Im mniejsza rotacja prezesów, tym lepsze wyniki finansowe spółek
2014-11-13 12:47
Im dłuższa kadencja prezesów, tym szybciej rosną ich firmy © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odejście prezesa = niższa wycena spółki
Autorzy badania przyjrzeli się grupie ponad tysiąca największych, europejskich spółek giełdowych. Analiza wykazała, że tempo wzrostu wartości firm, w których prezesi najdłużej sprawowali swoje funkcje, było w latach 1998-2013 ponad dwukrotnie wyższe od tych z najkrótszym stażem zarządzających. Do podobnych wniosków prowadzi porównanie innych wskaźników badanych firm, takich jak rentowność kapitału czy poziom inwestycji. I w tym przypadku okazuje się, że bardziej stabilna sytuacja prezesa (dłuższa kadencja) korzystnie przekłada się na sytuację spółki w dłuższym horyzoncie czasowym.– Jack Welch był prezesem General Electric przez dwadzieścia lat. W tym czasie kapitalizacja zarządzanego przez niego koncernu wzrosła o ponad 2800%. To jeden z najbardziej obrazowych przykładów tego, w jaki sposób długoterminowe patrzenie na spółkę przyczynia się do budowania jej wartości– mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.
Autorskie badanie firmy doradczej EY Polska „Short-termism. Presja na wyniki krótkoterminowe a wartość firmy” przeprowadzono na grupie 1024 największych spółek notowanych na europejskich giełdach w okresie 1998-2013. Ekonomiści z EY zbadali wpływ kadencji prezesów na wartość spółek, a także na poziom zwrotu z kapitału oraz skłonność do podejmowania inwestycji. W badanej grupie przedsiębiorstw wyodrębniono 25% tych, w których kadencja prezesa była najdłuższa i wyniosła średnio 11,4 lat oraz 25% przedsiębiorstw, w których prezes sprawował swoją funkcję najkrócej, czyli średnio 2,2 lat. Następnie wyniki dla tych grup spółek porównano ze sobą. Średnia kadencja prezesa w ponad 1000 europejskich spółkach giełdowych w badanym okresie wyniosła 5,7 lat.
fot. mat. prasowe
Rynkowa kapitalizacja (1998 = 100)
W analizowanym przez EY okresie 15 lat, kapitalizacja spółek, które najczęściej zmieniały prezesów, wzrosła o 230%. W przypadku spółek, które zmieniały prezesów najrzadziej, ich wartość rynkowa wzrosła o ponad 620%. Kapitalizacja wszystkich spółek objętych badaniem na przestrzeni 15 lat wzrosła średnio o 541%.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik ROE (średnio w latach 1998-2013)
Również wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) był znacznie wyższy w spółkach ze stabilnymi zarządami, niż w grupie spółek z dużą rotacją prezesów. Dla tych pierwszych wyniósł on w latach 1998-2013 średnio 14,4%. Dla tych drugich: 7,3%. Dla wszystkich spółek średni ROE wyniósł natomiast 10,2%.
Powyższe zależności statystyczne zostały potwierdzone także w przeprowadzonym przez EY Polska badaniu ekonometrycznym. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, dodatkowy rok doświadczenia na stanowisku prezesa firmy w długim okresie prowadzi do zwiększenia ROE średnio o 0,3 pkt. proc. rocznie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)