eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZakłady wzajemne online: jak zmniejszyć szarą strefę?

Zakłady wzajemne online: jak zmniejszyć szarą strefę?

2014-06-04 00:49

Przeczytaj także: Legalna branża bukmacherska: obroty 2013


Scenariusz pierwszy

Scenariusz pierwszy zakłada wprowadzenie blokowania witryn należących do nielegalnych operatorów zakładów wzajemnych. Nie przewidziano w nim zmian w stawkach oraz mechanizmach opodatkowania. Rozwój rynku został zamodelowany w oparciu o rozwiązania, które efektywnie wdrożono we Francji i Włoszech. Według szacunków firmy doradczej Roland Berger polski budżet w latach 2014-2020 może zostać zasilony wpływami podatkowymi z zakładów wzajemnych online kwotą od 527 do 738 mln złotych. Natomiast udział „białej strefy” w 2020 wzrósłby do poziomu między 26% – 35%, obecnie wynosi on zaledwie 9%. W tym scenariuszu przewidziano, że polski sport mógłby zostać wsparty środkami – pochodzącymi od licencjonowanych operatorów zakładów wzajemnych online – w wysokości od 100 do 194 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Scenariusz pierwszy

Scenariusz pierwszy zakłada wprowadzenie blokowania witryn należących do nielegalnych operatorów zakładów wzajemnych. Nie przewidziano w nim zmian w stawkach oraz mechanizmach opodatkowania.


Scenariusz drugi

Scenariusz drugi przewiduje obniżenie stawki podatku obrotowego z 12% do 5% przy niezmienionym mechanizmie opodatkowania. W tym scenariuszu nie przewidziano blokowania adresów IP nielegalnych operatorów. Szacunki oparto na zmianach, jakie zaszły na rynku słowackim, gdy wdrożono na nim podobne rozwiązania. Zgodnie z analizą, w Polsce do kasy państwa w ciągu 7 lat mogłoby dodatkowo wpłynąć od 644 do 738 mln złotych. Udział „białej strefy” w 2020 osiągnąłby poziom nawet 51,5% – 60%. Dla polskiego sportu oznaczałoby to potencjalne wpływy w wysokości od 281 do 452 mln złotych pochodzące od licencjonowanych, internetowych operatorów zakładów wzajemnych.

fot. mat. prasowe

Scenariusz drugi

Scenariusz drugi przewiduje obniżenie stawki podatku obrotowego z 12% do 5% przy niezmienionym mechanizmie opodatkowania.


Scenariusz trzeci

W scenariuszu trzecim natomiast założono wprowadzenie nowego mechanizmu opodatkowania. Zakłady wzajemne w internecie miałyby zostać obłożone 20% podatkiem od przychodów z gier brutto. W tym scenariuszu nie przewidziano blokowania adresów IP nielegalnych operatorów. Podobny zakres zmian został wdrożony w Wielkiej Brytanii. Wprowadzenie podobnych regulacji w Polsce oznaczałoby, że wpływy budżetowe w latach 2014-2020 mogłyby w Polsce wynieść od 492 – 997 mln złotych, natomiast udział „białej strefy” dynamicznie wzrósłby i tym samym osiągnąłby poziom 62% – 87%. Zastrzyk gotówki dla polskiego sportu – pochodzący od legalnych operatorów zakładów wzajemnych online – sięgnąłby nawet 264 – 758 mln złotych.

fot. mat. prasowe

Scenariusz trzeci

W scenariuszu trzecim natomiast założono wprowadzenie nowego mechanizmu opodatkowania. Zakłady wzajemne w internecie miałyby zostać obłożone 20% podatkiem od przychodów z gier brutto.


W Unii Europejskiej jest wiele państw, które skutecznie – za pomocą blokowania witryn i/lub urealnieniu stawek podatkowych – uporały się już z niebezpiecznym zjawiskiem nielegalnego i niekontrolowanego hazardu w internecie. Przykładami są tutaj przede wszystkim Dania i Włochy, gdzie stosunek „białej” do „szarej strefy” wynosi odpowiednio 77,2% i 78,3% . We Włoszech jeszcze w 2006 roku cały rynek należał do nielegalnych operatorów i nie generował żadnych wpływów do państwowej kasy. Natomiast w roku 2011 podatki z tytułu gier losowych online wynosiły już ok. 200 mln EUR.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: