eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacje 2013 - podsumowanie

Wakacje 2013 - podsumowanie

2013-10-07 00:16

Wakacje 2013 - podsumowanie

Gdzie wyjeżdżali Polacy w 2013 roku? © Y. Papadimitriou - Fotolia.com

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl podsumowuje wakacje 2013, a analiz serwisu wynika, że w tym roku znów w niewielkim stopniu zwiększyła się liczba wyjazdów organizowanych samodzielnie – rok temu było to 14 proc. w stosunku do lat poprzednich, a obecnie wzrost jest o kolejne 6 proc. w porównaniu z rokiem 2012. Z czego wynika ten trend? Ile kosztują wakacje organizowane samodzielnie? A ile te wykupowane od biura podróży?

Przeczytaj także: Jak spędziliśmy wakacje 2013

– Od ubiegłego roku obserwujemy coraz większe zainteresowanie samodzielnym organizowaniem wyjazdów wakacyjnych. Powodów tego zjawiska doszukujemy się na kilku płaszczyznach. Nieufność w stosunku do biur podróży, zmiana kierunków z Egiptu i Tunezji na Hiszpanię i Włochy… Nie bez znaczenia jest też argument finansowy, ponieważ europejskie wakacje zorganizowane samodzielnie są tańsze niż wyjazd z biurem podróży – tłumaczy Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Chcąc dokonać porównania należy wyjść od kierunków, które w tym roku były najchętniej wybierane przez osoby korzystające z wyjazdów z biurami podróży. Lista najpopularniejszych kierunków, została zmodyfikowana w stosunku do roku ubiegłego – 2012, kiedy to przedstawiała się ona w sposób następujący: Grecja 34 proc., Hiszpania 18 proc., Turcja 14 proc., Egipt 13 proc., Bułgaria 12 proc. W tym roku – 2013 najwięcej chętnych ponownie było na wyjazdy do Grecji – 23 proc., tylko nieco mniej do osób zainteresowanych było wczasami w Turcji – 20 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania – 16 proc., Tunezja i Egipt – ex æquo po 12 proc. i Włochy – 10 proc.

Średni koszt, który należało ponieść w tym sezonie wykupując wakacje z biurem podróży to 2321 PLN od osoby, czyli drożej o 290 PLN niż w roku ubiegłym. Powodów tego wzrostu można doszukiwać się w dwóch czynnikach, oba wynikają bezpośrednio z wycofania wyjazdów do Egiptu, który zawsze królował jeżeli chodzi o ceny. Decyzja biur podróży dotycząca rezygnacji z wyjazdu do tego kraju zaowocowała tym, że po pierwsze osoby, które miały już wykupione tam wakacje zostały zmuszone do szukania alternatyw i zmiany kierunku. Touroperatorzy chcąc wyjść klientom naprzeciw starali się w miarę możliwości proponować „zamienniki” w przystępnych cenach, a to z kolei spowodowało, że nie przygotowywali dużo ofert last minute, gdyż większość wyjazdów udało się sprzedać z wyprzedzeniem. Zatem dwa czynniki wpływające na podwyższenie średnich cen wyjazdów w tym sezonie to: konieczność szukania alternatyw dla Egiptu – zarówno wśród klientów, którzy wcześniej kupili wyjazd do tego kraju jak i dla tych, którzy planowanie wakacji zostawili na ostatnia chwilę; oraz brak atrakcyjnych cen na wyjazdy typu last minute, a także mała liczba ofert tego typu.

fot. Y. Papadimitriou - Fotolia.com

Gdzie wyjeżdżali Polacy w 2013 roku?

W tym roku – 2013 najwięcej chętnych było na wyjazdy do Grecji – 23 proc., tylko nieco mniej do osób zainteresowanych było wczasami w Turcji – 20 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania – 16 proc., Tunezja i Egipt – ex æquo po 12 proc. i Włochy – 10 proc.


Natomiast, gdy weźmiemy pod uwagę ceny wyjazdów do poszczególnych krajów, a nie średnią cenę za wyjazd w sezonie, to kształtują się one w następujący sposób: Grecja – 2578 PLN, Turcja – 2431 PLN, Hiszpania – 2842 PLN, Tunezja – 2164 PLN, Egipt – 2079 PLN, Włochy 2856 PLN. Podane ceny obowiązywały w przypadku tygodniowych pobytów i podróży samolotem.

Ostatnie dwa sezony przyniosły zatem kilka zmian. Po pierwsze zmianę topowych kierunków – Egipt z miejsca pierwszego spadł na piąte; po drugie spadła liczba osób korzystających z wyjazdów last minute jeszcze rok temu 51 proc. ofert było sprzedanych na ostatnią chwilę, w tym roku zaledwie 40 proc.; po trzecie nieustannie rośnie liczba wyjazdów organizowanych samodzielnie w tym roku wzrosła ona do 20 proc., a jednym z powodów dla których ta forma zyskuje na popularności jest oszczędność.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: