Przeczytaj także: Certyfikaty ZUS dla lekarzy tracą ważność
Mimo pojawienia się nowego wzoru dowodów osobistych, starych dokumentów nie trzeba będzie wymieniać, bowiem zachowają swoją ważność do upływu terminu na jaki zostały pierwotnie wydane. Nowe dokumenty będą ważne przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dokumentów wydawanych dzieciom poniżej 5 roku życia, które będą ważne przez 5 lat.Proces składania wniosków o nowe dowody będzie zdelokalizowany, to znaczy nie trzeba będzie - jak dotychczas - składać wniosku w lokalnym urzędzie gminy, a będzie można to zrobić w dowolnym urzędzie lub poprzez Internet. Wniosek składany w urzędzie będzie musiał być opatrzony odręcznym podpisem, a przez Internet - kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Duże ułatwienia będą miały osoby niepełnosprawne, wniosek od nich będzie mógł odebrać pracownik urzędu gminy w miejscu zamieszkania (pobytu) takiej osoby.
Kolejna istotna zmiana to format fotografii wymaganej w dowodzie osobistym. Od przyszłego roku fotografia taka będzie musiała spełniać normy określone dla fotografii paszportowych.
Uproszczony będzie proces unieważnienia dowodu osobistego, np. w przypadku zgubienia lub kradzieży. Będzie to robił w chwili zgłoszenia urząd gminy w którym zgłosi się utratę dokumentu, poprzez wprowadzenie odpowiedniej adnotacji do rejestru dowodów osobistych.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)