Mapa Rynku Pracy - Czerwiec 2005
2005-07-27 12:54
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Maj 2005
Wzrosty na poziomie 15-30 ogłoszeń odnotowały w czerwcu: budownictwo (4,5%), logistyka (6,4%), farmacja (4,6%) oraz branża mediów i reklamy (7%). Firmy outdoorowe, zajmujące się reklamą zewnętrzną, które wchodzą w skład tej ostatniej – zanotowały wzrost zysków w drugim kwartale 2005. Ich przychody wyniosły prawie 130 mln złotych –o 13% więcej niż w analogicznym okresie 2004. Pozwala to optymistycznie patrzeć na kondycję tej branży. Największymi reklamodawcami firm z tej części sektora reklamowego pozostają hipermarkety, operatorzy telefonii komórkowej oraz sieci i galerie handlowe.
Największy spadek liczby zamieszczonych ofert – o 85 ogłoszeń odnotowały usługi. Branża ta po majowym wzroście, kiedy stała się liderem zestawienia, w czerwcu znalazła się na trzecim miejscu wśród opisywanych sektorów. Majowy wzrost był spowodowany między innymi przez firmy turystyczne, które przygotowywały się do pełni sezonu wyjazdowego. Po uzupełnieniu braków kadrowych w maju, nie poszukiwały już tak wielu pracowników w czerwcu.
Nieznacznie zmalała liczba ogłoszeń pochodzących z sektora handlowego. Ostatecznie, pracodawcy z tej branży zamieścili 228 ofert, co zaowocowało drugim miejscem w zestawieniu.
Na podobnym do majowego poziomie kształtowała się liczba ofert w FMCG i elektronice.
fot. mat. prasowe
Stanowiska
Czerwcowy popyt na poszczególne stanowiska nie zmienił się zasadniczo w stosunku do maja. Od kilku miesięcy pierwsza trójka zestawienia najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk wygląda tak samo: na czele znajdują się pracownicy działów sprzedaży, drugie miejsce zajmuje rzemiosło (czyli stanowiska niższego szczebla: ochroniarze, kucharze, kelnerzy oraz pracownicy zajmujący się działalnością rzemieślniczą: elektronicy, blacharze, dekarze itp.). Pierwszą trójkę zamykają stanowiska finansowe.
Najbardziej wzrosła w czerwcu liczba ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do sprzedawców – mogli oni liczyć na 124 oferty więcej niż przed miesiącem.
Więcej ofert niż w maju czekało na pracowników z kategorii rzemiosło (wzrost o 60 ogłoszeń), IT (wzrost o 30 ofert) finansów i administracji (w obu kategoriach wzrost o 28 ogłoszeń).
Nieznacznie zmalało zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem pracowników marketingu, produkcji oraz HR, co miało odzwierciedlenie w niewielkich spadkach liczby ogłoszeń w tych kategoriach.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
1 2
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources