Trend Micro: zagrożenia internetowe I kw. 2014
2014-06-04 12:51
![Trend Micro: zagrożenia internetowe I kw. 2014 [© lolloj - Fotolia.com] Trend Micro: zagrożenia internetowe I kw. 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Trend-Micro/Trend-Micro-zagrozenia-internetowe-I-kw-2014-138179-200x133crop.jpg)
Cyberprzestępczość © lolloj - Fotolia.com
Przeczytaj także: Trend Micro: zagrożenia internetowe 2013
Według danych zebranych w opracowanym przez Trend Micro raporcie “Cybercrime Hits the Unexpected” o stanie bezpieczeństwa w pierwszym kwartale 2014 r., cyberprzestępcy nieustannie odkrywają nowe sposoby pozwalające im skutecznie dokonywać kradzieży. Zmieniają dotychczasowe strategie i biorą na celownik nowe cele, takie jak terminale w punktach sprzedaży PoS (Point-of-Sale). Wykorzystują także kryzysy związane z katastrofami. Cele te są zazwyczaj dobrze chronione, lecz znajdują się teraz w centrum uwagi cyberprzestępców z całego świata.Analitycy zagrożeń z Trend Micro wskazują też, że krążące w sieci oprogramowanie malware atakujące systemy bankowe jest w dalszym ciągu rozpowszechniane wraz z pojawianiem się nowych rodzin zagrożeń posiadających dedykowane cele i techniki zapobiegania wykryciu. Nie zmienia się również trwający od pięciu lat trend wzrostu liczby zagrożeń i aplikacji wysokiego ryzyka, atakujących systemy mobilne – na platformie Android jest ich obecnie 2 miliony.
Jak mówi Raimund Genes, CTO Trend Micro, użytkownicy sieci powinni pamiętać o dobrych praktykach mających zapewnić im bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas prowadzenia transakcji finansowych.
fot. lolloj - Fotolia.com
Cyberprzestępczość
W tym kwartale znacząco spadła liczba zagrożeń atakujących systemy bankowe w porównaniu z końcem roku 2013.
Oto niektóre z głównych punktów raportu:
- Zagrożenia mobilne: nowe zagrożenia mobilne pojawiają się jeszcze szybciej niż w ubiegłym roku, a ich łączna liczba osiągnęła w tym kwartale pułap 2 milionów. Eksplozja liczby aplikacji zmodyfikowanych przez cyberprzestępców w taki sposób, aby omijać zabezpieczenia Androida była kolejnym czynnikiem, który przyczynił się do gwałtownego wzrostu liczebności groźnego oprogramowania i aplikacji wysokiego ryzyka.
- Cyberprzestępczość i podziemie cyberprzestępcze: w tym kwartale znacząco spadła liczba zagrożeń atakujących systemy bankowe w porównaniu z końcem roku 2013. Ich liczebność w tym kwartale była porównywalna ze stanem sprzed roku – gwałtowny wzrost liczebności zagrożeń tego typu w końcówce ubiegłego roku można wyjaśnić sezonem świątecznym, w którym kupujący przez Internet są szczególnie narażeni na ataki.
- Kampanie wycelowane w konkretne cele: doniesienia o włamaniach do systemów PoS w Stanach Zjednoczonych, a także zagrożeniach wewnętrznych atakujących operatorów kart kredytowych w Korei Południowej pokazują, jak potrzebne jest tworzenie strategii ochrony danych dostosowanych do potrzeb danej organizacji.
- Cyforwe życie i Internet Wszystkiego (Internet of Everything): w tym kwartale ekosystem aplikacji został wzięty szturmem przez nową generację zagrożeń. To aplikacje pozwalające użytkownikom na anonimowe udostępnianie treści, wysyłanie niezapisywanych nigdzie wiadomości i dzielenie się multimediami. Poza namierzeniem kilku kampanii opartych na technikach inżynierii społecznej, analitycy przyjrzeli się również kilku urządzeniom z rynku Internetu Wszystkiego (IoE), odnajdując poważne luki w ich zabezpieczeniach.
Jak przekonuje JD Sherry, vice president of technology and solutions Trend Micro, wartościowe cele, oferujące duże zyski z kradzieży, pozostaną zagrożone bez względu na działania prowadzone przez organizacje chcące chronić swoje dane.
![Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2019 [© lolloj - Fotolia.com] Trend Micro: zagrożenia internetowe I poł. 2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Trend-Micro/Trend-Micro-zagrozenia-internetowe-I-pol-2019-222179-150x100crop.jpg)
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)