eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPolska: wydarzenia tygodnia 21/2014

Polska: wydarzenia tygodnia 21/2014

2014-05-25 11:36

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 20/2014

  • Do Sejmu złożono projekt noweli, dzięki której Kompania Węglowa przez półtora roku nie będzie musiała spłacać zaległych zobowiązań wobec ZUS. Projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 przewiduje, że do 31 grudnia 2015 r. odroczone mają być zaległe zobowiązania węglowej spółki wraz z odsetkami. Natomiast od stycznia 2016 r. do końca 2017 r. Kompania Węglowa rozpocznie spłatę tych zobowiązań w równych miesięcznych ratach. Harmonogram spłat ma zostać podpisany pomiędzy KW a ZUS do 31 grudnia 2015 r.
  • KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską w sprawie funduszy europejskich. Określa ona strategię wykorzystania nowej puli pieniędzy unijnych na lata 2014-2020.
  • Według GUS produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w kwietniu br. o 5,4 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,3 proc.
  • Według prof. Jerzego Hausnera polska gospodarka weszła w fazę znaczącego ożywienia; w 2014 i 2015 roku wzrost PKB powinien kształtować się na poziomie 4 proc.
  • Na początku 2015 r. przedstawiony zostanie nowy system finansowania uczelni wyższych. Obecnie uczelnie otrzymują pieniądze m.in. za liczbę kształconych studentów. Według nowych założeń pieniądze będą zależeć od jakości kształcenia.
  • Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że Polska prowadzi rozmowy z Amerykanami i Kanadyjczykami w sprawie dostaw gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu. Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
  • Polska w nowej perspektywie UE będzie największym odbiorcą środków z Europejskiego Funduszu Społecznego; w latach 2014-2020 do Polski trafi z niego ponad 13 mld euro. Środki będą odgrywały kluczową rolę w pomaganiu polskiej gospodarce w osiągnięciu większej produktywności, innowacyjności oraz walce z wykluczeniem społecznym.
  • Decyzją walnego zgromadzenia, kapitał zakładowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) wzrósł do ponad 3,9 mld zł. W skład Grupy wejdzie obecnie 17 spółek, nadzorowanych przez MSP, Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) i Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Razem zatrudniają one 9,7 tys. osób.
  • Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz podpisała z PKP Intercity (PKP IC) umowę na dostawę i serwisowanie 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) typu Dart. Wartość projektu to ponad 1,32 mld zł. Dostarczenie przewoźnikowi wszystkich składów ma nastąpić do 30 października 2015 r.
  • W ciągu roku zatrudnienie w ISD Huta Częstochowa zostało zredukowane o ponad połowę (z 3050 osób pozostało ok. 1480), a jeszcze 200 osób powinno zostać objętych zwolnieniami, bo nie ma dla nich pracy. Pracownicy odchodzą w ramach programu dobrowolnych odejść z pracy.
  • Według "Gazety Wyborczej" przez ostatnie 20 lat włoski Fiat nie płacił w Polsce podatku dochodowego. Teraz rząd zdecydował, że dostanie ulgi podatkowe na kolejne 12 lat. Warto dowiedzieć się, jakie są warunki takich ulg.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JESZCZE RAZ O TWOJEJ EMERYTURZE...

Minęło już kilka miesięcy od momentu przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych. Od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mają czas na dokonanie wyboru: czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Po pierwszych tygodniach szacuje się, że już ok. 100 tys. osób zadeklarowało, że chcą, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do OFE. Spójrzmy na ten problem z dystansu...

Decyzja Sejmu nie rozwiązała problemu do końca. Prezydent B. Komorowski podpisał ustawę, jednak zgłosił do niej zastrzeżenia. Skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy kilka jej zapisów jest zgodnych z ustawą zasadniczą. Główne jego wątpliwości dotyczą m.in. zakazu inwestowania w obligacje, nakazu inwestowania w akcje i zakazu reklamy OFE.

Założenia obecnej wersji podziału składki emerytalnej są następujące:
  • jeśli ktoś zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, to 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.
  • jeśli ktoś zdecyduje się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Ustawa określa tryb postępowania. I tak:
  • jeśli ktoś zamierza skorzystać z oferty OFE musi wypełnić specjalne oświadczenie i złożyć je w ZUS. Dokument można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą lub osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS. Można też przesłać go elektronicznie.
  • jeśli ubezpieczony zamierza skorzystać z oferty ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji. Oznacza to, że jeśli ktoś nie złoży oświadczenia, to jest to równoznaczne z pozostaniem w ZUS. Jeśli zdecydujesz się na OFE to wiedz też, że wg ustawy z dniem 1 lutego 2014 weszła w życie decyzja o:
  • przekazaniu do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy. Jest to równowartość posiadanych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych instrumentów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W ten typ papierów OFE nie mogą już inwestować.
  • ustawowo ustalonym minimalnym poziomie inwestycji w akcje (Wynosi on 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.).

Przy tym warto wiedzieć, że ustawa:
  • zakazuje publicznej reklamy OFE do końca lipca (za złamanie tego zakazu grozi kara od 1 do 3 mln zł).
  • umożliwia ewentualną zmianę decyzji po dwóch latach, czyli w 2016 roku i wówczas okienko na zmianę będzie obowiązywało przez cztery miesiące. Następne takie okienka będą otwierane co cztery lata.
  • ustala także, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie. Za wypłatę emerytur będzie odpowiadał ZUS.
  • narzuca wysokość opłat manipulacyjnych. Fundusze będą pobierały opłatę nie większą niż 1,75 proc. Ustawowo Obniżona została też opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc.

Zgodnie z ustawą, po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: