eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo

Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo

2014-11-26 10:28

Przeczytaj także: Nowe akty prawne czyli jak się ma ustawodawstwo 2015?



W Europie Środkowowschodniej 20% aktów prawnych przyjęto w trybie nadzwyczajnym. To najczęściej stosowania metoda w Rumunii, gdzie 62% aktów prawnych przyjęto na podstawie nadzwyczajnego rozporządzenia rządu. Opieranie się na wspomnianym rozporządzeniu stało się powszechną praktyką w Rumunii, ponieważ zapewnia sprawne wprowadzanie nowych regulacji.

fot. mat. prasowe

Jakie zagadnienia regulowano?

Najwięcej nowych ustaw dotyczyło sektora finansowego.



„Najwięcej nowych regulacji uchwalonych w regionie dotyczyło sektora finansowego. Przewiduje się, że ten sektor będzie przyciągał najwięcej uwagi regulatorów w Bułgarii, w związku niedawnym i wciąż niezażegnanym kryzysem w sektorze bankowym. Prognozujemy, że w pierwszym półroczu 2015 r. nastąpi uchwalenie kolejnych ważnych aktów prawnych, które będą dotyczyć w szczególności sektorów: nieruchomości, hipotek, turystyki i sportu, budownictwa socjalnego, przedsiębiorczości oraz walki z „szarą strefą”. Na Węgrzech prawdziwa praca organów nadzoru rozpoczęła się po wyborach samorządowych, które odbyły się w połowie października br. Przedłożenie, a następnie wycofanie projektu ustawy o opodatkowaniu Internetu spowodowało poważne napięcia. W Polsce kolejne miesiące upłyną pod znakiem dużej aktywności ustawodawczej, ale nie przewidujemy tutaj znacznych zmian. Rok wyborczy 2015 zapewne okaże się kosztowny dla rumuńskiej gospodarki, ponieważ rząd będzie musiał zrekompensować mniejsze wpływy do budżetu dalszym podnoszeniem podatków” – skomentował Gergely Ábrahám, dyrektor regionalnej grupy ds. Public Affairs na Europę Środkowowschodnią w Grayling.

fot. mat. prasowe

% projektów zgłoszonych przez posłów

Węgierski rząd unika wdawania się w publiczne dyskusje na temat niektórych ustaw, przenosząc inicjatywę ustawodawczą z rządu na ręce parlamentarzystów.


O raporcie
Raport Grayling AcTrend został opracowany przez międzynarodowy zespół konsultantów stworzony w ramach struktur Grayling monitorujący państwa Europy Środkowowschodniej w zakresie regulacji prawnych mających wpływ na poszczególne branże, poddano analizie zmiany w ustawodawstwie sześciu państw tego regionu, tj. w Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, w Rumunii i na Słowacji, w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 1 sierpnia 2014 r. Opracowanie dotyczy wyłącznie ustaw, dlatego zespół poddał analizie dostępne publicznie informacje (głównie ze stron internetowych parlamentów). Konsultanci Grayling nie analizowali obszerności artykułów poświęconych poszczególnym aktom prawnym przez media; jeżeli w jednym z najbardziej opiniotwórczych lub popularnych tytułów ukazał się artykuł dotyczący danej ustawy, klasyfikowano go jako akt prawny wzbudzający „znaczne” zainteresowanie mediów.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: