eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚwiatowe wyzwania dla liderów i przywódców

Światowe wyzwania dla liderów i przywódców

2014-02-19 09:54

Światowe wyzwania dla liderów i przywódców

Globalne megatrendy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

KPMG przy współpracy z Mowat Center z School of Toronto przygotowało raport “Future State 2030: The global megatrends shaping goverments”. Celem raportu jest przedstawienie globalnych wyzwań, które do 2030 roku będą miały strategiczny wpływ na rozwój państw, regionów i miast.

Przeczytaj także: E-administracja nie zawodzi

Globalne trendy wyznaczają drogę rozwoju liderom państw, regionów i miast

Żyjemy w czasach, kiedy technologia umożliwia interakcje i wymianę informacji nie tylko wewnątrz danego kraju, ale również z innymi społeczeństwami zwiększając tym samym poziom wiedzy i świadomości społeczeństw. Dług publiczny ogranicza zakres, w jakim administracja publiczna może reagować na zmieniające się oczekiwania wobec infrastruktury publicznej.

- Długoterminowe trendy demograficzne oraz zmieniające się oczekiwania obywateli wpływają na stabilność finansową społeczeństw. Liderzy powinni zadawać sobie pytania, jak utrzymać i rozwijać dzisiejszy poziom usług publicznych w długim okresie. Nasz raport podpowiada, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę i jak kształtować przyszłą politykę w sposób odpowiedzialny – mówi Mirosław Proppé, Partner, Szef Zespołu Doradczego dla Administracji Publicznej i Infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej w KPMG w Polsce.

Nie bez znaczenia są również zmieniające się warunki atmosferyczne, które w ostatnim czasie wpłynęły na wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych. Czynniki te powodują, iż jedynie zaplanowane działania, uwzględniające globalne długoterminowe trendy pozwolą liderom na zrównoważony rozwój samorządów państw, regionów i miast.

KPMG w swoim raporcie zdefiniowało dziewięć megatrendów i wskazało, dlaczego państwa powinny dostosować swoje polityki, regulacje i programy do zaprezentowanych trendów. W ramach każdego trendu raport przedstawia dowody na jego zmianę, konsekwencje tej zmiany oraz propozycje rozwiązań dla samorządów państw, regionów oraz miast.

Co konkretnie liderzy powinni zrobić z megatrendami?

W konkluzji do raportu znaleźć można konkretne wskazówki, jak administracja publiczna powinna zmieniać polityki, regulacje i programy. Dodatkowo wskazane zostało jak dokonać tych zmian poprzez pryzmat strategii, struktury organizacyjnej i kompetencji. Aby przybliżyć najważniejsze wnioski płynące z konkluzji poniżej prezentujemy jej najważniejsze punkty.

Polityki: Założone cele polityki rządowej oraz docelowy model świadczenia usług publicznych osiągnięte zostaną dzięki świadczeniu wysokiej jakości usług oraz ułatwieniu zmian prawnych na szczeblach rządowym i samorządowym. Dotyczy to również międzynarodowych zobowiązań do międzynarodowych umów, traktatów i memorandów.

Regulacje: Założone cele polityki rządowej oraz docelowy model świadczenia usług publicznych osiągnięte zostaną dzięki nowym mechanizmom regulacyjnym. Do mechanizmów regulacyjnych zaliczyć możemy samoregulacje (w stosunku do poszczególnych branż albo profesji), koncesjonowanie, oraz formalne rozwiązania dla kluczowych sektorów i rynków.

fot. mat. prasowe

Globalne megatrendy

Długoterminowe trendy demograficzne oraz zmieniające się oczekiwania obywateli wpływają na stabilność finansową społeczeństw.


Programy: Założone cele polityki rządowej oraz docelowy model świadczenia usług publicznych osiągnięte zostaną dzięki dedykowanym programom wspomagającym coroczne wydatki operacyjne i inwestycyjne. Programy dotyczyć powinny szerokiego spektrum obszarów publicznych takich jak obrona, edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktur itp.

fot. mat. prasowe

Infografika

Dług publiczny ogranicza zakres, w jakim administracja publiczna może reagować na zmieniające się oczekiwania wobec infrastruktury publicznej.


Powyższe zalecenia mogą zostać osiągnięte poprzez zmianę systemową zarządzania, planowanie oraz zmianę struktury organizacyjnej i modelu dostarczania usług. Zmiany w wydajności i kompetencjach ułatwią liderom administracji publicznej wprowadzenie zmian strategicznych.

O raporcie
Raport KPMG „Future State 2030: Światowe wyzwania dla liderów i przywódców”, powstał we współpracy KPMG z Centrum Mowat przy Szkole Polityki Publicznej i Zarządzania na Uniwersytecie w Toronto. Raport jest pierwszą publikacją składającą się na serię ważnych rozmów, jakie pragniemy prowadzić z organizacjami rządowymi na przestrzeni nadchodzących lat. Celem Raportu jest przedstawienie globalnych wyzwań, które do 2030 roku będą miały strategiczny wpływ na rozwój państw, regionów i miast. Raport zawiera dziewięć zdefiniowanych megatrendów, wykazuje dlaczego państwa powinny dostosować swoje polityki, regulacje i programy do zaprezentowanych trendów, a także przedstawia dowody na każdą zmianę, konsekwencje danej zmiany oraz propozycje rozwiązań dla samorządów państw, regionów oraz miast.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: