Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2014
2014-01-24 11:21
Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2014 © RVNW - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface
Kraje rozwinięte: poprawa lub stabilizacjaOżywienie w gospodarkach rozwiniętych charakteryzuje się sporymi rozbieżnościami pomiędzy krajami. Znacznie poprawiła się sytuacja firm w Stanach Zjednoczonych (ocena A2 od października 2013 r. umieszczona jest na pozytywnej liście obserwacyjnej). Amerykańskie korporacje są mocnym ogniwem gospodarki i wyróżniają się kilkoma atutami: wysokim poziomem samofinansowania, rekordową rentownością, niskim poziomem zadłużenia i dużymi nakładami inwestycyjnymi. Ten pozytywny trend jest wzmacniany przez bardziej przejrzysty budżet i politykę pieniężną, a także przez wzrost popytu gospodarstw domowych.
W Europie, Coface odnotowuje zmniejszenie ryzyka w Niemczech i Austrii (w 2014 r. prognozowany wzrost +1,7% w obu krajach), co doceniono, umieszczając oceny A2 obu krajów na pozytywnej liście obserwacyjnej. Gospodarka niemiecka jest niezwykle podatna na kaprysy globalnego handlu, jednak teraz może pewniej oprzeć się na konsumpcji gospodarstw domowych. Przypadki upadłości są mniej liczne i mniej kosztowne (w ostatnim roku – spadek ilościowy o 9,1%, a pod względem kosztów finansowych o 6,3% ). Na tej poprawie koniunktury w Niemczech korzysta Austria, gdzie bezrobocie jest niskie, a liczba upadłości spada.
– Poprawa perspektyw wzrostu gospodarczego dla krajów rozwiniętych ma istotne znaczenie dla Polski, której ponad 80% eksportu kierowane jest właśnie na te rynki. Lokomotywą wzrostu tej grupy będą Niemcy, czyli główny partner handlowy Polski, gdzie rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych powiększy rynek zbytu dla polskich produktów. Jednocześnie polskie materiały i półprodukty wykorzystywane są w wytwarzaniu towarów pochodzących z Niemiec, które jako produkty wysokiej jakości cieszą się duża popularnością wśród stale powiększającej się klasy średniej w gospodarkach wschodzących, zwłaszcza w krajach azjatyckich – komentuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.
fot. RVNW - Fotolia.com
Ocena ryzyka krajów wg Coface I 2014
Na tle krajów europejskich, którym udało się wprowadzić reformy i obniżyć koszty, wyróżnia się Irlandia: gdzie w 2014 r. oczekiwany jest wzrost gospodarczy na poziomie 1,7%, przy zwiększeniu eksportu (dzięki poprawie koniunktury w USA i Wielkiej Brytanii), handlu detalicznego oraz rosnącym optymizmie przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Największe wyzwanie zeszłego roku – rynek pracy – również zaczyna notować poprawę, a ceny nieruchomości wykazują pierwsze oznaki stabilizacji. Te sukcesy zaowocowały podwyższeniem oceny Coface dla Irlandii do A3, czyli poziomu, jaki mają Francja i Wielka Brytania.
fot. mat. prasowe
Zmiany oceny ryzyka krajów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)