eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPlany polskich pracodawców I 2014

Plany polskich pracodawców I 2014

2014-03-05 10:43

Plany polskich pracodawców I 2014

Optymizm polskich przedsiebiorców najwyższy od 4 lat © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

O pozytywnej prognozie dla krajowej gospodarki jest przekonanych najwięcej przedsiębiorców od 2010 roku. Tylko na przestrzeni minionego kwartału grupa ta powiększyła się o jedną trzecią - pokazują najnowsze wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS. Jednocześnie jedynie co dziesiąty z 1000 ankietowanych przedsiębiorców ocenia sytuację finansową swojej firmy jako złą lub bardzo złą. Optymizm pracodawców przełoży się zarówno na wzrost zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców XI 2013

Ocena gospodarki mocno w górę

Najnowszy sondaż Instytutu Badawczego Randstad i TNS wskazuje, że ponad 36% przedstawicieli firm spodziewa się poprawy sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W porównaniu do minionego kwartału jest to zwiększenie liczby optymistów o ponad jedną trzecią (36% vs. 26% w XI/2013), a w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku grupa ta jest ponad czterokrotnie większa (36% vs. 8% w II/2013). W rocznym zestawieniu spadł również odsetek firm prognozujących stagnację (z 57% II/2013 do 41% obecnie) oraz recesję gospodarczą (z 24% II/2013 do 12% obecnie).

Jak zaznacza Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający firmy doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad: „Obecne wyniki cyklu badawczego realizowanego przez Randstad od końca 2008 roku pokazują, że przekonanie o dobrej kondycji polskiej gospodarki ostatni raz było tak wysokie prawie cztery lata temu. Potwierdzeniem bardzo pozytywnego trendu dla polskiego rynku jest też obserwowane przez nas rosnące zainteresowanie przedsiębiorców elastycznym zatrudnieniem pracowników. Istnieje bowiem pozytywna korelacja między poziomem wykorzystania pracy tymczasowej a przyrostem produktu krajowego brutto. Dlatego rosnący udział pracy tymczasowej zwiastuje dalszy wzrost PKB.”

W ujęciu branżowym wzrostu gospodarczego spodziewają się przede wszystkim przedstawiciele firm zajmujących się pośrednictwem finansowym (42%), przemysłem (40%) i budownictwem (40%). Najmniej pozytywnie nastawieni wobec oceny koniunktury w nadchodzącym półroczu są przedstawiciele firm zajmujących się pozostałą działalnością usługową – tu co piąta osoba spodziewa się wręcz pogorszenia sytuacji gospodarczej (22%). Co charakterystyczne dla krajowego rynku, z optymistycznym zapatrywaniem na przyszłość częściej mamy do czynienia w największych firmach (45%), natomiast rzadziej w firmach mniejszych, zatrudniających od 50 do 249 osób (29%) oraz od 10 do 49 osób (33%).

„Optymizm przedsiębiorców ma swoje odzwierciedlenie w chęci do inwestowania. Na swojej liście PAIiIZ ma o 20 projektów więcej niż dokładnie rok temu. Obecnie obsługiwani inwestorzy deklarują też chęć utworzenia większej liczby miejsc pracy - aż o 5200 w porównaniu z ubiegłym rokiem. To doprawdy imponujący wzrost.” – wskazuje Sławomir Majman, Prezes Zarządu PAIiIZ.

fot. olly - Fotolia.com

Optymizm polskich przedsiebiorców najwyższy od 4 lat

O pozytywnej prognozie dla krajowej gospodarki jest przekonanych najwięcej przedsiębiorców od 2010 roku. Tylko na przestrzeni minionego kwartału grupa ta powiększyła się o jedną trzecią - pokazują najnowsze wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS.


Tylko 9% firm w złej kondycji finansowej

Poprawiające się oceny perspektywy gospodarczej nie pozostają bez związku z oceną sytuacji wewnętrznej firm. W gronie 1000 badanych przedsiębiorstw jedynie 9% stwierdza, że sytuacja finansowa w jego firmie jest zła lub bardzo zła. Z kolei 60% przedsiębiorców ocenia aktualną sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą. Pozostała grupa przedstawicieli firm co prawda nie mówi o dobrej ocenie bieżącej sytuacji firmy, ale też nie ocenia jej jako złą (28%).

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego w okresie najbliższych 6 miesięcy

4 na 10 badanych spodziewa się w ciągu najbliższego półrocza stagnacji gospodarczej. Częściej taką sytuację przewidują firmy zatrudniające do 50 do 249 pracowników (45%), natomiast rzadziej przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób (38%).


Podobnie jak w przypadku prognoz dla gospodarki, ocena sytuacji finansowej firmy jest silnie związana z wielkością firmy – im większa liczba zatrudnionych, tym częstsze deklaracje dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

fot. mat. prasowe

Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy

6 na 10 przedsiębiorców (60%) ocenia aktualną sytuację finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą.


Jak zaznacza Kajetan Słonina: „Przy już obecnie wysokim odsetku przedstawicieli przedsiębiorstw wskazujących na dobrą lub bardzo dobrą sytuację wewnątrz firmy, 24% badanych zakłada na nadchodzące półrocze poprawę stanu finansów. Warte podkreślenia jest to, że tej poprawy spodziewają się wszystkie firmy w podobnym zakresie niezależnie od skali zatrudnienia. Jedynie 6% badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji finansowej firmy w nadchodzącym półroczu.”

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: