eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca zarobkowa kontra studia

Praca zarobkowa kontra studia

2013-09-30 09:32

Praca zarobkowa kontra studia

Praca zarobkowa kontra studia © karelnoppe - Fotolia.com

Doświadczenie jest jednym z kluczowych wymagań pracodawców, dlatego wielu młodych ludzi stara się je zdobyć jeszcze w trakcie nauki. Nie jest to łatwe, jeśli studiuje się w trybie dziennym, ale jak sprawdził portal Pracuj.pl, istnieje kilka rozwiązań, które mogą to ułatwić.

Przeczytaj także: Pracodawcy doceniają studia podyplomowe

Wśród wybieranych przez studentów aktywności zawodowych jest nie tylko praca rozumiana jako etat, ale także praca czasowa, staże oraz praktyki. Jak pokazało ostatnie badanie „Pierwsze kroki na rynku pracy. Międzynarodowe badanie studentów i absolwentów” przeprowadzone przez firmę Deloitte, aż 90% respondentów mogło pochwalić się podejmowaniem jednej z wymienionych aktywności w czasie studiów.

Cel: doświadczenie zawodowe i rozwój

Łączenie pracy w pełnym wymiarze godzin ze studiami dziennymi wymaga dużej umiejętności organizowania czasu, ale nie jest to niemożliwe. Dużo zależy od pracodawcy, który może zgodzić się na elastyczny grafik bądź wykonywanie części obowiązków zdalnie. Wbrew opiniom, które pojawiają się w dyskursie publicznym, wielu młodych ludzi już na etapie bycia studentem ma wyobrażenie tego, jak chcieliby, żeby potoczyła się ich ścieżka zawodowa. Jak przyznaje Michał, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej i jednocześnie stażysta w dziale Business Intelligence Grupy Pracuj, podjęcie stażu było dla niego naturalną decyzją – Staż odbywam w pełnym wymiarze godzin i zacząłem go w wakacje, więc nie musiałem na razie godzić obowiązków zawodowych z zajęciami na uczelni. Myślę jednak, że nie będzie to problemem nawet wtedy, kiedy rozpocznie się już rok akademicki, gdyż studiuję w trybie zaocznym. Świadomie wybrałem taki tryb, żeby móc podjąć pracę, która pozwoli mi się utrzymać, a przede wszystkim rozwijać.

Michał, zapytany o to, co doradziłby rówieśnikom, mówi, że warto szeroko rozglądać się za dostępnymi propozycjami, nie tylko za takimi, które są zgodne z kierunkiem studiów – Każda praca czegoś uczy i jestem pewien, że kompetencje nabyte podczas stażu w Grupie Pracuj zaowocują w moim przyszłym życiu zawodowym – mówi Michał. Wtóruje mu Natalia, koleżanka z działu: Sama studiuję dziennie fizykę medyczną w Gdańsku, wydawałoby się więc, że to co robię podczas stażu mi się nie przyda – uważam natomiast, że poznanie jak działa duża firma od wewnątrz i doświadczenie, jak pracuje się w zespole, jest cenne niezależnie od tego, gdzie w przyszłości będę pracować.

fot. karelnoppe - Fotolia.com

Praca zarobkowa kontra studia

Wśród wybieranych przez studentów aktywności zawodowych jest nie tylko praca rozumiana jako etat, ale także praca czasowa, staże oraz praktyki.


Nie tylko 40 godzin tygodniowo

Jak oboje przyznają, decyzja o podjęciu stażu motywowana była chęcią rozwoju, ale także ciekawością oraz tym, żeby owocnie wykorzystać wakacyjną przerwę. Rok akademicki wkrótce się rozpocznie, jednak Natalia i Michał są gotowi na łączenie studiów i kontynuację stażu – Z pewnością będzie to wymagało jeszcze bardziej skrupulatnego organizowania sobie czasu, jednak patrząc na znajomych widzę, że jak ma się dobrą motywację, to godzenie nauki z pracą jest możliwe – mówi Natalia. Grupa Pracuj zaproponowała obu stażystom przedłużenie umowy uwzględniającej możliwość pracy zdalnej, co, jak twierdzi Michał, będzie sporym ułatwieniem. Ta forma pracy jest też szczególnie chętnie wybierana przez studentów oraz młodych freelancerów – pozwala na wykonywanie obowiązków w dowolnym czasie i w dowolnej lokalizacji. W serwisie Pracuj.pl obecnie jest prawie 400 propozycji od pracodawców oferujących tego rodzaju pracę – wśród nich znalazły się propozycje dla copywriterów, konsultantów infolinii, doradców klientów, ale także dla programistów i pracowników działów Helpdesk.

Dla osób, które decydują się łączyć studia z pracą, dobrym wyjściem może być też praca czasowa – czyli nie w pełnym wymiarze godzin. Jak przyznaje Paulina Chojnacka, Konsultant w dziale Permanent Placement Adecco Poland – Coraz większa liczba studentów jest zainteresowana pracą czasową. Jest to sposób w jaki spora grupa młodych, studiujących jeszcze osób, rozpoczyna swoją karierę zawodową. W większości jest to zatrudnienie przy projektach i akcjach specjalnych, w call center, jako asystent czy też hostessa. Dla wielu jest ona także sposobem na zarobienie niewielkich sum pieniędzy, podczas gdy doświadczenie zawodowe związane z profesją, którą chcą w przyszłości wykonywać, zdobywają na stażach czy praktykach, po odbyciu których wiele firm decyduje się na zatrudnienie wyróżniających się stażystów.

W drugiej połowie września w serwisie Pracuj.pl opublikowanych było około 350 ogłoszeń oferujących pracę czasową. Zatrudnienie w takiej formie oferowane jest na stanowiskach takich jak asystentka biurowa, młodsza księgowa, recepcjonista, specjalista ds. obsługi klienta, pracownik call center ale także spawacz, czy Lider Projektu lub Dyrektor Oddziału.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • grunt to coś robić w trakcie studiów

    martinez4 / 2013-09-30 18:19:33

    grunt to coś robić w trakcie studiów, najlepiej zacząć jak najwcześniej, bo sam papierek niestety nie zagwarantuje później pracy, a oprócz studiów pracodawcy cenią doświadczenie. mi łatwiej było pójść na zaoczne, bo chciałam pracować normalnie, tak żeby się sama utrzymać. już się zaczyna mój trzeci rok w eniro i chwalę sobie to, że zaczęłam pracę na początku studiów. tym bardziej, że mam rzadko spotykaną umowę o pracę i mam już dość pokaźne doświadczenie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • biznesfactory.pl / 2013-10-01 09:32:08

    Coraz więcej pracodawców daje swoim pracownikom takie możliwości. Home office może być jednym z najszybciej rozwijających się rozwiązań na rynku pracy. Zapraszam do artykułu
    http://www.biznesfactory.pl/efektywnosc-pracownikow-podczas-pracy-zdalnej/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: