Perspektywy zatrudnienia I kw. 2014
2013-12-11 12:13
Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?
We wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia w I kwartale 2014 r. jest dodatnia. Najlepsze nastroje wśród pracodawców widać w regionie Południowo-Zachodnim, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12%. Wysoki wynik odnotowano również w regionach Południowym i Północnym, w których uzyskano prognozę netto zatrudnienia +9% (dla obu). W regionach Centralnym, Północno-Zachodnim oraz Wschodnim prognoza netto zatrudnienia wynosi +7% (dla każdego).
W porównaniu z IV kwartałem 2013 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach. Najwyższy wzrost prognozy odnotowano w regionach Południowo-Zachodnim oraz Północno-Zachodnim, odpowiednio o 9 i o 6 punktów procentowych. W regionach Południowym i Północnym prognoza wzrasta o 4 punkty procentowe (dla obu).
W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców odnotowano we wszystkich sześciu badanych regionach. Najbardziej dynamicznie wzrosła prognoza w regionie Południowym, o 17 punktów procentowych. Znaczna poprawa, o 11 punktów procentowych, odnotowana została w regionach Północnym oraz Północno-Zachodnim. Prognoza zwiększyła się, odpowiednio o 9 i o 7 punktów procentowych, w regionach Południowo-Zachodnim oraz Centralnym.
W zestawieniu globalnym badania ManpowerGroup, w którym wzięło udział ponad 65 000 pracodawców, wyniki pokazują, że większość pracodawców przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 34 z 42 badanych krajach i terytoriach. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 21, a osłabieniu w 15 krajach. Analiza rok do roku pokazuje wzrost prognoz lub ich względną stabilność w 21, a pogorszenie w 17 krajach. Najbardziej pozytywne sygnały dotyczące planów zwiększania zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. płyną z Tajwanu (+39%), Indii (+33%) i Nowej Zelandii (+21%). Najniższe i jednocześnie jedyne ujemne prognozy netto zatrudnienia uzyskano kolejny kwartał z rzędu dla krajów europejskich: Włochy (-10%), Irlandia, Finlandia (-6% dla obu), Hiszpania (-4%), Słowacja (-2%) i Belgia (-1%). Polska uzyskała najwyższą prognozę spośród krajów Unii Europejskiej.
Informacje o badaniu
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od przeszło 50 lat, aktualnie wśród ponad 65 000 pracodawców w 42 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla I kwartału 2014 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 17 a 29 października 2013 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie 756 pracodawców.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
beata-skrzypiec / 2013-12-11 15:21:22
co ja o tym myślę? A co ma myśleć kobita po 26 latach pracy , pracy ciężkiej , pracy na produkcji w prężnej firmie (bardzo znanej), pracy w której ocena jej kompetencji opisywana była powyżej oceny oczekiwanej , pracy w której wykonywała obowiązki (po przeszkoleniach) powyżej swoich wymagań , pracy z której wychodziła godzinę a nawet więcej po czasie(niepłatne), pracy w której czasami wyjście do toalety graniczyło z lada wyzwaniem.............................a w dowód usatysfakcjonowania wręczono jej na gwiazdkę WYPOWIEDZENIE WARUNÓW PRACY , ZMIANĘ Z CAŁEGO ETATU NA 1/2 ZA CAŁE 780 ZŁ NETTO .....................I PYTACIE CO JA MYŚLĘ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> [ odpowiedz ] [ cytuj ]