Małe firmy - prognozy III kw. 2013
2013-10-09 13:44
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2013
Taka sytuacja jest efektem w miarę optymistycznej oceny perspektyw swojego biznesu, jaką formułują przedsiębiorcy, ale wynika też z tego, że inwestycji w środki trwałe nie można odkładać wiecznie. Przychodzi czas, w którym konieczne jest dokonanie pewnych zakupów, nawet jeżeli wyniki prowadzonej działalności gospodarczej nie są najlepsze. Poza tym, to raczej brak planów inwestycyjnych u dwóch trzecich badanych należy uznać za bardzo negatywne zjawisko, niż potraktować jako za zjawisko korzystne sytuację, w której dwie trzecie firm ma jakiekolwiek plany inwestycyjne. Przyczyn wzrostu zainteresowania rozbudową majątku firmy można też doszukiwać się w popularyzacji preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem unijnym, które stopniowo zastępują kończące się dotacje. Widać też wyraźną zależność między skłonnością do inwestowania a przewidywaniami dotyczącymi obrotów – firm planujących w tym roku zakup środków trwałych jest zdecydowanie więcej wśród podmiotów, które oczekują wzrostu wartości zamówień.
Przed przesadnym optymizmem w ocenie planów inwestycyjnych powinien jednak powstrzymywać fakt, że mogą to być wyłącznie inwestycje odtworzeniowe, a nie wynikające z rozwoju firmy. Być może wzrost odsetka firm planujących zakup środków trwałych będzie widoczny w grudniowym badaniu – ostatni kwartał jest zwyczajowo okresem największych inwestycji, bo przedsiębiorcy mają już wtedy orientację odnośnie swoich dochodów i szukają możliwości obniżenia kwoty płaconego podatku.
Tradycyjnie najwięcej przedsiębiorców zamierza kupić samochód – stanowią oni ponad 38% planujących inwestycje w tym roku. Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych zakupów znalazły się sprzęt i oprogramowanie, a na trzecim i czwartym z bardzo podobnym wynikiem maszyny do produkcji i nieruchomości.
fot. mat. prasowe
Planowane i zrealizowane inwestycje w środki trwałe
Mikrofirmy nie zwalniają
Kolejnym wnioskiem z badania, idącym w parze z odpowiedziami dotyczącymi obrotów i inwestycji, jest brak planów dotyczących zwolnień pracowników. Trzeba jednak podkreślić, że w kolejnej edycji badania odsetek firm rozważających redukcję zatrudnienia znajduje się na niskim, kilkuprocentowym poziomie, w zasadzie bez względu na ocenę możliwych do osiągnięcia przychodów czy plany inwestycyjne. Poza tym, mikrofirmy biorące udział w badaniu – o ile zatrudniają – to zaledwie kilka osób. W najnowszym sondażu, mniej niż przed kwartałem jest jednak przedsiębiorców planujących zatrudnienie dodatkowych osób w swojej firmie.
fot. mat. prasowe
Zatrudnienie
Katarzyna Siwek, współpraca Katarzyna Miazek
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)