eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeStany Zjednoczone zainwestowały w Polsce 91 mld zł

Stany Zjednoczone zainwestowały w Polsce 91 mld zł

2014-09-05 11:32

Stany Zjednoczone zainwestowały w Polsce 91 mld zł

Stany Zjednoczone zainwestowały w Polsce 91 mld zł © leestat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

33 miliardy złotych - to wartość bezpośrednich inwestycji amerykańskich dokonanych na terenie naszego kraju w 2012 roku. Jeśli dodać do tego inwestycje pośrednie to wynik ten wzrośnie aż trzykrotnie - czytamy w raporcie sporządzonym przez KPMG.

Przeczytaj także: Inwestycje amerykańskie w Polsce warte 20 mld USD

Firmy amerykańskie są w Polsce ważnym zagranicznym pracodawcą


W 2012 roku działało w Polsce blisko 800 firm z udziałem kapitału amerykańskiego. Największa część firm ulokowana została w województwie mazowieckim (42%) i śląskim (14%) . Firmy amerykańskie zatrudniają w Polsce łącznie około 200 tys. osób, co czyni Stany Zjednoczone jednym z najważniejszych zagranicznych pracodawców. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika firmy amerykańskiej wynosi prawie 2 tys. dol, co oznacza, że wszyscy zatrudnieni w firmach amerykańskich w Polsce zarabiają razem w ciągu roku ok. 4,5 mld dol brutto. Znaczna część tej kwoty trafia następnie do budżetu państwa – poprzez podatki od dochodu, czy konsumpcję dóbr i usług.

fot. mat. prasowe

Inwestycje amerykańskie w Polsce (2012)

Wartość amerykańskich inwestycji bezpośrednich sięgnęła 33 miliardów złotych


Większość firm z kapitałem amerykańskim pojawiła się w Polsce w pierwszej połowie lat 90., a w ostatnim dziesięcioleciu dokonywała reinwestycji. KPMG w Polsce szacuje, że około 69% średnich i dużych firm amerykańskich dokonało w Polsce reinwestycji, np. otworzyło kolejną filię, fabrykę, czy centrum biznesowe lub badawczo-rozwojowe. Największy odsetek firm amerykańskich reinwestował w Polsce w branży motoryzacyjnej – mówi Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

Aż 1 na 3 centra biznesowe i badawczo-rozwojowe z kapitałem zagranicznym w Polsce to centra amerykańskie


Obecność amerykańskich inwestorów przyczynia się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Stany Zjednoczone są największym inwestorem zagranicznym w branży usług biznesowych i B+R w Polsce. Według danych ABSL w 2014 roku działało w Polsce 156 centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych z amerykańskim kapitałem, które zatrudniały razem ponad 46 tys. osób. Najwięcej osób (17,3 tys.) zatrudniają centra usług wspólnych (ang. Shared Services Center – SSC), co stanowi blisko 40% ogólnego zatrudnienia w SSC w Polsce. Na drugim miejscu pod względem zatrudnienia są amerykańskie BPO i ITO, zatrudniające 15,6 tys. osób, czyli 28% ogółu zatrudnienia w tych branżach. W centrach B+R z amerykańskim kapitałem znalazło zatrudnienie 10,6 tys. osób, co stanowi blisko połowę personelu zatrudnionego we wszystkich zagranicznych centrach badawczo-rozwojowych w Polsce.

fot. mat. prasowe

Struktura zatrudnienia w centrach z kapitałem amerykańskim w Polsce

Najwięcej osób znajduje zatrudnienie w centrach usług wspólnych czyli Shared Services Center – SSC.


Obecność amerykańskich inwestorów w Polsce to nie tylko napływ kapitału, ale także doświadczenia i know-how. Polski rynek jest nadal postrzegany jako stosunkowo mało innowacyjny, dlatego amerykańskie inwestycje w centra badawczo-rozwojowe są szczególnie istotne. Obecnie, aż co drugi pracownik zatrudniony w centrach B+R z zagranicznym kapitałem w Polsce pracuje dla firmy amerykańskiej – mówi Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Wkład Stanów Zjednoczonych w rozwój polskiej gospodarki

Obecność amerykańskich inwestorów w Polsce przyczyniła się m.in. do powstania 200 tysięcy nowych miejsc pracy.


Polskie firmy zwiększają ekspansję w Stanach Zjednoczonych


Chociaż wartość polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo niewielka, od 2010 roku utrzymują się one na znacznie wyższym poziomie. W 2012 roku polskie inwestycje w USA wyniosły 6,3 mld zł, czyli aż 90% krajowych inwestycji w regionie Ameryki Północnej i Środkowej. Z danych zebranych przez ambasadę RP w Waszyngtonie wynika, że obecnie w Stanach Zjednoczonych działa co najmniej 40 polskich firm. Znaczna część podmiotów, które zdecydowały się zainwestować w USA, prowadzi działalność w branży informatycznej i nowoczesnych technologii. Polskie firmy upodobały sobie przede wszystkim Kalifornię, Florydę, Nowy Jork, Georgię i Illinois.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: