Spam w VIII 2013 r.
2013-09-30 11:39
Przeczytaj także: Spam w VII 2013 r.
Pozostałe państwa z listy Top 10 utrzymały swoje pozycje w rankingu przy niewielkich wahaniach w swoim udziale w spamie.
fot. mat. prasowe
Źródła spamu wysyłanego do użytkowników europejskich
W sierpniu Korea Południowa pozostała czołowym źródłem spamu wysyłanego do użytkowników europejskich (60%): jej udział zwiększył się o 2,6 punktu procentowego. Na drugim miejscu znalazł się Tajwan (4%) i Stany Zjednoczone (3,9%).
Na 4 miejscu w sierpniowym rankingu znalazła się Rosja (2,8%): jej udział zwiększył się o 1,8 punktu procentowego – wystarczająco dużo, aby awansować o 10 miejsc. Udział Wietnamu (2,7%) zmniejszył się o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem, przez co państwo to spadło na 5 miejsce w rankingu.
W pierwszej dziesiątce znalazła się również Indonezja (1,7%), która w sierpniu zajmowała 8 pozycję, podczas gdy ranking opuściła Rumunia (1,4%), odnotowując spadek z 6 miejsca na 11. Na 10 miejscu uplasowały się Niemcy (1,5%), które nie odnotowały niemal żadnej zmiany w stosunku do poprzedniego miesiąca.
W sierpniu ruch spamowy z regionu Azji stał się nieco bardziej wzmożony, w wyniku czego Tajlandia (0,9%), Singapur (0,6%) i Japonia (0,6%) zaklasyfikowały się do rankingu 20 największych źródeł spamu wysyłanego do użytkowników europejskich.
fot. mat. prasowe
Ruch spamowy, VIII 2013
W sierpniu Azja (55,2%) pozostała czołowym regionalnym źródłem spamu. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w pierwszej trójce znalazła się również Ameryka Północna (21%) i Europa Wschodnia (14%): nie odnotowano żadnej poważniejszej zmiany pod względem ilości spamu pochodzącego z tych państw, z wyjątkiem Ameryki Północnej, której udział w spamie zwiększył się o niemal 1 punkt procentowy. Europa Zachodnia (4,6%) i Ameryka Łacińska (3%) znalazły się odpowiednio na 4 i 5 miejscu.
Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail
W sierpniu szkodliwe załączniki zostały wykryte w 5,6% wiadomości e-mail, co stanowi wzrost o 3,4 punktu procentowego w stosunku do lipca.
fot. mat. prasowe
Szkodliwe załączniki w wiadomościach e-mail
Najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym oprogramowaniem pozostał Trojan-Spy.html.Fraud.gen (8,1%). Szkodnik ten występuje w postaci stron HTML imitujących formularze rejestracyjne znanych banków i systemów e-płatności, które są wykorzystywane przez phisherów do kradzieży danych uwierzytelniających dostęp do systemów bankowości online.
Nasz sierpniowy ranking zawierał cztery modyfikacje programu Trojan-Ransom.Win32.Blocker. Trzy z nich - Trojan-Ransom.Win32.Blocker.byxx (3%), Trojan-Ransom.Win32.Blocker.bzbh (1,8%) i Trojan-Ransom.Win32.Blocker.bysg (1,4%) – zajęły odpowiednio 2, 5 i 7 miejsce. Celem tych szkodliwych programów jest szantażowanie i wyłudzanie pieniędzy od użytkowników. Blokują one działanie systemu operacyjnego i wyświetlają baner zawierający instrukcje dotyczące odblokowania komputera. Na przykład, użytkownik zostaje poinstruowany, że należy wysłać SMS-a z określonym tekstem na numer premium.
Email-Worm.Win32.Bagle.gt (2,3%) zakończył miesiąc na trzecim miejscu. Ten robak pocztowy jest rozprzestrzeniany w postaci załącznika do wiadomości e-mail, który wysyła się na adresy z listy kontaktów ofiary. Potrafi również pobierać na komputer użytkownika inne szkodliwe programy.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)