Przetargi - raport VIII 2013
2013-10-03 11:16
Sektor budowlany wychodzi z zapaści © lily - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2013
W sierpniu bieżącego roku, według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 15 tys. 8 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 2,79 procent mniej niż rok temu i o 17,72 procent mniej niż miesiąc wcześniej, w lipcu 2013 roku.W relacji rocznej, w porównaniu z sierpniem 2012 roku liczba ogłaszanych postępowań spadła w dwóch spośród trzech notowanych kategoriach, najwyższy spadek zaobserwowano w dostawach towarów (o 7,6 procent), ujemną roczną dynamikę zanotowano również w przypadku ogłoszeń na dostawy usług (-4,18 proc.). Powyżej kreski znalazły się zamówienia na prace remontowo-budowlane, których w sierpniu 2013 roku było o 2,88 proc. więcej niż rok wcześniej.
W relacji miesięcznej (względem lipca 2013) ujemna dynamika wystąpiła we wszystkich trzech kategoriach. Największy miesięczny spadek dotknął zamówienia na prace budowlano-remontowe (spadek liczby przetargów w skali miesiąca o 20,85 procent). Dwucyfrowe spadki zanotowały ponadto zamówienia na dostawy towarów (- 16,59 procent) oraz dostawy usług (-14,88 proc.).
Sierpień, jako wakacyjny miesiąc tradycyjnie wykorzystywany na urlopy, każdego roku charakteryzuje się spadkiem ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Nie inaczej było i w tym roku – liczba przetargów ogłoszonych w ósmym miesiącu okazała się niższa w porównaniu z lipcem. To głównie skutek urlopów pracowników odpowiedzialnych w instytucjach sektora publicznego za obsługę zamówień publicznych. Dodatkowo do spadku ogłaszanych postępować przyczyniły się zawirowania związane z finansami państwa – bardzo napięty budżet oraz jego nowelizacja. Znowelizowany budżet przewiduje dość znaczne oszczędności, co odbije się na skali zamówień publicznych. Pewne odbicie może przynieść dopiero końcówka roku – czyli ostatnie dwa miesiące. Listopad i grudzień to bowiem z jednej strony okres w którym instytucje starają się wykorzystać zaoszczędzone w ciągu roku środki (tak by uniknąć konieczności ich zwrotu), z drugiej zaś prognozy przewidują poprawę sytuacji gospodarczej, co poprawi nieco kondycję finansów publicznych.
fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Budżet znowelizowany, ale problemy nie zniknęły
W sierpniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach, liczone rok do roku, spadło (już trzynasty raz z rzędu) o 0,5 proc., ale w stosunku do lipca wzrosło o 0,1 proc. Firmy bardzo ostrożnie zatrudniają nowych pracowników, nawet w okresie intensywnych prac sezonowych. Analitycy wskazują, że w kolejnych miesiącach należy się spodziewać pogorszenia sytuacji na rynku pracy – pracę zaczną tracić pracownicy sezonowi, a we wrześniu do rejestrów bezrobotnych trafi nowa fala absolwentów.
Według GUS, w lipcu 2013 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2013 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,3 proc. Inflacja liczona relacji rocznej wyniosła 1,1 (tyle samo co w lipcu) procent i utrzymała się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Największy wpływ na ukształtowanie się inflacji na tym poziomie miał wzrost cen żywności, opłat związanych z mieszkaniem, podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury oraz wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.
W sierpniu w relacji rocznej płace poszły w górę o 2 procent, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej roczna dynamika płac wyniosła 3,5 proc. W sierpniu 2013 przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3.760 złotych.
Na wysokim poziomie wciąż utrzymuje się bezrobocie. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w sierpniu 2013 roku bez pracy pozostawało 13 procent Polaków, wobec 12,4 procent rok wcześniej. Względem poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia jednak spadła - o 0,1 pkt proc. W sierpniu 2013 roku pracy nie miało 2 mln 83,2 tys. osób, o 9,9 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku liczba osób nie mających pracy wzrosła niestety dość poważnie - aż o 118,5 tys.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, sierpień 2008-2013
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)