Małe firmy - prognozy III kw. 2013
2013-10-09 13:44
Małe firmy - prognozy III kw. 2013 © Sergey Nivens - Fotolia.com
Mikroprzedsiębiorcy mogą szybciej niż cała gospodarka podnieść się z kryzysu – wskazują najnowsze badania Grupy Idea Banku. Zdecydowana większość badanych twierdzi, że tegoroczne obroty będą co najmniej takie, jak przed rokiem.
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2013
Grupa Idea Banku – jak co kwartał - zapytała drobnych przedsiębiorców o to, jakie mają przewidywania dotyczące sytuacji własnej firmy, a także jak oceniają perspektywy całej gospodarki w bieżącym roku. W badaniu wzięło udział 1000 osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Badanie przeprowadzono już po raz siódmy, w dniach 11-27września 2013 roku. Miało ono formę wywiadu telefonicznego.Prosta formuła badania, unikalna grupa ankietowanych
Co kwartał pytamy drobnych przedsiębiorców czy w bieżącym roku:
- spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
- oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
- zamierzają utrzymać zatrudnienie, zatrudniać czy zwalniać pracowników
- planują inwestycje w swojej firmie
- zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług
Pozostałe trzy pytania mają znaczenie pomocnicze – pozwalają ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów.
Uczestnikami badania są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czyli właściciele mikrofirm. Badanie obejmuje więc unikalny segment mikrobiznesu, który nie jest ujmowany w oficjalnych statystykach makroekonomicznych. W najnowszym badaniu 81% respondentów stanowili przedsiębiorcy zatrudniający nie więcej niż 4 pracowników. Zaledwie 6% badanych zatrudniało więcej niż 10 osób. Większość ankietowanych reprezentowało sektor usług. Co trzynasty badany miał tylko jednego kontrahenta – w grupie tej mogli znajdować się samozatrudnieni.
fot. mat. prasowe
Wielkość zatrudnienia i sektor działalności
fot. mat. prasowe
Liczba kontrahentów
W najnowszym badaniu po raz pierwszy przedsiębiorców zapytano o to, na jakich rynkach – w kraju czy zagranicą – sprzedają swoje produkty i usługi. Stosunkowo duża część z nich, bo prawie jedna czwarta, zadeklarowała działalność eksportową.
fot. mat. prasowe
Sprzedaż w kraju i zagranicą
Po sezonie letnim został optymizm
Komentując wyniki poprzedniego badania, czyli przeprowadzonego w czerwcu br., przyjęliśmy ostrożne założenie, że odnotowana wówczas poprawa nastrojów, była spowodowana sezonowym ożywieniem. Takie ożywienie bez wątpienia było odczuwane w okresie letnim przez wiele drobnych biznesów związanych np. z branżą turystyczną, gastronomiczną, budownictwem czy handlem owocami.
Wyniki najnowszego badania pozwalają jednak wysnuć już nieco bardziej śmiałe wnioski na temat optymizmu drobnych przedsiębiorców. Nastroje tej grupy wciąż są co prawda gorsze niż w ostatnim kwartale ub.r., ale wszystko wskazuje na to, że dołek koniunktury w tym sektorze przypadł na I kw. 2013 r.
W najnowszym badaniu, niemal identycznie jak w II kwartale, prawie połowa ankietowanych przedsiębiorców (dokładnie 48%) oceniła, że pod względem obrotów rok 2013 będzie dla nich lepszy niż rok 2012. Dla ponad jednej trzeciej bieżący rok powinien być porównywalny do roku ubiegłego, a tylko co szósty badany twierdzi, że w tym roku sprzeda mniej towarów lub usług niż rok temu. Przed rokiem odsetek przedsiębiorców spodziewających się wzrostu przychodów wynosił 52%, z kolei w najbardziej „kryzysowym” w 2-letniej historii badania I kw. br – 43%. Udział przedsiębiorców spodziewających się spadku obrotów co prawda nigdy nie przekraczał kilkunastu procent, ale w najnowszym badaniu znalazł się na najwyższym historycznie poziomie (17,5%). Sama liczba co prawda nie jest wysoka, ale jej wzrost sugeruje, że choć pojawiają się sygnały poprawy sytuacji, to przedsiębiorcy wciąż widzą wiele zagrożeń dla swojego biznesu.
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)