Bezpieczeństwo IT a sektor MSP
2013-11-26 10:27
Bezpieczeństwo IT a sektor MSP © ra2 studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sektor MSP niedostatecznie dba o bezpieczeństwo IT
Spośród 2000 respondentów globalnego badania przeprowadzonego na zlecenie Sophos, 58 proc. potwierdziła, że zarząd nie postrzega cyberataków jako znaczącego ryzyka ich działalności. Z badania zleconego przez Sophos wynika, że wyższa pozycja osoby decyzyjnej w firmie wiąże się często z większą niepewnością co do oceny potencjalnych zagrożeń w sieci.Skala zagrożeń cyberterrotystycznych rośnie każdego dnia – komentuje Gerhard Eschelbeck, Dyrektor Technologiczny Sophos. – badania ukazują, że małe i średnie firmy nie potrafią ocenić potencjalnych zagrożeń oraz możliwych strat wynikających z prowadzenie niewłaściwej polityki bezpieczeństwa IT – dodaje.
Główne wyzwania bezpieczeństwa IT dla sektora MSP:
- brak priorytetowego traktowania bezpieczeństwa IT (44 proc.)
- niedostateczny budżet (42 proc.)
- brak wiedzy (33 proc.)
W wielu małych i średnich firmach nie ma jasnego określenia osoby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo, co często oznacza, że ta kompetencja przypisana jest do prezesa.
fot. mat. prasowe
Polityka IT
Obecnie w sektorze MSP, prezes jest często odpowiedzialny za zarządzanie wieloma coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami w ramach działalności firmy – komentuje Eschelbeck. – W sytuacji gdzie pracownicy mają dostęp do wielu wrażliwych informacji, aplikacji czy dokumentów z różnego rodzaju urządzeń mobilnych, zarządzający nie są w stanie koordynować wszystkiego na własną rekę – dodaje Eschelbeck.
Badanie ukazuje również, że małe i średnie firmy nie identyfikują zagrożeń związanych z trendem BYOD (Bring Your Own Device), a także z chmurą obliczeniową. Jednak aż 77 proc. respondentów, przyznało że korzystanie usług w chmurze w przyszłym roku wzrośnie, bądź pozostanie na takim samym poziomie. Przy czym jedna czwarta z badanych nie wie czy takie usługi wiążą się z zagrożeniami cybernetycznymi. Podobnie 69 proc. przedstawicieli badanych firm, uważa że mobilny dostęp do aplikacji wykorzystywanych w biznesie wzrośnie znacząco w przyszłym roku, pomimo świadomości kadry zarządzającej, że może wpłynąć to negatywnie na zachowanie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa.
Najważniejsze wnioski z badania:
- 58 proc. respondentów twierdzi, że zarząd nie postrzega cyberataków jako realnego zagrożenia dla firmy.
- 1/3 respondentów przyznaje, że nie ma pewności czy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ich organizacja doświadczyła cyberataku.
- Grupa badanych zajmująca w organizacji wyższe stanowiska ma najwięcej wątpliwości co do zagrożeń cyfrowych, które spotkać mogą ich firmę.
- Kierownictwo wyższego szczebla rzadko angażuje się w podejmowanie decyzji dotyczących priorytetów bezpieczeństwa IT. 32 proc. z nich twierdzi, że prezes zajmuje się daną kwestią, zaś 31 proc. uważa, że nie ma firmie osoby delegowanej do funkcji powiązanej z tym zagadnieniem.
- 44 proc. respondentów twierdzi, że kwestie bezpieczeństwa IT nie są w ich firmie traktowane priorytetowo. Dowodem jest fakt, że 42 proc. z nich twierdzi, że budżet firmy nie jest wystarczający do osiągnięcia skutecznego stanu zabezpieczeń.
- Urządzenia mobilne i trend BYOD są postrzegane jako znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa, jednak obawy te nie ograniczają szerokiego stosowania urządzeń prywatnych w miejscu pracy.
-
Strategia bezpieczeństwa IT firmy i zagrożenia z którymi się styka zależą od branży:
- Respondenci z sektora finansowego mają większe zaufanie do kwestii IT, wiąże się to z licznymi przepisami dotyczącymi ochrony danych.
- Branża technologiczna jest najbardziej świadoma kwestii bezpieczeństwa IT.
- Respondenci reprezentujący retail, edukację, branżę rozrywkową są najbardziej nieświadomi zagrożeń IT, a także polityki security IT, która prowadzi ich organizacja.
Rekomendacje:
- Organizacje powinny stale monitorować najnowsze trendy bezpieczeństwa IT i reagować na bieżące zagrożenia.
- Stworzenie księgi dobrych praktyk w kontekście używania urządzeń mobilnych w miejscu pracy.
- Firmy powinny szukać sposobów na wypełnienie luk powstałych na skutek niedoborów specjalistów bezpieczeństwa IT.
- Mierzenie kosztów cyberataków w tym także spadków wydajności, spowodowanych przestojami.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)