Strefa euro bez ożywienia?
2014-04-01 13:34
![Strefa euro bez ożywienia? [© adimas - Fotolia.com] Strefa euro bez ożywienia?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sytuacja-gospodarcza/Strefa-euro-bez-ozywienia-135000-200x133crop.jpg)
Strefa euro pozostaje w tyle na drodze do ożywienia © adimas - Fotolia.com
Przeczytaj także: Francja: więcej upadłości firm
Optymizmem może napawać jednak fakt, że osłabiające się euro pomoże przynajmniej eksporterom z Eurolandu.Mimo że strefa euro odnotowuje wzrost gospodarczy, to jego tempo jest znacznie niższe niż gospodarek spoza unii walutowej – wynika z kwartalnego raportu Prognozy dla strefy euro publikowanego przez EY i Oxford Economics. Według prognoz, PKB eurolandu w 2018 roku będzie tylko o 5% wyższe niż przed szczytem kryzysu w I połowie 2008 roku. W tym czasie gospodarka Wielkiej Brytanii urośnie o 12%, a Stanów Zjednoczonych aż o 23%.
Według autorów raportu, wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 1%, a w kolejnym 1,4%. W następnych latach PKB będzie rosło w tempie 1,6% rocznie. Zdaniem ekspertów EY, optymizmem może napawać stopniowy wzrost wydatków konsumpcyjnych i nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw.
fot. mat. prasowe
Strefa euro: prognozowany wzrost PKB w 2014 r.
Według autorów raportu, wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 1%, a w kolejnym 1,4%. W następnych latach PKB będzie rosło w tempie 1,6% rocznie.
Zróżnicowanie wzrostu
Scenariusze dotyczące rozpadu strefy euro nie zrealizowały się. Strefa euro ciągle jest bardzo zróżnicowana pod względem gospodarczym. Zdaniem autorów raportu, te różnice będą szczególnie widoczne jeśli chodzi o główne gospodarki eurolandu. Część z krajów peryferyjnych – w tym Irlandia, czy Hiszpania – m.in. dzięki wprowadzonym reformom, wraca na ścieżkę wzrostu. Z kolei najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką będzie najnowszy członek strefy euro – Łotwa. Jej prognozowany wzrost wynosi ponad 4% w ujęciu rocznym. Estonia może zanotować 2,5% wzrost. Gorsze perspektywy dotyczą Francji, której gospodarka według prognoz urośnie w tym roku zaledwie o 0,7%. Podobny scenariusz czeka Belgię, Holandię i Finlandię.
Inflacja poniżej celu EBC
Powolne tempo wzrostu gospodarczego, spadające ceny energii, a także niski poziom wydatków spowodowany wysokim bezrobociem sprawiają, że jednym z zagrożeń stojących przed unią walutową jest deflacja. To ryzyko będzie stanowić duże wyzwanie dla Europejskiego Banku Centralnego, który musi cały czas być w gotowości w zakresie luzowania polityki monetarnej.
– Stopa inflacji w strefie euro utrzymuje się poniżej celu, który EBC ustalił na 2%. Według prognoz EY, w tym roku stopa inflacji wyniesie zaledwie 1,1%, a w przyszłym 1,5%. Scenariusz deflacyjny oznaczałby wzrost realnego zadłużenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i sektora finansów publicznych, co mogłoby osłabić popyt krajowy i ożywienie gospodarcze, a w dłuższym okresie przywrócić obawy dotyczące wypłacalności niektórych państw peryferyjnych strefy euro - tłumaczy Marek Rozkrut, główny ekonomista EY Polska.
![Strefa euro: gospodarka Francji w lekkiej recesji [© Samuel Borges - Fotolia.com] Strefa euro: gospodarka Francji w lekkiej recesji](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/sytuacja-gospodarcza/Strefa-euro-gospodarka-Francji-w-lekkiej-recesji-130338-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)