Globalny rynek fuzji i przejęć w III kw. 2014 r.
2014-10-30 11:39
Średni poziom wielkości transakcji na rynkach M&A najwyższy od 2007 roku © bas121 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2014 r.
Wiele wskazuje na to, że ożywienie, z którym mamy obecnie do czynienia, jest stabilne, a duży optymizm wiąże się z niskimi stopami procentowymi i znacznymi rezerwami gotówki zgromadzonymi przez spółki. Ten pozytywny obraz zakłóca jednak dość wyraźna niestabilność na rynkach kapitałowych.Jak podają autorzy raportu wartość transakcji w 2014 r. jest o 51% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co jednak ważniejsze, odnotowano rekordową ilość transakcji transgranicznych po roku 2007. Prym wiodą tu spółki z USA, a za nimi inwestorzy strategiczni z Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady.
Poproszony o komentarz Andrew Ballheimer, partner współzarządzający globalnym działem korporacyjnym Allen & Overy, powiedział:
Zdecydowanie widzimy wzrost zaufania wśród szefów spółek. Widać to po rozmiarach transakcji. W br. odnotowaliśmy 70 projektów o wartości powyżej 5 mld USD, wobec 52 w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ponadto, widać to również po skali przeprowadzanych transakcji – wiele z nich miało strategiczne znaczenie nie tylko dla samych spółek, ale również dla całych sektorów. Ta konsolidacja, definiująca krajobraz szeregu sektorów, spowodowała przewartościowanie strategii wielu spółek. Zamiast ryzykować pozostaniem na uboczu, ich szefowie podejmują teraz konkretne działania widząc sprzyjające warunki rynkowe.
fot. bas121 - Fotolia.com
Średni poziom wielkości transakcji na rynkach M&A najwyższy od 2007 roku
Tradycyjnie trzeci kwartał bywa spokojniejszy, jednak latem transakcje przebiegały w zdrowym rytmie, a ich ilość i wartość sugerują utrzymanie się ożywienia w czwartym kwartale i kontynuację w roku 2015.
Pod względem wartości transakcji nadal prowadzi sektor telekomunikacji, mediów i technologii (TMT), a następnie biotechnologii. Dotychczas w 2014 roku liczba transakcji TMT przekroczyła ich całkowitą liczbę za rok ubiegły.
W ujęciu kontynentalnym i sektorowym, USA i Europa Zachodnia zdają się wybijać do przodu, a rejon Azji-Pacyfiku odnotował najlepszy początek roku w swojej historii. W trzecim kwartale br. nastąpił z kolei spadek aktywności inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej i w rejonie WNP w związku z konsekwencjami kryzysu na Ukrainie. Warto dodać, że wymogi regulacyjne nadal tłumią fuzje i przejęcia w sektorze usług finansowych, zaś sektor private equity odnotował w tym roku więcej transakcji niż kiedykolwiek po 2007 r., aczkolwiek nadal dominuje wychodzenie z inwestycji.
Polski rynek w ostatnim kwartale pozostawał spokojny, jeśli chodzi o transakcje fuzji i przejęć. Bez wątpienia miała i nadal ma na to wpływ sytuacja geopolityczna związana z kwestią ukraińską. Oczekujemy jednak większej aktywności w czwartym kwartale tego roku. Transakcją, która do tej pory przykuwała największą uwagę, była sprzedaż przez Montagu udziałów w Euromedic. Natomiast oczekiwanymi transakcjami tej jesieni i przełomu roku są: potencjalna sprzedaż American Heart of Poland, zapowiedziana sprzedaż Banku BPH SA oraz prawdopodobna sprzedaż TVN SA. Prawdopodobne są także inne przejęcia i konsolidacja w szeroko pojętym sektorze finansowym. – podsumowuje Jacek Michalski, partner w polskim biurze Allen & Overy.
Podsumowując, rynek M&A po trzech kwartałach 2014 roku charakteryzuje silny optymizm, a perspektywy na rok 2015 są optymistyczne, pod warunkiem zapanowania nad obecną niestabilnością rynków kapitałowych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)