eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePolski rynek biurowy i inwestycyjny - dziś i jutro

Polski rynek biurowy i inwestycyjny - dziś i jutro

2013-12-09 11:25

Polski rynek biurowy i inwestycyjny - dziś i jutro

W Polsce rośnie liczba projektów BPO © arsdigital - Fotolia.com

Zdaniem ekspertów CBRE, największej na świecie firmy doradczej w sektorze nieruchomości komercyjnych, w 2013 roku motorem polskiego rynku powierzchni biurowych był sektor BPO (Business Process Outsourcing, czyli nowoczesne usługi dla biznesu) i trend ten powinien utrzymać się w kolejnym roku. W Polsce rośnie liczba projektów BPO, między innymi dzięki sprzyjającej sytuacji na rynku pracy, dostępności nowoczesnych powierzchni biurowych oraz prężnym ośrodkom akademickim w miastach regionalnych. Firmy europejskie, które rozważają przeniesienie do Polski części swoich operacji cenią też fakt, że nasz kraj leży w tej samej strefie czasowej, a różnice kulturowe nie są tak duże jak w przypadku outsourcingu np. do Indii. Z powodu szybkiej ekspansji nowoczesnych usług dla biznesu na całym świecie, stale rośnie poziom i zaawansowanie technologiczne usług świadczonych w największych polskich ośrodkach. Z kolei mniejsze miasta takie jak Szczecin i Lublin z powodzeniem konkurują z większymi ośrodkami oraz przyciągają nowych inwestorów z sektora BPO. W miarę rozwoju rynku eksperci CBRE obserwują także rosnące zainteresowanie miastami takimi jak np. Bydgoszcz i Rzeszów.

Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: Warszawa przyciąga inwestorów

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat rynek najmu w większości dużych polskich miast stawał się coraz bardziej przyjazny dla najemców. Powodem tego jest głównie duża ilość powstających powierzchni biurowych, które budowane są bez podpisanych umów typu pre-let, oraz wynikający z tego wzrost odsetka wolnych powierzchni biurowych w większości miast regionalnych. Taka sytuacja jest dla wielu najemców okazją do przeprowadzki oraz obniżenia czynszu. Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie w Warszawie wynoszą obecnie ok. 25-26 EUR/mkw/miesiąc, podczas gdy w lokalizacjach poza centrum Warszawy i w największych miastach regionalnych stawki kształtują się na poziomie 10-16 EUR/mkw/miesiąc. Całkowity zasób nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce wynosi obecnie 6,8 mln sqm.

Konrad Heidinger, konsultant, Dział Badań i Doradztwa, CBRE w Polsce: “W trzech pierwszych kwartałach 2013 roku najemców znalazło około 791.000 mkw. powierzchni biurowych w dziewięciu największych polskich aglomeracjach, czyli około 7% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Widzimy też, że zainteresowanie firm z sektora BPO / SSC coraz częściej kieruje się w stronę mniejszych miast. Jednak nowe lokalizacje stanowią niewielką konkurencję dla dużych ośrodków. Obserwujemy, że procesy biznesowe, które obsługiwane są w największych ośrodkach BPO stają się coraz bardziej zaawansowane, podczas gdy podstawowe usługi przenoszone są do mniejszych miast.”

fot. arsdigital - Fotolia.com

W Polsce rośnie liczba projektów BPO

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat rynek najmu w większości dużych polskich miast stawał się coraz bardziej przyjazny dla najemców. Powodem tego jest głównie duża ilość powstających powierzchni biurowych, które budowane są bez podpisanych umów typu pre-let, oraz wynikający z tego wzrost odsetka wolnych powierzchni biurowych w większości miast regionalnych.


Nieruchomości komercyjne – rynek inwestycyjny

Eksperci CBRE spodziewają się, że na koniec 2013 roku łączny wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni komercyjnych wyniesie 3 miliardy euro. Jest to bardzo dobry wynik, który umacnia pozycję Polski jako ważnej destynacji dla inwestorów. Zdaniem CBRE największym wyzwaniem dla polskiego rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w 2014 roku będzie ograniczona dostępność tzw. core assets, czyli najlepszych centrów handlowych, biurowców w największych miastach czy obiektów magazynowych. Należy jednak zaznaczyć, że na etapie negocjacji znajduje się kilka większych obiektów, których sprzedaż powinna zostać sfinalizowana na przestrzeni 1. i 2. kwartału przyszłego roku, potwierdzając atrakcyjność i stabilność polskiego rynku. Dodatkowo, na przyszły rok planowane są sprzedaże kolejnych obiektów biurowych, handlowych oraz magazynowych w Warszawie oraz większych miastach regionalnych, które powinny zostać dobrze odebrane przez aktywne na rynku fundusze.

Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE w Polsce: „Po wzroście aktywności inwestorów na rynku nieruchomości magazynowych i logistycznych w 2012, także rok 2013 potwierdził silny popyt w tym sektorze. Zostały odnotowane rekordowo niskie stopy kapitalizacji (transakcja centrum H&M w Poznaniu), zaś na rynku zwiększyła się ilość podmiotów, które poszukują takich obiektów. Pojawiły się także nowe podmioty, wcześniej nieaktywne na rynku Polskim, które skupiają się na inwestycjach w tym sektorze rynku, głównie z USA.”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nowe biurowce, nowe miejsca pracy

    art / 2013-12-10 16:47:41

    no i niech te biura u nas powstają, zwłaszcza takie powierzchnie najwyższej klasy. przyciągają zagraniczne firmy, dają miejsca pracy. i tu nie chodzi o bycie tanią siłą roboczą, ale poszukiwanie specjalistów, to na przykład dobrze dla młodych ludzi nie muszą wyjeżdżać, to firmy przejeżdżają do nich. widać takie obłożenie tego typu firm w biurowcach w dobrych lokalizacjach, choćby rondo onz, jest już tam kilka takich inwestycji, będą kolejne. choćby biurowiec z powierzchniami klasy A zamiast Ilmetu który ma akurat powierzchnie klasy B. I te nowe powierzchnie to są właśnie miejsca pracy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: