Inflacja X 2014
2014-11-14 10:28
Spadły ceny żywności © SkyLine - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inflacja IX 2014
Jak czytamy w opracowaniu, ceny żywności obniżyły się w październiku br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2%, wobec wzrostu o 0,1% we wrześniu br.Największe spadki cen objęły owoce (o 2,2%), cukier (o 1,5%) i mięso (przeciętnie o 1,0%, w tym mięso drobiowe – o 2,6%, wieprzowe – o 1,8%, wołowe – o 0,4%, wędliny – o 0,2%, przy nieznacznym wzroście cen mięsa cielęcego – o 0,1%). Tańsza niż we wrześniu br. była mąka (o 0,7%), oleje i tłuszcze oraz makarony i produkty makaronowe (po 0,3%), a także artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,2%, w tym mleko – o 0,6%, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne – o 0,4%, sery i twarogi – o 0,1%, przy wzroście cen jaj – o 0,3%). W październiku br. więcej należało zapłacić za warzywa (o 2,8%), ryż (o 1,3%), czekoladę (o 0,8%), pieczywo oraz ryby i owoce morza (po 0,1%). W październiku br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż we wrześniu br. płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,5%), kawę (o 0,3%) oraz herbatę (o 0,2%). Obniżyły się ceny wód mineralnych lub źródlanych, a także soków owocowych i warzywnych (po 0,2%). Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,1%. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, że w październiku br. nadal rosły ceny obuwia (o 4,6%) oraz odzieży (o 3,0%).
fot. mat. prasowe
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2013-2014
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w październiku br. o 0,1%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,1%). Opłaty za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne i wywóz śmieci utrzymały się na poziomie notowanym we wrześniu br. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem pozostały także opłaty za najem mieszkania. Ceny nośników energii były wyższe niż we wrześniu br. o 0,2%. Więcej płacono za opał (o 0,5%) oraz energię cieplną (o 0,3%). W październiku br. towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego podrożały o 0,1%. Więcej niż we wrześniu br. płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy (o 0,5%), a także artykuły włókiennicze i usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,1%). Potaniały natomiast środki czyszczące i konserwujące (o 0,2%).
Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż we wrześniu br. o 0,4%. Odnotowano sezonowy spadek cen usług sanatoryjnych (o 16,7%). Nieznacznie tańsze były także wyroby farmaceutyczne (o 0,2%) oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1%). Opłaty za usługi szpitalne utrzymały się na poziomie obserwowanym we wrześniu br. Droższe niż przed miesiącem były natomiast usługi stomatologiczne (o 0,3%) i lekarskie (o 0,1%).
Ceny w zakresie transportu były niższe niż we wrześniu br. o 0,8%. Potaniały usługi transportowe (o 1,1%) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,0%, w tym benzyna – o 0,9%, a olej napędowy – o 0,8%). Mniej niż przed miesiącem płacono także za samochody osobowe (o 0,7%).
fot. SkyLine - Fotolia.com
Spadły ceny żywności
Opłaty związane z łącznością obniżono w październiku br. o 0,3%. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,4%. W wyniku spadku opłat za usługi internetowe (o 1,7%) obniżyły się ceny usług telekomunikacyjnych (o 0,3%).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)