eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPartie polityczne w Polsce 2012

Partie polityczne w Polsce 2012

2014-02-03 12:57

Partie polityczne w Polsce 2012

Parlament RP © zagorskid - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Partie polityczne w Polsce działają na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych i uzyskują osobowość prawną przez zgłoszenie do Ewidencji partii politycznych, prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Na koniec 2012 r. zarejestrowane były tam 82 partie. W latach 2010-2013 dynamika liczby partii była niewielka (zmiana o 2-3 partie rocznie). W ciągu 2012 r., którego dotyczy ta notatka, do Ewidencji wpisane zostały 4 nowe partie, zaś 2 z niej wykreślono.

Przeczytaj także: Partie polityczne nie dbają o ucyfrowienie

W 2013 r. GUS przeprowadził badanie statystyczne partii politycznych przy użyciu formularza SOF-3. W trakcie realizacji tego badania oraz w oparciu o dane Państwowej Komisji Wyborczej potwierdzono aktywną działalność 67 z 82 partii będących w Ewidencji, zaś wypełniony formularz złożyło 56 podmiotów. Wśród nich były wszystkie partie mające swoją reprezentację w parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej i w organach samorządu terytorialnego (6), jak również partie, których przedstawiciele zasiadali tylko we władzach samorządowych (15). Pozostałe 35 zbadanych partii w 2012 r. nie uczestniczyło we władzach na żadnym poziomie. Warto odnotować, że w Parlamencie Europejskim, tak jak i w parlamencie krajowym, swoich przedstawicieli miało 6 ugrupowań, jednak listy partii reprezentowanych w obu zgromadzeniach nie były tożsame. Jedna z partii z reprezentacją w polskim parlamencie nie miała swoich przedstawicieli w organie ustawodawczym UE i na odwrót wśród polskich posłów w Parlamencie Europejskim byli reprezentanci jednej partii, która nie weszła do Sejmu RP ani do Senatu RP.

FORMY DZIAŁALNOŚCI

Oprócz kształtowania polityki władz publicznych za pośrednictwem swoich przedstawicieli w parlamencie i w organach samorządu terytorialnego głównym celem działania partii - zgodnie z ustawą - jest kształtowanie opinii publicznej. W świetle informacji o formach działalności uzyskanych od 56 partii, które złożyły sprawozdanie statystyczne SOF-3 za 2012 r. najwięcej z nich (40) deklarowało uczestnictwo w debacie publicznej i prowadzenie edukacji społecznej, np. poprzez organizowanie konferencji prasowych, udział w programach telewizyjnych i radiowych, konferencjach, seminariach. Ponad połowa partii prowadziła działalność wydawniczą służącą informowaniu o partii, a także organizowała manifestacje i publiczne zgromadzenia (po 31 partii). Inne formy aktywności obywatelskiej, takie jak np. pisanie listów czy przypinanie wstążek organizowało natomiast 25 partii. W ramach swojej działalności znaczna część partii podejmowała też interwencje na rzecz grup lub osób indywidualnych (odpowiednio 20 i 27). Działalność badawczą prowadziła co czwarta, zaś projekty aktów prawnych przygotowywała co piąta z działających partii politycznych.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby partii politycznych zarejestrowanych w Ewidencji partii politycznych

W latach 2010-2013 dynamika liczby partii była niewielka (zmiana o 2-3 partie rocznie). W ciągu 2012 r., którego dotyczy ta notatka, do Ewidencji wpisane zostały 4 nowe partie, zaś 2 z niej wykreślono.

fot. mat. prasowe

Formy działalności statutowej prowadzonej przez partie polityczne w 2012 r.

Ponad połowa partii prowadziła działalność wydawniczą służącą informowaniu o partii, a także organizowała manifestacje i publiczne zgromadzenia (po 31 partii).


STRUKTURY ORGANIZACYJNE

Spośród 56 zbadanych partii politycznych 46 posiadało w 2012 r. struktury terenowe. Dla 17 partii zasięg działania ich najbardziej lokalnej jednostki organizacyjnej stanowiła gmina lub jej część, dla 16 – powiat, a dla 8 – województwo. W przypadku 5 partii, ich jednostki terenowe prowadziły działalność na terenie większym niż jedno województwo. Średnia liczba jednostek terenowych najniższego szczebla wyniosła 152, niemniej jednak dla połowy partii liczba ta nie przekroczyła 8. Od ogółu badanej zbiorowości wyraźnie odróżniały się partie reprezentowane w parlamencie RP, które charakteryzowały się rozbudowanymi strukturami organizacyjnymi. Zarówno średnia liczba jednostek terenowych, jak i mediana były w tej grupie wyższe niż 1,2 tys.

fot. mat. prasowe

Struktura badanych partii politycznych według liczby członków w 2012 r.*

W 2012 r. aktywne partie polityczne, które uczestniczyły w badaniu na formularzu SOF-3 wykazały łącznie 292 tys. członków. Liczba ta jest zbliżona do deklaracji składanych w badaniach ludności.


BAZA CZŁONKOWSKA

W 2012 r. aktywne partie polityczne, które uczestniczyły w badaniu na formularzu SOF-3 wykazały łącznie 292 tys. członków. Liczba ta jest zbliżona do deklaracji składanych w badaniach ludności. W Badaniu Spójności Społecznej przeprowadzonym przez GUS w 2011 r. 0,8% mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat (tj. ok. 0,3 mln osób) zadeklarowało swoją przynależność do partii politycznych, zaś 0,7% zostało także uznanych za osoby faktycznie biorące udział w życiu partii ze względu na podejmowanie pracy społecznej na rzecz partii lub regularne uczestnictwo w organizowanych przez nią imprezach.2 Najwyższą liczbą członków charakteryzowały się partie reprezentowane w parlamencie. Zrzeszały one ponad 8/10 wszystkich członków, choć stanowiły jedynie 1/10 zbadanych partii.

Średnio do jednej partii politycznej należało 5,3 tys. osób, natomiast mediana wyniosła jedynie 350 osób, co wskazuje na istotne zróżnicowanie potencjału członkowskiego. Co czwarta zbadana partia polityczna liczyła mniej niż 100 członków, podczas gdy poziom 10 tys. członków przekroczyła tylko co jedenasta.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: