Elastyczne formy zatrudnienia rosną w siłę
2013-09-27 11:39
Połowa z nas pracuje zdalnie © nyul - Fotolia.com
Przeczytaj także: Elastyczne formy pracy lekiem na fluktuację kadr
Globalna ankieta firmy Regus na temat trendów ekonomicznych (2013 Regus Global Economic Indicator), wykazała, że pracownicy przykuci do biurek wkrótce staną się mniejszością. Z badania, w którym wzięło udział ponad 26 tysięcy przedstawicieli kadry kierowniczej z ponad 90 krajów, wynika, że 48 procent z nich ma obecnie możliwość pracy zdalnej przez przynajmniej połowę dni roboczych. W Polsce z elastycznych form pracy przez przynajmniej połowę tygodnia korzysta 51% menedżerów.Niektórzy szefowie firm mogą obawiać się problemów z motywowaniem pracowników i zarządzaniem nimi na odległość. Jednak według ankiety firmy Regus 67 procent respondentów z Polski (55% w skali globalnej) twierdzi, że skuteczne zarządzanie pracownikami zdalnymi jest jak najbardziej możliwe, przy czym wiele firm zwiększa dyscyplinę zarządzania pracownikami zdalnymi.
Mark Dixon, dyrektor generalny firmy Regus, tak komentuje wyniki badania: — Elastyczne formy pracy gwarantują sukces wszystkim zainteresowanym, pod warunkiem, że zespół zarządzający firmy stanie na wysokości zadania. Ludzie biznesu potwierdzą, że zaufanie i wolność odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu zdalnym. Jeśli pracodawca zapewni pracownikom takie warunki, korzyści są oczywiste: lepsza produktywność, wyższy poziom zatrzymania personelu i niższe koszty operacyjne.
fot. nyul - Fotolia.com
Połowa z nas pracuje zdalnie
Ankieta firmy Regus pokazała, że 41% polskich firm (blisko 37% w skali globalnej) używa specjalnych systemów monitorowania i raportowania wydajności, a 51% menedżerów pracujących zdalnie korzysta z rozmów wideo w celu komunikacji ze swoimi zespołami (43% w skali globalnej).
Firma Aetna, amerykański ubezpieczyciel zdrowotny, wprowadziła szkolenia pozwalające pracownikom zdalnym i ich przełożonym na zapoznanie się ze skutecznymi metodami elastycznej pracy. Obecnie na 35 000 pracowników firmy Aetna 14 500 nie ma swojego biurka.
Doświadczenie związane z elastyczną pracą może mieć szczególną wartość dla młodszych pracowników. Czterdzieści procent ankietowanych z Polski uważa, że pracownicy niższego stopnia stają się bardziej odpowiedzialni dzięki pracy zdalnej. Ponadto uważa się, że elastyczna praca kształtuje nowy rodzaj interakcji między przełożonymi i ich podwładnymi. Trzydzieści jeden procent respondentów twierdzi, że zarządzanie zdalne pomaga zachować bardziej profesjonalne relacje z pracownikami.
Najważniejsze wyniki badania dotyczące Polski:
- 51% pracowników pracuje zdalnie przez co najmniej pół tygodnia;
- 67% pracowników twierdzi, że efektywne zarządzanie zdalne jest możliwe, jednak tylko pod warunkiem, że menedżerowie zostaną specjalnie przeszkoleni;
- 44% pracowników uważa, że w przypadku pracy zdalnej ważne jest zaufanie;
- 41% firm korzysta z systemów raportowania w celu monitorowania wydajności pracowników;
- 51% firm korzysta z komunikacji wideo między kierownictwem i pracownikami niższego szczebla;
- 31% menedżerów uważa, że zarządzanie zdalne pomaga zachować bardziej profesjonalne relacje z pracownikami.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)