Przetargi - raport VIII 2013
2013-10-03 11:16
Przeczytaj także: Przetargi - raport VII 2013
Z dołka wychodzi przemysł. Wprawdzie w sierpniu produkcja przemysłowa rosła wolniej niż w lipcu, ale wzrost wystąpił i wyniósł 2,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wzrost produkcji przemysłowej zanotowano w 26 z 34 działów gospodarki, w większości związanych z eksportem.
Polacy coraz chętniej wydają pieniądze. Jak wskazują dane GUS, sprzedaż detaliczna w sierpniu 2013 roku wzrosła o 3,4 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2012 roku, a w relacji miesięcznej spadła o 0,7 procent. Obroty w handlu detalicznym w sierpniu 2013 roku wzrosły o 4,3 proc. rdr wobec wzrostu o 4,4 proc. w lipcu. Oznacza to, że Polacy coraz chętniej wydają w sklepach pieniądze.
– Polska gospodarka zaczyna powoli wychodzić z dołka. Wprawdzie wzrost nadal jest mniejszy niż byśmy chcieli, jednak z miesiąca na miesiąc symptomy przyspieszania gospodarki są coraz wyraźniejsze. Rośnie sprzedaż, wzrasta produkcja, na wysokim poziomie utrzymuje się eksport, inflacja utrzymuje się w ryzach. Niestety nadal mamy do czynienia z wysokim bezrobociem i niską dynamiką płac, bez większych szans na wzrost zatrudnienia i płac. Niestety po załamaniu się dochodów budżetu w pierwszym półroczu i spowodowaną tym koniecznością jego nowelizacji, która przewiduje znaczne oszczędności, przedsiębiorstwa liczące na istotne zamówienia publiczne będą musiały zrewidować swoje plany – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Cięcia w wydatkach, liczone w miliardach złotych, już odbijają się w mniejszej aktywności zakupowej i inwestycyjnej sektora publicznego. Dodatkowo projekt przyszłorocznego budżetu, przedstawiony przez rząd, również nie przewiduje istotnego wzrostu wydatków publicznych. To mocno ostrożny i zachowawczy budżet, przygotowany raczej z myślą o oszczędnościach niż wydatkach. Na czas wychodzenia z kryzysu może jednak okazać się dość dobrym, bowiem „wyciąganie” pieniędzy z firm poprzez nadmierny fiskalizm mogłoby zdusić wzrost jeszcze zanim by się na dobre rozpoczął. Wciąż jednak rządzący nie zamierzają nawet rozpocząć dyskusji o reformach, które mogły by radykalnie poprawić w Polsce warunki prowadzenia działalności gospodarczej – dodaje Beata Szkodzin.
fot. lily - Fotolia.com
Sektor budowlany wychodzi z zapaści
Budownictwo: powolny wzrost
Analiza profilu sierpniowych ogłoszeń przetargowych koresponduje z innymi danymi, wskazującymi na powolne wychodzenie sektora budowlanego z zapaści. Nie można oczywiście mówić o powtórce boomu inwestycyjnego sprzed 4-5 lat, ale zauważalne jest wyhamowanie trendu spadkowego, a nawet lekki wzrost liczby zamówień na prace budowlano-remontowe.
Trend ten potwierdzają liczby – w relacji rocznej liderami wzrostów są bowiem niemal wyłącznie zamówienia publiczne na różnego rodzaju prace budowlane. W sierpniu 2013 roku, względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego najpoważniej wzrosła liczba przetargów na roboty w zakresie budowy dróg (przyrost rdr o 32,34 proc.), wykonywanie pokryć i konstrukcji dachowych oraz podobne roboty (+31,37 procent), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych oraz roboty ziemne (w sierpniu 2013 przyrost o 28,41 proc. w relacji rocznej), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (+26,74 proc.), roboty rozbiórkowe (+24,18 proc.), roboty budowlane wykończeniowe (+23,49 proc.), roboty elewacyjne (przyrost o 23 proc.), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+21,62 procent), usługi w zakresie transportu drogowego (+19,18 proc.), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę (+17,79 proc.), roboty drogowe (+17,12 procent), tynkowanie (+15,64 proc.), roboty w zakresie burzenia (+15,44 procent), roboty w zakresie instalacji elektrycznych (+15,44 procent) oraz na pokrywanie podłóg i ścian (+15,32 procent).
Analiza zmian profilu zamówień w relacji miesięcznej wskazuje jednak na kończący się sezon budowlany. Maksimum tegorocznych zamówień na prace budowlano-remontowe mamy już za sobą i teraz z miesiąca na miesiąc liczba postępowań przetargowych w tym segmencie będzie coraz mniejsza.
Pełna analiza tendencji (oraz ich trwałości), którym podlegają zamówienia w sektorze budowlanym będzie możliwa w październiku, po podsumowaniu trzeciego kwartału.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)