady, oraz z Republiki Korei i Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych;
    • północ-południe: chociaż migracje w ramach tej ścieżki nie są zaliczane do 20-stu największych korytarzy globalnych, to stanowią one nowy trend w kontekście przemieszczania się ludzi na świecie. W ramach tego szlaku wymienia się wędrówki obywateli Stanów Zjednoczonych do Meksyku (0,6 mln) i do Republiki Południowej Afryki (0,3 mln), oraz Niemców do Turcji (0,3 mln) i Portugalczyków do Brazylii (0,2 mln ).
  • Większość globalnych przekazów pieniężnych wysyłanych jest z krajów płnocy do państw południa (ok. 43%). Liczne transfery pieniężne odbywają się także na linii krajów południe-północ.
  • Migracja poprawia dobrobyt na wielu przestrzeniach życia codziennego. Niemniej jednak, wielu migrantów zgłasza niższy stan dobrobytu niż ten występujący wśród rodowitych mieszkańców.
  • Stan dobrobytu różni się w zależności od danej ścieżki migracji. Jakkolwiek, migranci przebywający w krajach północy, zwłaszcza Ci migrujący w ramach korytarza północ-północ, zyskują najwięcej w obszarach oceny poziomu życia, finansów oraz zdrowia. Migranci żyjący w krajach południa żyją na poziomie podobnym lub gorszym niż ten, który by osiągnęli, gdyby nie wyemigrowali.

Przeczytaj także: Migracja Migracja

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: migracje, migracja, życie na emigracji, emigracja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: