eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu V 2014

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu V 2014

2014-05-30 09:27

Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu V 2014

Nastroje wśród przedsiębiorców nadal pozostają optymistyczne © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wyniki majowej edycji Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców wskazują, że – pomimo pogorszenia prognoz sytuacji przyszłej, nastroje wśród przedsiębiorców nadal pozostają optymistyczne. Odczuwają oni poprawę sytuacji bieżącej, choć przebiega ona wolniej niż przed miesiącem. Sugeruje to, że w II kwartale bieżącego roku ożywienie gospodarcze może wytracić część swojego rozpędu, jednak będą to najprawdopodobniej problemy o charakterze przejściowym.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy: Indeks Optymizmu IV 2014

Na podstawie badań przeprowadzanych metodą ankietową przez Pracodawców RP w maju 2014 roku, Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 104,5 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 105,4 pkt w kwietniu. Prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy spadła z kolei ze 118,9 pkt w kwietniu do 116,2 pkt w maju.

fot. mat. prasowe

Główne wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – dane z maja 2014 roku

W maju 2014 roku, Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 104,5 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 105,4 pkt w kwietniu


Główne wskazania Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców – dane z maja 2014 roku

W maju nastąpił spadek większości składowych oceny bieżącej Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, jednak nadal pozostają one w przeważającej mierze w strefie wzrostowej, sygnalizując jedynie spowolnienie tempa poprawy sytuacji. Przeciwną tendencję można natomiast zaobserwować w odniesieniu do subindeksów zatorów płatniczych oraz zatrudnienia – w ich przypadku nastąpiło odwrócenie negatywnych tendencji z poprzedniego miesiąca.

O ile przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają bieżącą sytuację w tych dwóch aspektach, jednocześnie coraz mniej optymistycznie zapatrują się na sytuację przyszłą w tym zakresie. Oczekiwany w perspektywie nadchodzącego półrocza spadek zatrudnienia oraz coraz większe opóźnienia płatności zaburzają obraz dynamicznego ożywienia gospodarczego. Należy jednak zaznaczyć, że duży wpływ na obniżenie wartości tych wskaźników w maju miały bardzo pesymistyczne oceny firm z sektora górniczego.

Jak pokazują wyniki badania, problemem, z którym nadal zmagają się polscy przedsiębiorcy, jest utrzymująca się presja na spadek cen sprzedawanych przez nich wyrobów gotowych, przy równoczesnym wolniejszym tempie spadku kosztów materiałów i półproduktów. Zjawisko to może bardzo negatywnie wpływać na wynik finansowy firm, powodując nawet straty. Niemniej jednak w maju mieliśmy do czynienia z ograniczeniem skali problemów z tym związanych.

Głównym motorem poprawy sytuacji przedsiębiorstw w Polsce pozostaje wzrost popytu na oferowane przez nie dobra i usługi, co przejawia się w dalszym wzroście liczby nowych zamówień – w perspektywie następnych 6 miesięcy aż 59 proc. ankietowanych firm spodziewa się dalszego ich wzrostu. O rosnącej skali działalności naszego biznesu świadczy również ich zwiększająca się aktywność zakupowa oraz szybko malejący stan zapasów. Coraz bardziej realna konieczność uzupełniania magazynów dodatkowo będzie stymulowała wzrost polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach. Optymistycznym sygnałem jest również to, że plany inwestycyjne polskich przedsiębiorców stają się coraz bardziej ambitne.

fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji bieżącej

W maju nastąpił spadek większości składowych oceny bieżącej Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców, jednak nadal pozostają one w przeważającej mierze w strefie wzrostowej


fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji przyszłej

W perspektywie następnych 6 miesięcy aż 59 proc. ankietowanych firm spodziewa się dalszego wzrostu zamówień na ich dobra i usługi


Informacje o badaniu

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (ok. 10 tys. firm zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu w przyszłości. Organizacja wzorowała się przy tym na niemieckim wskaźniku IFO. Gdy wynik Indeksu przyjmuje wartości poniżej 100 pkt oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a gdy przekracza 100 pkt sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: