I półrocze 2005 wg GUS
2005-07-27 00:05
Przeczytaj także: Wzrost gospodarczy przekroczy 4%. Oto prognozy na 2025 rok
Drugi kwartał przyniósł zahamowanie spadku siły nabywczej płac oraz emerytur i rent w systemie pracowniczym, nadal obniżały się natomiast emerytury i renty rolników indywidualnych.Produkcja sprzedana przemysłu w I półroczu była o 1,5 procent wyższa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku (przed rokiem zwiększyła się o 17,6 procent). Wzrost produkcji notowano w 18 działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji wyrobów z metali, maszyn i urządzeń, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. Poziom produkcji w działach i grupach uznawanych za nośniki postępu technicznego był o 5,6 proc. wyższy niż przed rokiem. W przedsiębiorstwach wytwarzających głównie dobra inwestycyjne produkcja zwiększyła się o ok. 6 procent, w produkujących głównie dobra konsumpcyjne trwałe – o ok. 4 proc., a nietrwałe – o ok. 3 proc.
W handlu detalicznym czerwiec był drugim z kolei miesiącem dość wysokiej dynamiki sprzedaży w skali roku (wzrost o 8,8 procent), jednak w I półroczu odnotowano spadek sprzedaży w ujęciu rocznym o 1,9 procent (przed rokiem wzrost o 12,4 procent).
W handlu zagranicznym w okresie styczeń–maj, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano wzrost obrotów liczonych w euro i dolarach (największy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej), natomiast obroty liczone w złotych po stronie eksportu nieznacznie wzrosły, a po stronie importu – obniżyły się (najbardziej z krajami rozwiniętymi, w tym z UE). Ujemne saldo wymiany było mniejsze niż przed rokiem, głównie na skutek znacznej poprawy salda z krajami Unii Europejskiej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw oraz emerytury i renty brutto były w I półroczu wyższe niż przed rokiem, jednakże ich siła nabywcza była nieco mniejsza niż przed rokiem (wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - o 0,2 procent, emerytur i rent z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych – o 0,3 procent, a emerytur i rent rolników indywidualnych – o 1,4proc.).
Deficyt budżetu państwa po sześciu miesiącach wyniósł 18 mld 515,9 mln zł, co stanowiło 52,9 procent kwoty założonej w ustawie budżetowej na cały rok.
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl