Strefa euro bez ożywienia?
2014-04-01 13:34
Strefa euro pozostaje w tyle na drodze do ożywienia © adimas - Fotolia.com
Przeczytaj także: Francja: więcej upadłości firm
Optymizmem może napawać jednak fakt, że osłabiające się euro pomoże przynajmniej eksporterom z Eurolandu.Mimo że strefa euro odnotowuje wzrost gospodarczy, to jego tempo jest znacznie niższe niż gospodarek spoza unii walutowej – wynika z kwartalnego raportu Prognozy dla strefy euro publikowanego przez EY i Oxford Economics. Według prognoz, PKB eurolandu w 2018 roku będzie tylko o 5% wyższe niż przed szczytem kryzysu w I połowie 2008 roku. W tym czasie gospodarka Wielkiej Brytanii urośnie o 12%, a Stanów Zjednoczonych aż o 23%.
Według autorów raportu, wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 1%, a w kolejnym 1,4%. W następnych latach PKB będzie rosło w tempie 1,6% rocznie. Zdaniem ekspertów EY, optymizmem może napawać stopniowy wzrost wydatków konsumpcyjnych i nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Strefa euro: prognozowany wzrost PKB w 2014 r.
Zróżnicowanie wzrostu
Scenariusze dotyczące rozpadu strefy euro nie zrealizowały się. Strefa euro ciągle jest bardzo zróżnicowana pod względem gospodarczym. Zdaniem autorów raportu, te różnice będą szczególnie widoczne jeśli chodzi o główne gospodarki eurolandu. Część z krajów peryferyjnych – w tym Irlandia, czy Hiszpania – m.in. dzięki wprowadzonym reformom, wraca na ścieżkę wzrostu. Z kolei najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką będzie najnowszy członek strefy euro – Łotwa. Jej prognozowany wzrost wynosi ponad 4% w ujęciu rocznym. Estonia może zanotować 2,5% wzrost. Gorsze perspektywy dotyczą Francji, której gospodarka według prognoz urośnie w tym roku zaledwie o 0,7%. Podobny scenariusz czeka Belgię, Holandię i Finlandię.
Inflacja poniżej celu EBC
Powolne tempo wzrostu gospodarczego, spadające ceny energii, a także niski poziom wydatków spowodowany wysokim bezrobociem sprawiają, że jednym z zagrożeń stojących przed unią walutową jest deflacja. To ryzyko będzie stanowić duże wyzwanie dla Europejskiego Banku Centralnego, który musi cały czas być w gotowości w zakresie luzowania polityki monetarnej.
– Stopa inflacji w strefie euro utrzymuje się poniżej celu, który EBC ustalił na 2%. Według prognoz EY, w tym roku stopa inflacji wyniesie zaledwie 1,1%, a w przyszłym 1,5%. Scenariusz deflacyjny oznaczałby wzrost realnego zadłużenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i sektora finansów publicznych, co mogłoby osłabić popyt krajowy i ożywienie gospodarcze, a w dłuższym okresie przywrócić obawy dotyczące wypłacalności niektórych państw peryferyjnych strefy euro - tłumaczy Marek Rozkrut, główny ekonomista EY Polska.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)