Odżywianie i zdrowie Polaków
2005-09-05 00:11
Przeczytaj także: Odżywianie i zdrowie Polaków 2006
Waga
W zestawieniu z innymi badanymi krajami, w Polsce jest największy odsetek osób uważających swoją wagę ciała za odpowiednią. Tylko 2 proc. Polaków uznaje się za otyłych, podczas gdy międzynarodowy wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) - obliczony na podstawie podawanej przez respondentów wagi i wzrostu - wskazuje, że w rzeczywistości otyłych jest aż 14 proc. Polaków.
Choć statystyczny Polak czas wolny spędza przed telewizorem (66 proc.), a tylko 20 proc. osób jeździ na rowerze i 7 proc. uprawia gimnastykę, jogging czy inne sporty, to w Polsce odsetek osób wysoko oceniających swoją sprawność fizyczną jest jednym z najwyższych (44 proc.). Dla porównania Szwedzi, powszechnie uznawani za zdrowych i wysportowanych, są ze swojej sprawności fizycznej znacznie mniej od nas zadowoleni (tam wysoko swą sprawność fizyczną ocenia tylko 28 proc. osób). Co ciekawe, na tle badanych krajów Polacy mają też najmniejsze przekonanie, że lekarz jest osobą, która powiedziałaby pacjentowi o problemie nadwagi.
Pozytywna ocena własnej sprawności fizycznej
Jak by Pan (i) opisał poziom swojej sprawności fizycznej w skali 1 do 10, gdzie 1 znaczy „bardzo słaby” a 10 znaczy bardzo dobry? (wybrano 3 najwyższe odpowiedzi)
fot. mat. prasowe
Sprawność fizyczna i waga dzieci
W porównaniu z mieszkańcami innych krajów, Polacy, jak w przypadku własnej wagi i kondycji, najwyżej oceniają wagę i sprawność fizyczną swoich dzieci.
Tylko 11 proc. rodziców w Polsce uważa, że ich dzieci mają zbyt mało aktywności ruchowej (dla porównania w Hiszpanii odsetek ten wynosi 35 proc.). Ponad połowa polskich rodziców twierdzi, że ich dzieci mają wystarczająco dużo ruchu. Co trzecie dziecko jest, według rodziców, nawet zbyt ruchliwe i nie potrzebuje dodatkowych ćwiczeń. Jedynie co dziesiąte dziecko jest, zdaniem rodziców, mało aktywne fizycznie. Tylko 3 proc. rodziców postrzega swoje dziecko jako otyłe, podczas gdy na przykład w Chile odsetek ten wynosi 21 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od maja do czerwca 2005 roku w Polsce, USA, Kanadzie, Argentynie, Chile, Szwecji, Hiszpanii. Badanie w Polsce w przeprowadzono w czerwcu 2005 na reprezentatywnej próbie 815 Polaków w wieku powyżej 15 lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2 % na poziomie ufności 0,95.
Przeczytaj także:
Jedzenie warzyw i owoców, czyli zdrowe odżywianie wg Polaków
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl