Warszawski CEDET zmienia twarz
2014-09-25 11:33
Kompleks biurowy - widok od ul.Kruczej © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: W Mennica Legacy Tower praca wre
Zabytkowy budynek dawnego Centralnego Domu Towarowego (SMYK) będzie jedenastokondygnacyjnym, najwyższej klasy obiektem o funkcji usługowo-handlowo-biurowej o łącznej powierzchni użytkowej prawie 30 000 m2. Deweloperem jest IMMOBEL, natomiast generalne wykonawstwo powierzono Korporacji Budowlanej DORACO.Historia i nowoczesność
Przebudowywany i rozbudowywany Dom Towarowy SMYK (dawniej CDT – Centralny Dom Towarowy) mieści się w centrum Warszawy u zbiegu ulicy Kruczej, al. Jerozolimskich i ul. Brackiej. Dzięki twórczej wizji uznanych architektów: Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. W latach pięćdziesiątych krytykowany był za brak spójności z obowiązującym nurtem socrealizmu. Obecnie stanowi wyzwanie dla architektów i wykonawców z uwagi m.in. na kontekst historyczny i wytyczne konserwatorskie.
fot. mat. prasowe
Kompleks biurowy - widok od ul.Kruczej
Konstrukcja zaprojektowanego kompleksu składać się będzie z dwóch zintegrowanych łącznikiem części: zabytkowego, dawnego Domu Towarowego SMYK i przebudowywanego budynku biurowo-handlowego, mieszczącego się na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Zabytkowa część budynku, z bardzo charakterystyczną formą dachu, kominów i elewacją, pozostanie zasadniczo niezmieniona w stosunku do oryginału. Nowe elementy stanowić będą: wewnętrzne atrium oraz pawilony wokół klatek schodowych. Elewacje zabytkowego budynku zostaną zrekonstruowane zgodnie z jego najbardziej spektakularnym wyglądem - sprzed pożaru budynku w 1975 roku. Nowa część budynku, powstająca u zbiegu ulic Brackiej i Kruczej będzie nowoczesną konstrukcją, korespondującą wizualnie z odrestaurowywanym CEDETem. W projekcie uwzględniono historyczny układ ulic (w tym Brackiej) oraz zachowano linie zabudowy wytyczone przez boczne elewacje CEDET’u. Szeroki pasaż pieszy, poprzez wycofanie obiektu od ulicy Kruczej, znacząco podniesie jakość przestrzeni miejskiej.
fot. mat. prasowe
DT SMYK - widok od ul. Kruczej
Biura klasy A+
Budynek będzie składał się z 11 kondygnacji, z których 7 stanowią nadziemne – o łącznej powierzchni użytkowej 18 460 m2, zaś 4 pozostałe (podziemne) zajmą 10 930 m2 powierzchni użytkowej. Część podziemną istniejącego budynku zaadaptowano do potrzeb funkcji usługowo-handlowej na poziomie -1 oraz na piętro techniczne z garażem na poziomie -2. Na parterze oraz pierwszym piętrze zabytkowej części budynku planowana jest kontynuacja części usługowo-handlowej. Wyższe kondygnacje dedykowane zostaną powierzchniom biurowym, zaaranżowanym w sposób umożliwiający użytkowanie w układzie open-space oraz bardziej tradycyjnym, z indywidualnymi pokojami. Będzie to możliwe dzięki wewnętrznemu atrium, zapewniającemu maksymalne doświetlenie w każdym wariancie. Parking podziemny został ulokowany na poziomach -2, -3 oraz -4 i będzie dostępny poprzez wjazd od strony ulicy Brackiej, na przedłużeniu ulicy Widok.
fot. mat. prasowe
DT SMYK - al. Jerozolimskie
Biurowiec będzie spełniał najwyższe standardy dla biur klasy A+. Energooszczędne rozwiązania, m.in. w zakresie wentylacji i klimatyzacji znajdą swoje potwierdzenie w planowanym do uzyskania certyfikacie BREEAM na poziomie Excellent (wielokryterialny system oceny jakości budynków w aspekcie: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczna, dostępność środków transportu miejskiego, materiały budowlane, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarka wodna i odpadami). Obiekt będzie posiadał wszelkie niezbędne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych.
Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na jesień 2014 roku z zastrzeżeniem przyzwolenia od firmy Immobel. Zgodnie z założeniami, w 2017 roku CEDET ponownie rozświetli serce stolicy.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)