Zmiany w OFE okiem PKPP Lewiatan
2013-10-02 10:23
![Zmiany w OFE okiem PKPP Lewiatan [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Zmiany w OFE okiem PKPP Lewiatan](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/emerytury/Zmiany-w-OFE-okiem-PKPP-Lewiatan-125018-200x133crop.jpg)
Zmiany w OFE okiem PKPP Lewiatan © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w OFE okiem Polaków
I. Środki z OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS.Realizacja tej propozycji oznacza całkowitą likwidację emerytur kapitałowych i powrót do jednofilarowego międzypokoleniowego systemu emerytalnego. Państwo przejmie nasze aktywa zgromadzone w OFE w zamian za zobowiązanie do wypłacenia emerytury. Całość emerytury będzie finansowana składkami i podatkami płaconymi przez osoby pracujące.
Jest to propozycja niekorzystna, bo oznacza skrócenie okresu oszczędzania i zwiększenie ryzyka niskich emerytur w przyszłości.
Po pierwsze- kapitał gromadzony na emeryturę powinien pracować w gospodarce przez około 60 lat (45 lat gromadzenia składek i 15 lat emerytury), a będzie pracował mniej niż 40 lat.
Po drugie- nasze prawo majątkowe silnie chronione przez naszą konstytucję i prawo międzynarodowe zostanie zamienione na słabiej chronione prawo do świadczenia emerytalnego od państwa, ale jedynie w ramach możliwości finansów publicznych.
Po trzecie- skoro maleje liczba osób pracujących przypadających na jednego emeryta, a rezygnujemy z oszczędzania na emeryturę, to albo będzie trzeba obniżyć emerytury, albo zwiększyć opodatkowanie pracujących.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Zmiany w OFE okiem PKPP Lewiatan
Przeniesienie środków z OFE na subkonto w ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego oznacza całkowitą likwidację emerytur kapitałowych i powrót do jednofilarowego międzypokoleniowego systemu emerytalnego.
II. Przeniesienie obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS i ich umorzenie oraz wprowadzenie zakazu inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe.
Zdaniem rządu: „Spowoduje to redukcję długu publicznego w relacji do PKB, co z kolei podniesie wiarygodność Polski na rynkach finansowych i pozytywnie wpłynie na rating.”
Jest to propozycja niekorzystna z trzech powodów:
- jawny dług publiczny zostanie zamieniony na ukryte zobowiązania skarbu państwa, co ułatwi politykom dalsze zadłużanie państwa i zwiększy ryzyko kryzysu nadmiernego zadłużenia i konieczności zmniejszenia emerytur w przyszłości. Reguły wydatkowe są przydatne, ale mogą być dość łatwo zmieniane. Przy czym taki księgowy zabieg nie podniesie wiarygodności Polski, bo w wyniku kryzysu finansowego zobowiązania emerytalne państw znajdują się pod obserwacją władz UE i rynków finansowych.
- prawa osób płacących składki będą słabiej chronione, bo rządowi łatwiej jest zmniejszyć waloryzację emerytur niż zaprzestać wykupu obligacji. Potwierdzeniem jest np. zamiana waloryzacji proporcjonalnej na kwotową.
- inwestowanie w obligacje skarbowe zwiększa bezpieczeństwo i efektywność funduszy, jest potrzebne dla amortyzacji wahań na giełdzie, więc zakaz inwestowania w obligacje skarbowe byłby pierwszym takim zakazem na świecie.
III. Obywatele sami zdecydują, czy chcą aby ich składki były odprowadzane do OFE czy do ZUS.
Propozycja, aby umożliwić ubezpieczonym zrezygnowanie z oszczędzania w funduszach emerytalnych i przekazywanie całej składki do ZUS brzmi atrakcyjnie, ale stanowi pułapkę. Jeżeli starzejące się społeczeństwo rezygnuje z oszczędzania, to czeka je w przyszłości albo obniżenie emerytur, albo zwiększenie podatków. Ponadto wprowadzenie elementów dobrowolności do systemu powszechnego zmniejsza jego stabilność i efektywność, zwiększa ryzyko i jednostkowe koszty.
![OFE czy ZUS? Polacy nadal nie wybrali [© Magdziak Marcin - Fotolia] OFE czy ZUS? Polacy nadal nie wybrali](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/emerytury/OFE-czy-ZUS-Polacy-nadal-nie-wybrali-140200-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)