eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeSejm zdecydował: powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Sejm zdecydował: powstanie Polska Agencja Kosmiczna

2014-07-25 13:25

Sejm zdecydował: powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Powstanie "polska NASA"? © 3dsculptor - Fotolia.com

Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Polska wersja NASA ma pomóc w łatwiejszym pozyskiwaniu środków z Europejskiej Agencji Kosmicznej, wykonywać działania z zakresu obronności czy koordynować współpracę i biznesu w zakresie technologii kosmicznych.

Przeczytaj także: "Polska NASA": prezydent podpisał ustawę

Za przyjęciem ustawy głosowało 434 posłów, przeciw było 3, wstrzymał się 1. Ustawa to inicjatywa ponadpartyjna, pod jej projektem podpisało się wielu posłów z różnych ugrupowań, a jej głównym promotorem był Waldemar Pawlak.

Agencja będzie wykonywać zadania obecnie rozproszone między różne instytucje państwowe. Jak przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA, z ang. Polish Space Agency) będzie działać na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, przemysłowych, obronnych i naukowych.

POLSA będzie między innymi koordynować polską politykę kosmiczną w ramach programów krajowych, unijnych i międzynarodowych (np. w Europejskiej Agencji Kosmicznej). Agencja będzie również promować polski przemysł kosmiczny i naukowe badania przestrzeni kosmicznej.

Głównym źródłem finansowania Agencji mają być państwowe oraz unijne dotacje.

Na czele Agencji będzie stał prezes wybierany w drodze konkursu. Prezes będzie nadzorowany przez Radę Agencji, która ma się składać z 9 przedstawicieli administracji rządowej oraz po 4 przedstawicieli nauki i przemysłu. Kadencja każdego członka Rady Agencji trwać ma 5 lat.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 23 kwietnia 2014 r., projekt został następnie przekazany do sejmowych komisji: Gospodarki i Obrony Narodowej. 29 maja 2014 r. komisje przyjęły projekt z drobnymi poprawkami o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym. Drugie czytanie odbyło się 11 lipca 2014 r., nie zgłoszono wówczas poprawek.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: