Oszczędzanie energii: Polacy widzą korzyści
2013-10-17 12:51
Przeczytaj także: Polacy a oszczędzanie energii
Zwracamy również uwagę na racjonalne korzystanie ze sprzętów elektrycznych – blisko 1/3 Polaków (31%) wyłącza z prądu nieużywane w danej chwili urządzenia. Najczęściej pamiętamy o wyłączaniu z trybu stand-by telewizorów (82%), rzadziej laptopów i komputerów (52%). Wciąż jednak tylko co dziesiąty Polak oszczędzający prąd inwestuje w energooszczędne urządzenia. Wśród posiadaczy określonych kategorii sprzętów, najbardziej popularne są stosunkowo nowe, energooszczędne: telewizory (68%), pralki (65%), laptopy (49%) oraz czajniki (49%). Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się energooszczędne: ogrzewanie, zmywarki oraz kuchenki elektryczne.
Lepiej radzimy sobie z racjonalnym korzystaniem z oświetlenia niż sprzętów elektrycznych. Jak pokazał Indeks Świadomego Korzystania z Energii, opracowany przez RWE po raz pierwszy w 2013 roku, z urządzeń gospodarstwa domowego w optymalny sposób korzysta tylko 27% ankietowanych. Ponad połowa respondentów nie wykorzystuje efektywnie posiadanych urządzeń RTV i AGD, czyli zbyt rzadko stosuje zachowania energooszczędne takie jak np. całkowite wyłączanie z prądu czy pranie tylko przy pełnej pralce. – komentuje Iwona Jarzębska.
W pracy wciąż zbyt mało edukacji i działań energooszczędnych
Większość zatrudnionych Polaków docenia rolę korzyści związanych z oszczędzaniem energii w swojej firmie. Niestety wciąż stosunkowo niewielu pracodawców prowadzi systematyczne działania i akcje edukacyjne związane z tym tematem. Ponad połowa zatrudnionych respondentów (52%) wskazuje, że w ich miejscu pracy nie podejmuje się żadnych działań związanych z ograniczaniem zużycia prądu. Niespełna jedna czwarta (24%) zauważa, że sporadycznie pojawiają się takie inicjatywy.
fot. mat. prasowe
Jak Polacy oszczędzają energię w firmie?
Większość zatrudnionych Polaków docenia rolę korzyści związanych z oszczędzaniem energii w swojej firmie. Niestety wciąż stosunkowo niewielu pracodawców prowadzi systematyczne działania i akcje edukacyjne związane z tym tematem.
Według aktywnych zawodowo Polaków, do najczęstszych sposobów oszczędzania energii w przedsiębiorstwach, gdzie podejmowane są takie działania, należą: wymiana oświetlenia na energooszczędne (53%), unikanie pozostawiania sprzętów elektrycznych w trybie stand-by (44%), a także zwracanie uwagi na klasę energetyczną kupowanych urządzeń (27%). Zgodnie z wynikami badania nadal stosunkowo niewielka liczba pracodawców zachęca swoich pracowników do działań energooszczędnych (22%).
Oszczędzanie energii w różnych regionach Polski
Tegoroczna edycja badania „Świadoma Energia” pozwala na porównanie najczęstszych sposobów oszczędzania energii w różnych regionach Polski: północnym, zachodnim, centralnym, wschodnim i południowym . W ramach kampanii po raz pierwszy w tym roku przeanalizowane zostały także wybrane dane dotyczące wykorzystania urządzeń energooszczędnych w różnych województwach.
Pod względem systematycznego oszczędzania energii w gospodarstwie domowym przodują ex aequo region centralny oraz południowy, w których regularnie ogranicza zużycie prądu w swoich domach już 82% aktywnych zawodowo Polaków. To wynik o 2% lepszy niż w całej Polsce (80%). Kolejne miejsca zajmują pod tym względem regiony: północny (78%), zachodni (77%) oraz wschodni (76%).
Jeśli chodzi o działania energooszczędne podejmowane w firmach, w całej Polsce dostrzega je blisko jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków (24%). Najlepszy wynik, wyższy od ogólnopolskiej średniej, osiągnęły pod tym względem regiony: północny (30%), centralny (27%) oraz ex aequo: zachodni i wschodni (26%). Najmniejsza liczba Polaków dostrzega z kolei działania energooszczędne w firmach z regionu południowego (16%).
fot. mat. prasowe
Jak Polacy oszczędzają energię w różnych regionów?
Pod względem systematycznego oszczędzania energii w gospodarstwie domowym przodują ex aequo region centralny oraz południowy, w których regularnie ogranicza zużycie prądu w swoich domach już 82% aktywnych zawodowo Polaków.
Informacje o badaniu
Badanie „Świadoma Energia” to ogólnopolskie badanie świadomości energetycznej Polaków, zrealizowane przez TNS Polska w ramach kolejnej edycji Programu „Świadoma Energia”. Celem badania była identyfikacja najczęstszych sposobów oszczędzania energii w polskich gospodarstwach domowych oraz firmach, a także poznanie postaw i zachowań Polaków związanych z racjonalnym korzystaniem z energii w domu i miejscu pracy. Badanie przeprowadzone zostało w dniach 23-29 sierpnia 2013 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków. Zrealizowano je metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo CAPI (Computer Aided Personal Interview). W ramach badania przeanalizowane zostały świadomość i zachowania energooszczędne Polaków z następujących regionów Polski: centralny (mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie), południowy (dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie), północny (pomorskie, zachodniopomorskie), wschodni (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie), zachodni (kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie).
![Zamrożenie cen prądu - limity rosną do 4000 kWh [© pixabay.com] Zamrożenie cen prądu - limity rosną do 4000 kWh](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zuzycie-energii/Zamrozenie-cen-pradu-limity-rosna-do-4000-kWh-254423-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)