Rynek pracy specjalistów III kw. 2013
2013-10-10 11:55
Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów II kw. 2013
Pozytywnie należy ocenić rozwój innych (poza Mazowszem) kierunków inwestycyjnych w Polsce, związanych nierozerwalnie z generowaniem miejsc pracy. Nie należy jednak martwić się sytuacją na mazowieckim rynku pracy, gdzie pracodawcy konsekwentnie zgłaszają najwięcej ofert pracy. Dynamika wzrostu nie jest tu tak znacząca jak w przypadku innych województw, bo te po prostu wcześniej rekrutowały znacznie mniej pracowników niż w mazowieckim. Nie możemy jednak zapominać, że generatorem znaczącej większości miejsc pracy w tym regionie jest Warszawa, która w rankingu ogólnopolskim winduje całe województwo w górę. Z drugiej strony, stolica jest miastem o najniższym poziomie bezrobocia w Polsce i dlatego też zapotrzebowanie na nowych pracowników, może być zaspokojone głównie przez ludność napływową.
Do znaczącego wzrostu liczby ofert w innych regionach przyczynią się z pewnością takie inwestycje, jak ta amerykańskiej firmy Amazon.com. Umiejscowienie jej centrów logistycznych w okolicach Wrocławia i Poznania spowoduje nie tylko wzrost zapotrzebowania na pracowników tej firmy, ale bez wątpienia wygeneruje nowe miejsca pracy związane z obsługą tych centrów (np. lokale gastronomiczne, hotele, stacje paliw czy sklepy). Obawy dotyczące tej inwestycji, związane z obniżeniem wynagrodzeń w tym sektorze, wydają się nieuzasadnione. Po pierwsze, dlatego, że wzrośnie konkurencyjność i zapotrzebowanie na pracowników o określonych kwalifikacjach. Po drugie, duże centra logistyczne często korzystają z podwykonawców w zakresie transportu, a te nie mając stałych zleceń nie mogą płacić dużo. Stała współpraca z centrum transportowo-logistycznym rozwiąże ten problem.
I wreszcie, usytuowanie trzech centrów w okolicach Wrocławia i Poznania określi poziom wynagrodzeń, ponieważ miasta te charakteryzują się relatywnie wysokimi płacami i stosunkowo niskim bezrobociem.
Wzrost liczby propozycji w najmniejszych firmach w Polsce jest również pokrzepiającą informacją, ale trzeba pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy działają głównie w handlu i usługach, a wiele z tych firm to podmioty sezonowe, które funkcjonują głównie w oparciu o intuicję, dążąc do zachowania swojej pozycji na rynku, a nie rozszerzenia działalności. I choć zatrudniają blisko 21% wszystkich polskich pracowników, to jedynie 1/3 osób pracujących w mikroprzedsiębiorstwach pracuje na podstawie umowy o pracę. Dzięki temu jednak są one niezwykle elastyczne, co pozwala im na przetrwanie w czasach kryzysu, czego nie można powiedzieć o podmiotach znacznie większych.
Informacje o badaniu
Raport „Rynek pracy specjalistów w III kwartale 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 95 463 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. W kwietniu 2013 roku serwis Pracuj.pl wprowadził nową kategoryzacje ofert pracy. Od tego momentu pracodawcy w bardziej precyzyjny sposób mogą określić jakiej specjalizacji pracownika potrzebują (oferty mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch kategorii głównych oznaczających właśnie specjalizację poszukiwanego pracownika). W związku z tym nastąpiła również zmiana w analizowaniu dotychczasowych danych. Wszystkie dane od 2009 roku zostały przeliczone wg nowej kategoryzacji i od II kwartału 2013 prezentowane są według nowej metody. Zmienił się również opis danych dotyczących specjalizacji pracownika (dawniej działy w firmach.)
Przeczytaj także:
Rynek pracy specjalistów V 2015
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)