Monitor Rynku Pracy XII 2014
2015-01-28 11:42
Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy X 2014
Agnieszka Bulik dodaje:
„Zanikanie i automatyzacja tych zawodów będzie stopniowo postępować w czasie. Zajmie to lata, jednak już teraz proces ten objawia się w łatwości, z jaką pracownicy mogą być zastępowani na poszczególnych stanowiskach. Faktyczną zmianę w tym obszarze może przynieść tylko dalszy rozwój naszej gospodarki i jednoczesne nastawienie systemu edukacji na promowanie społeczeństwa wiedzy i kompetencji nowoczesnych rynków pracy.”
Rok 2015 na rynku pracy – dwie wizje zatrudnionych
Jednoczesna duża dynamika rynku pracy, w połączeniu z dużą dozą ryzyka utraty pracy, przekłada się na oceny szans, jakie przyniesie rozpoczynający się rok. Badana grupa pracujących Polaków jest podzielona na dwie niemal równe części - 49% zakłada, że sytuacja ekonomiczna w kraju w tym roku ulegnie poprawie. Jest to duża zmiana wobe roku ubiegłego, bo grupa ta zwiększyła się o 11 p.p. Jednak druga połowa respondentów (51%) jest przekonana, że kondycja w kraju, nie tyle się nie zmieni, co ulegnie pogorszeniu.
Również w ocenie możliwości poprawy własnej sytuacji zachowujemy powściągliwość – tylko co 4 badany spodziewa się, że zasoby finansowe, którymi dysponuje, powiększą się w tym roku. Nieco częściej, bo co druga pytana osoba przewiduje, że otrzyma od pracodawcy jednorazową, dodatkową nagrodę pieniężną.
fot. mat. prasowe
Ocena możliwości długoterminowego utrzymania w zawodzie
„Optymizm w postaci większego odsetka badanych faktycznie spodziewających się podwyżki i premii jest umiarkowany, a szanse na szybszy wzrost gospodarczy oceniamy pół na pół. Jesteśmy realistami, czego nauczyły nas ostatnie trudniejsze lata. Choć większość wskaźników ekonomicznych sugeruje, że powinien czekać nas dobry rok, potrzeba chyba więcej czasu, byśmy poczuli to w naszych portfelach. I wygląda na to, że niestety będzie to przebiegać niesprawiedliwie, czyli parafrazując biblijne przypowieści: kto ma wiele, temu wkrótce będzie dodane, a kto ma mało będzie czekać i dostanie najmniej, jeśli w ogóle. Tradycyjnie to, co najlepsze czekać będzie najsprawniej poruszających się na rynku pracy - menedżerów i specjalistów. A najmniej zyskają szeregowi pracownicy bez wyjątkowych kwalifikacji.” – podsumowuje Łukasz Komuda.
fot. mat. prasowe
Perspektywy zmian koniunktury na 2015 rok
Infromacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 33 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 14.372 osób). Bieżąca, 18. edycja badania, została zrealizowana w grudniu 2014 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)