eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

2015-01-06 00:44

5 najważniejszych wydarzeń z branży video online w 2014 roku

Jaki był 2014 rok w branży video online? © Syda Productions - Fotolia.com

UHD oraz jakość 4K. Na tych rozwiązaniach skupiała się w minionym roku branża video online. Ostatnie 12 miesięcy pokazało również, że producenci porzucają tworzenie dedykowanych platform na rzecz budowania infrastruktury dla własnych systemów operacyjnych, które mogłyby być wykorzystywane na wszystkich urządzeniach. Unifikacja staje się zatem faktem. Widać ją również w odniesieniu do streamingu, o czym może świadczyć całkowite przejście serwisu YouTube na standard MPEG-DASH.

Przeczytaj także: Video online. Co i gdzie oglądamy?

380 mld USD na przejęcia i fuzje


Ponad 380 miliardów dolarów - tyle w ujęciu globalnym wyniosły wydatki na fuzje i przejęcia w sektorze TMT (telekomunikacja, media, telewizja). Tak wysokiego poziomu nie notowano od 2001 roku. Wśród najważniejszych transakcji warto wspomnieć o przejęciu przez międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego Liberty Global największej holenderskiej sieci kablowej Ziggo, zakupie hiszpańskiego operatora ONO przez Vodafone oraz niezakończonym jeszcze procesie przejęcia Time Warner Cable przez Comcast - największego operatora kablowego w Ameryce.
Po kilku latach łączenia się ze sobą polskich operatorów telewizyjnych, rok 2014 był u nas wyjątkowo spokojny. Na świecie widać jednak wyraźne ruchy konsolidujące. Duzi gracze łączą się, myśląc przede wszystkim o cięciu kosztów. Im większa skala działania, tym mniejszy koszt jednostkowy ponosi operator. Jest to dobra wiadomość dla branży, bo koszty wdrożenia nowych technologii zwracają się dzięki temu szybciej, więc firmy chętniej w nie inwestują. - podsumowuje Jarosław Narojczyk dyrektor zarządzający w Insys.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Jaki był 2014 rok w branży video online?

Producenci po klęsce 3D rozpoczęli walkę o dostarczanie jakości UHD, a Google udostępnił Google Play Movies również w Polsce.


Standard Ultra HD


Producenci po klęsce 3D rozpoczęli walkę o dostarczanie jakości UHD. Wiosną Samsung wraz partnerami zaprezentował pierwszą w Europie aplikację dostarczającą filmy pełnometrażowe w jakości 4K. To Strefa VOD UHD, która działa na platformie InsysPlay. Aplikacja STREFA VOD z filmami w 4K to krok naprzód, przełomowa realizacja dla całego rynku medialnego i jednocześnie kierunek dla branży telewizyjnej oraz video online – mówi Piotr Czekała partner zarządzający w Insys.
- Cieszę się, że od strony technologicznej i video Insys jako pierwszy przeprowadził tego typu projekt od A do Z. Jesienią bazę filmów w jakości 4K udostępnił również producent LG. I choć pierwsze telewizory obsługujące 4K pojawiły się na rynku dopiero 2 lata temu, to tylko w tylko tym roku ich cena spadła o ponad połowę, co oznacza, że będą coraz popularniejsze.

Platforma Google Play Movies i premiery kolejnych VOD w Polsce


Po długich oczekiwaniach Google udostępnił swój sklep VOD, czyli Google Play Movies również w Polsce. Użytkownicy zyskali dostęp do bazy kilkuset filmów, także w jakości HD, które mogą wypożyczać lub kupować na własność. Krajowi gracze również nie próżnowali: 2014 roku swoje premiery miały kolejne platformy VOD, m.in. nowe projekty T-Mobile i UPC przyciągające kolejnych widzów do ekranów komputerów i wzbogacające ofertę polskiego Video On Demand.
Start Google Play Movies jest niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem tego roku i pomoże minimalizować skalę piractwa internetowego. Mimo ciągłego pojawiania się nowych platform, na tym rynku jest jeszcze dużo miejsca dla kolejnych. Kwestią, którą trzeba jeszcze dopracować są z pewnością ceny kupna i wypożyczania filmów, a także brak polskich lektorów czy napisów przy wielu produkcjach. Ten drugi aspekt wymagałby jednak większego nakładu finansowego i czasu, z którymi jak wiadomo przemysł filmowy musi walczyć najbardziej. Już teraz na premiery w VOD czekamy zdecydowanie za długo, widać jednak znaczącą poprawę spowodowaną pojawieniem się nowej konkurencji - komentuje Artur Brzyski dyrektor ds. rozwoju w Insys.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: