eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySamochody używane VI 2005

Samochody używane VI 2005

2005-07-29 00:01

Czerwiec przyniósł zmiany w zakresie ilości sprowadzanych do Polski samochodów używanych - podaje Instytut Samar. Spadek w porównaniu do maja nie jest wielki (-5,5 procent), może jednak wskazywać na pojawienie się nowego trendu, który utrzyma się w następnych miesiącach roku.

Przeczytaj także: Import starych samochodów do Polski

W ciągu szóstego miesiąca bieżącego roku sprowadzono do Polski niemal 82 tysiące samochodów, w tym 80.060 z krajów Unii Europejskiej oraz 1.882 spoza Unii. Od początku bieżącego roku ilość samochodów sprowadzonych do Polski osiągnęła poziom 441 tys. 821 aut. Z krajów Unii Europejskiej sprowadzono 432 tys. 624 samochody, pozostałe (w ilości 9.197 sztuk) spoza Unii, głównie Stanów Zjednoczonych.

W porównaniu do maja struktura importu uległa niewielkiej zmianie. Udział samochodów o okresie eksploatacji przekraczającym dziesięć lat zmalał o 1,6 procent, natomiast auta z przedziału wiekowego między 4 a 10 lat oraz te młodsze niż 4 lata nieznacznie zwiększyły swój udział w imporcie.

Najpopularniejszą grupę wśród sprowadzanych w czerwcu samochodów używanych niezmiennie stanowią auta wyprodukowane w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Ich udział w całości importu nieznacznie przekroczył 50 proc. Samochody wyprodukowane w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych stanowią niemal 33 procent sprowadzonych do Polski aut, natomiast pojazdy z lat 2000-2005, z udziałem na poziomie 9,4 procent, zajmują trzecią pozycję w rankingu. Czwartą pozycję z udziałem 7,5 procent zajmują auta wyprodukowane w latach osiemdziesiątych. Samochody wyprodukowane przed rokiem 1980 stanowią znikomą część importu, wynoszącą zaledwie 0,05 proc. wszystkich sprowadzonych do Polski aut.

Struktura importu samochodów używanych zbliżona jest do struktury sprzedaży aut nowych. Spośród sprowadzonych do Polski aut najwięcej sklasyfikowanych jest w segmencie klasy niższej średniej. Duży udział w imporcie posiadają także samochody małe, klasy wyższej średniej oraz wyższej.

Czerwiec nie przyniósł żadnych zmian na liście rankingowej najczęściej sprowadzanych marek. Marką numer jeden wśród importowanych do Polski samochodów, po sześciu miesiącach bieżącego roku, wciąż pozostaje Volkswagen. Na drugiej pozycji znajduje się Opel, na trzeciej Ford, a czwartej Audi. Piątą pozycję zdobył Renault, szóstą BMW, a siódmą Mercedes. Dalej jest SEAT i Nissan, a pierwszą dziesiątkę zamyka Peugeot.

Najwyższy poziom importu samochodów używanych zanotowała poznańska Izba Celna. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się Kraków a na trzecim Warszawa. Najniższy poziom zanotowano w Izbie Celnej w Białymstoku.
Przeczytaj także: Samochody używane VIII 2005 Samochody używane VIII 2005

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: