Najlepsze fundusze inwestycyjne IX 2005
2005-10-07 01:17
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze fundusze inwestycyjne VIII 2005
Najsłabsze wyniki po raz kolejny osiągnęły fundusze lokujące w walory mniejszych spółek. Nowy fundusz Pioneera Małych i Średnich Spółek oraz DWS Top 25 zyskały odpowiednio 1,6% oraz 0,9%. Fundusze inwestujące w walory mniejszych firm powinny notować lepsze wyniki od konkurencji, jeśli na giełdzie wystąpi silniejsza korekta.W całym trzecim kwartale WIG20 wzrósł o 23%, a WIG o 19,3%. Wynik lepszy od WIG-u w trzecim kwartale zanotował tylko jeden fundusz akcyjny – Arka Akcji, który zarobił 20,6%. Najsłabsze fundusze w tym okresie osiągnęły stopę zwrotu nie przekraczajacą 10%. Ale zwyżka indeksów nie zaczęła się wraz z rozpoczęciem kwartału, tylko dwa miesiące wcześniej. Od końca kwietnia WIG20 wzrósł aż 35%.
We wrześniu fundusze zrównoważone zyskały średnio 3,8% a fundusze stabilnego wzrostu 2,3%. Podobnie jak w przypadku funduszy akcyjnych bezkonkurencyjny okazał się fundusz z grupy funduszy Arka. Fundusz Arka Zrównoważony zyskał 6,3%. Kolejne fundusze zrównoważone w czołówce osiągnęły wynik o prawie 2% słabszy – KB Aktywny i PKO/CS Zrównoważony zarobiły po ok. 4,5%.
W gronie funduszy stabilnego wzrostu najwyższe stopy zwrotu osiągnęły fundusze UniStoProcent Plus i PZU Mazurek – 4% i 3,92%. Co ciekawe, fundusz stabilnego wzrostu zarządzany przez Union Investment wypracował lepszy wynik niż fundusz zrównoważony zarządzany przez to towarzystwo.
Fundusze obligacji po bardzo dobrym sierpniu również ubiegły miesiąc mogą zaliczyć do udanych. Średnio ich jednostki uczestnictwa wzrosły o 0,39%. AIG Obligacji i SEB 5 to fundusze, które wypadły we wrześniu najlepiej – pierwszy z nich zyskał 0,87% drugi 0,85%. Choć wśród funduszy rynku pieniężnego takich wyników nie zanotował żaden z nich, średnio fundusze rynku pieniężnego zarobiły 0,34% a więc tylko 0,05% mniej od funduszy obligacji. Przecena na rynku obligacji jaka miała miejsce w ostatnim tygodniu września, nie zdążyła się przełożyć na wyniki funduszy obligacji.
Fundusze akcji
W grupie funduszy akcji nie zaszły znaczące zmiany w rankingu. Bardzo dobre wyniki funduszy akcji we wrześniu, wyłączenie z rankingu września 2002 kiedy fundusze akcyjne zanotowały straty, spadek stopy wolnej od ryzyka to wszystko spowodowało że wskaźnik Sharpa po raz kolejny znacząco wzrósł a wyniki za ostatnie 3 lata są o ok. 20% wyższe niż przed miesiącem.
fot. mat. prasowe
Fundusze poza rankingiem ze względu na krótszy niż 3-letni okres działalności:
fot. mat. prasowe
oprac. : expander